Poplatok za návrh na vklad do katastra nehnuteľností sa zvýši skoro o 30 eur

Poplatok za podanie návrhu na vklad do katastra nehnuteľností sa má od júla budúceho roka zvýšiť zo súčasných 66 eur na 92 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o katastri nehnuteľností, o ktorom má rokovať Hospodárska a sociálna rada SR.

07.11.2022 08:45
zmluva, podpis zmluvy, kataster, banka Foto:
Ilustračné foto.
debata (9)

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR tento krok obhajuje tým, že sa správne poplatky na úseku katastra nehnuteľností neupravovali minimálne od roku 2005. „Návrh zákona upravuje výšku týchto správnych poplatkov, a to o mieru inflácie od roku 2005," uviedol úrad. Tvrdí, že doručené návrhy na vklad sú čoraz komplikovanejšie a taktiež ceny nehnuteľností od roku 2005 výrazne vzrástli.

Občan môže v súčasnosti podať návrh na začatie katastrálneho konania aj cez ústredný portál verejnej správy (ÚPVS). Tento spôsob podania sa má síce zachovať, na takto doručené podanie sa však nemá vzťahovať 50-percentná zľava z poplatku za podanie návrhu na vklad. Polovičná zľava z poplatku sa má uplatňovať len pri návrhu, ktorý občan podá cez formulár elektronickej služby katastra nehnuteľností. Poplatok za návrh na vklad do katastra nehnuteľností má v takomto prípade dosiahnuť 46 eur. V súčasnosti je pritom poplatok pri elektronickom podaní návrhu na vklad v sume 33 eur.

Ak občan v súčasnosti požiada o zrýchlený vklad o katastra nehnuteľností do 15 dní v listinnej forme, platí poplatok 266 eur. Táto suma sa má od júla budúceho roka zvýšiť na 292 eur v prípade, ak návrh osoba podá v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe cez elektronickú podateľňu ÚVPS. Pri požiadaní o zrýchlený vklad do katastra cez formulár elektronickej služby katastra nehnuteľností poplatok klesne na polovicu, teda na 146 eur.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #poplatok #kataster #návrh na vklad