Koľko sa zarába v bankách a vo finančnom sektore? Kto zarába viac ako 2 000 eur?

Finančný a bankový sektor je dlhodobo vnímaný ako formálny a konzervatívny, no aj v ňom sa dejú zmeny. Najlepšie sú ohodnotené vyššie manažérske pozície, najmenej zarobí pracovník priehradky v Prešovskom kraji.

29.11.2022 10:30
manager, práca, zamestnanec, brigáda, pracovník, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zmeny sa týkajú sa predovšetkým oblasti náboru zamestnancov, no tiež celkovej práce s ľudskými zdrojmi, vyplynulo z prieskumu personálnej agentúry Grafton. Najviac zarobia vyšší manažéri, najmenej zarobí pracovník priehradky v Prešovskom kraji.

Chýbajú ľudia

Je známe, že banky a finančné inštitúcie neradi menia svoje postupy a koncepty. A to sa týka aj oblasti ľudských zdrojov a náboru nových kandidátov. Avšak, ako vyplynulo zo mzdového prieskumu, aj tu došlo k výraznej zmene, a to najmä z dôvodu nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. „Aj naďalej pociťujeme v tomto sektore dopyt po nových zamestnancoch, nakoľko firmy aktuálne dopĺňajú interné stavy a tiež rozširujú svoje tímy. Ide predovšetkým o seniorské pozície v rámci účtovníctva, auditu a daní. Najťažšie obsaditeľní kandidáti sú senior účtovníci, senior audítori, audit manažéri, daňoví špecialisti a compliance pozície,“ hovorí Martin Malo, riaditeľ personálnej agentúry Grafton.

Zmena v náboroch aj v celkovom prístupe

Finančníctvo a bankové odvetvie je procesne zviazaný sektor, v ktorom je dôležitá predovšetkým bezpečnosť dát a znalosť produktov a služieb. Aj po pandémii a posilnení online procesov však zostala vysoká potreba mať kontaktné zastúpenia na priehradkách v regionálnych pobočkách. Aktuálne však prišla zmena aj v tejto oblasti: „Tento sektor pochopil, že je potrebné zmeniť systém a dostať sa zo začarovaného kruhu – ľudia totiž často rotovali v rámci jednotlivých bánk a tým dvíhali mieru fluktuácie.

Preto vznikla potreba hľadať kandidátov z iných odvetví,“ vysvetľuje riaditeľ Graftonu a dodáva: „Banky začínajú náborovať v procesne nastavených firmách, ktoré majú svoje zaužívané spôsoby a postupy. Nových ľudí tak dokážu získavať aj z telekomunikácií a podobných spoločností. Ide napríklad o pracovníkov call centier, ale aj retailu. Takýto človek je už navyknutý na zabehnuté procesy, ktoré nemá ambíciu meniť, a preto je vhodným kandidátom pre banky. Stačí len získať zručnosti v špecifickej finančnej komunikácii a naučiť sa o produktoch a službách banky. Procesy v bankách sú totiž jasne dané a zachované,“ objasňuje odborník.

Spájanie pozícií a zdieľanie miest

Okrem zmeny v nábore došlo v tejto oblasti tiež k úprave pracovných podmienok. S príchodom pandémie museli aj tieto inštitúcie naučiť ľudí pracovať z domu, a tak sa rýchlo naučili, že časť procesov je možné urobiť online alebo na diaľku. Vedľajším efektom, ktorý nastal, je šetrenie nákladov, napríklad na nájmoch. Typické je tak spájanie pracovných miest v snahe o optimalizáciu, no tiež zdieľanie pracovných miest v rámci kancelárie, čo pre tento sektor nebolo predtým zvyčajné. „Častokrát sa napríklad združuje pozícia komplexného účtovníka so mzdovým, dokonca aj práca office manažéra s jednoduchým účtovníctvom,“ konštatuje Malo.

Najmenej zarobí pracovník priehradky v Prešovskom kraji

Zo mzdového prieskumu agentúry Grafton, ktorý mapoval aktuálne finančné ohodnotenie stoviek pracovných pozícií v 7 odboroch a 8 regiónoch Slovenska v 3Q roka 2022, ďalej vyplynulo, že z hľadiska miezd došlo k ich navyšovaniu naprieč všetkými pozíciami finančného a bankového sektora. „Toto navýšenie bolo zapríčinené predovšetkým infláciou a tiež zvyšovaním bežných výdavkov a cien. V priemere išlo o 100 až 200 eur,“ dodáva Martin Malo.

Najvyššie príjmy v tomto sektore sú štandardne v hlavnom meste a okolí, nasleduje Trnavský a Nitriansky región. Najnižšie mzdy sú naopak v Prešovskom regióne. Najlepšie ohodnotené sú vyššie manažérske pozície, ako je finančný riaditeľ, ktorý si napríklad môže mesačne zarobiť od 3000 do 7000 eur, finančný manažér či manažér kontrolingu (2200 – 4500 eur) alebo manažér účtovného oddelenia (1800 – 4000 eur). V oblasti daňového poradenstva a auditu je zase najlepšie odmeňovaný daňový riaditeľ (2300 – 4500 eur), manažér auditu (2100–4000 eur) a daňový manažér 2000–3500 eur.

Najslabšie sú ohodnotení pracovníci obchodnej priehradky v regionálnych pobočkách, ktorých mesačná odmena sa pohybuje v rozmedzí od 950 do 1300 eur. V roku 2019 to však bolo len 700 – 1100 eur.

Nedostatkové pozície senior účtovníkov a daňových špecialistov sú tento rok hodnotené lepšie. Senior účtovník zarobí od od 1400 do 2400 eur, daňový špecialista si príde na na 1300 až 2000 eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #banka #financie #zamestnanci
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy