Príspevok pre prepustených baníkov bude na budúci rok vyšší

Základná suma kompenzačného príspevku pre baníkov, ktorí pracovali pod zemou najmenej tri roky, má od januára stúpnuť z 207,50 eura na 223,10 eura mesačne.

18.09.2022 10:55
debata (4)

Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov, ktoré im vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí, sa majú od januára zvýšiť o 7,5 %. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu opatrenia, ktorú do pripomienkového konania predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Sumy týchto dávok totiž podľa zákona o kompenzačnom príspevku baníkom vzrastú o rovnaké percento, o aké sa od júla tohto roka zvýšilo životné minimum.

starý muž, dôchodca, peniaze, prasiatko, sporenie Čítajte aj Chudobní ľudia dostanú od januára viac peňazí

Základná suma kompenzačného príspevku pre baníkov, ktorí pracovali pod zemou najmenej tri roky alebo aspoň šesť rokov, sa má od januára zvýšiť z 207,50 eura na 223,10 eura mesačne.

Ak baník pracoval pod zemou najmenej tri roky, kompenzačný príspevok dostáva jeden rok a ak fáral do baní najmenej šesť rokov, dávku poberá dva roky. Pre baníkov, ktorí pracovali v bani najmenej 10 rokov alebo aspoň 15 rokov, základná výška kompenzačného príspevku má od začiatku budúceho roka stúpnuť z 363,10 eura na 390,30 eura mesačne.

Po odpracovaní najmenej 10 rokov v bani prepustený baník dostáva príspevok tri roky a ak v bani odrobil aspoň 15 rokov, nárok na kompenzačný príspevok mu trvá sedem rokov.

juraj kacer Čítajte aj Štát pri investícii na východnom Slovensku podporí tisícky nových pracovných miest

Od 1. januára budúceho roka má tiež stúpnuť koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku. Ide o prípady, keď prepustený baník odpracoval viac ako 3 roky v baníctve. Koeficient v tomto prípade stúpne z 18,2 na 19,6. Vzrastie aj koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku, ak bývalý baník odpracoval v baníctve viac ako 10 rokov, a to z 24,20 na 26. Vyššie koeficienty budú pre prepustených baníkov znamenať vyššie kompenzačné príspevky.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #príspevok #Úrad práce #baník
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy