Príspevky na kompenzáciu? Je ich viac ako desiatka. Kto ich však dostane?

Ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím majú nárok na viacero príspevkov. Komu ich štát poskytne a aká je ich výška?

08.12.2022 08:00
vozíčkar, auto, vozík, zťp Foto:
Ilustračné foto
debata

Peňažný príspevok na prepravu

Slúži na zabezpečenie prepravy osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) na jej pracovné, vzdelávacie, rodinné alebo občianske aktivity, ak je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.

Príspevok nie je možné poskytnúť, ak sa osobe s ŤZP poskytuje príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného auta, ak je vlastníkom auta alebo ak jej príjem prevyšuje päťnásobok sumy životného minima.

Vyplácaný je mesačne najviac vo výške 51,02 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, čo je 119,61 eura.

Na kompenzáciu zvýšených výdavkov

Možno poskytnúť tomu, kto je odkázaný na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, súvisiacich s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky auta, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom.

výška príspevku: na diétne stravovanie: I. skupina na 43,51 eura, II. skupina na 21,76 eura, III. skupina na 13,06 eura, na kompenzáciu výdavkov súvisiacich s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia na 21,76 eura mesačne, na kompenzáciu výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky auta na 39,15 eura, na kompenzáciu výdavkov súvisiacich so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom na 52,21 eura.

Na kúpu pomôcky, na výcvik používania pomôcky a na jej úpravu

Možno ho poskytnúť, len ak sa neposkytuje ani nepožičiava na základe zdravotného poistenia, s výnimkou druhého mechanického alebo elektrického vozíka alebo druhého načúvacieho aparátu, druhý mechanický vozík je aj druhý jednoduchý kočík alebo druhý špeciálne upravený kočík. Jeho suma sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od jej ceny a príjmu osoby s ŤZP, najviac v sume 8 630,42 eura, výška príspevku na kúpu druhého mechanického vozíka je najviac 1 659,70 eura, druhého elektrického vozíka najviac 4 979,09 eura a druhého načúvacieho aparátu je najviac 331,94 eura.

Peňažný príspevok je možné poskytnúť na základe: dokladu o cene alebo dokladu o kúpe pomôcky vyhotoveného osobou, ktorej predmetom činnosti je výroba, predaj alebo distribúcia pomôcky, dokladu o cene výcviku používania pomôcky alebo dokladu o cene vykonaného výcviku používania pomôcky, dokladu o cene úpravy pomôcky alebo dokladu o cene vykonanej úpravy pomôcky.

Hendikepovaná osoba príspevok nedostane v prípade, ak jej príjem prevyšuje päťnásobok sumy životného minima, na pomôcku, ktorá bola zakúpená predo dňom vypracovania komplexného posudku, na výcvik používania pomôcky a úpravu pomôcky vykonané predo dňom vypracovania posudku.

Výška peňažného príspevku je: najviac 8 630,42 eura, na nákup druhého mechanického vozíka je najviac 1 659,70 eura, druhého elektrického vozíka je najviac 4 979,09 eura a druhého načúvacieho aparátu je najviac 331,94 eura. Suma sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny pomôcky, ceny výcviku využívania pomôcky alebo ceny úpravy pomôcky a príjmu osoby s ŤZP, určuje sa pre každú osobu s ŤZP z prislúchajúcej časti obstarávacej ceny v prípade, ak jednu pomôcku kupujú spoločne viaceré osoby s ŤZP.

dôchodca, zdravotné postihnutie Čítajte viac Štát pomáha znevýhodneným ľuďom príspevkami. Aké novinky ich čakajú na budúci rok?

Na opravu pomôcky

Ak si pomôcka vyžaduje opravu alebo ak je osoba s ŤZP odkázaná na úpravu pomôcky a táto úprava vyžaduje opravu, suma sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny opravy a príjmu osoby s ŤZP. Hendikepovaná osoba je povinná dať si opraviť pomôcku, na ktorej opravu jej bol poskytnutý peňažný príspevok, do troch mesiacov odo dňa poskytnutia tohto príspevku, najneskôr do 12 mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o priznaní tohto peňažného príspevku, ak pomôcku nemožno opraviť z dôvodov na strane osoby, s ktorou človek s hendikepom uzatvoril zmluvu o vykonaní opravy alebo na strane osoby, ktorej predmetom činnosti je výroba pomôcky, oprava pomôcky, úprava pomôcky, výroba osobného motorového vozidla alebo úprava osobného auta.

Peňažný príspevok sa neposkytne: ak príjem osoby s ŤZP prevyšuje päťnásobok sumy životného minima. Výška peňažného príspevku sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny opravy pomôcky a príjmu osoby s ŤZP.

Na kúpu zdvíhacieho zariadenia

Výška peňažného príspevku na kúpu zdvíhacieho zariadenia sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny zdvíhacieho zariadenia a príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Príspevok je najviac 11 617,88 eura. Osoba s ŤZP je povinná kúpiť si zdvíhacie zariadenie, na ktorého kúpu jej bol poskytnutý peňažný príspevok do troch mesiacov odo dňa poskytnutia tohto peňažného príspevku, najneskôr do 12 mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o jeho priznaní, ak zdvíhacie zariadenie nemožno kúpiť z dôvodov na strane osôb, ktorých predmetom činnosti je výroba, predaj, distribúcia zdvíhacieho zariadenia a inštalácia a vykonávanie stavebných úprav, ak sú potrebné na inštaláciu a prevádzku zdvíhacieho zariadenia.

Na kúpu auta

Môže ho dostať ten, kto je odkázaný na individuálnu prepravu autom a využíva ho v stanovenej frekvencii na prepravu na určené miesta a späť (napríklad do zamestnania, do školy, do domova sociálnych služieb). Úrad ho ale neposkytne na auto staršie ako päť rokov, ak príjem osoby s ŤZP prevyšuje päťnásobok sumy životného minima, ale ani na auto, ktoré bolo kúpené predo dňom vypracovania komplexného posudku.

Peňažný príspevok je možné poskytnúť najviac vo výške 6 638,79 eura, ak ide o auto s automatickou prevodovkou, maximálne v sume 8 298, 48 eura, ak: je osoba s ŤZP podľa komplexného posudku odkázaná na úpravu osobného auta, ktorou je automatická prevodovka a má oprávnenie na vedenie osobného auta. Výška peňažného príspevku sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny auta a príjmu osoby so zdravotným postihnutím. Cena auta sa zohľadňuje najviac v sume 13 277,57 eura. Ak si osoba s hendikepom kúpi drahšie auto, pri výpočte výšky príspevku úrad práce zohľadní len uvedenú maximálnu sumu.

Na úpravu auta

Môže ho dostať ten, kto je odkázaný na individuálnu prepravu autom a na jeho úpravu, ktorého je vlastníkom alebo spoluvlastníkom a ktoré nie je staršie ako päť rokov. Vypláca sa v sume najviac 6 638,79 eura, úhrn príspevkov na úpravu auta za sedem rokov nesmie presiahnuť 6 638,79 eura. Príspevok možno poskytnúť aj na auto, na ktoré nebol poskytnutý peňažný príspevok na kúpu. Osoba je povinná dať si upraviť osobné auto, na ktoré jej bol poskytnutý príspevok na úpravu, do troch mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o priznaní tohto príspevku, najneskôr do 12 mesiacov odo dňa jeho poskytnutia, ak auto nemožno upraviť pre potreby fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím z dôvodov na strane osoby, ktorej predmetom činnosti je úprava osobných motorových vozidiel.

Ďalší peňažný príspevok na rovnakú úpravu osobného motorového vozidla možno poskytnúť po uplynutí siedmich rokov od predchádzajúceho poskytnutia peňažného príspevku na takúto úpravu, ak úprava osobného auta neplní účel. Podmienka uplynutia siedmich rokov sa považuje za splnenú, ak osoba s ŤZP vráti príspevok na úpravu auta alebo jeho pomernú časť.

Na úpravu bytu, domu a garáže

Možno poskytnúť osobe s ŤZP, ktorá je odkázaná na úpravu bytu, domu alebo garáže s cieľom dosiahnuť ich bezbariérovosť. Úhrn poskytnutých príspevkov počas siedmich rokov nesmie presiahnuť 6 638,79 eura, na úpravu garáže 1 659,70 eura

  • Za úpravu bytu sa považuje aj úprava vstupu do bytového domu, úprava prístupu do bytu a úprava prístupu k výťahu. Za úpravu domu sa považuje aj úprava vstupu do rodinného domu a úprava prístupu. Za úpravu garáže sa považuje aj úprava vstupu a prístupu do garáže. Za bariéry v byte, bytovom dome, rodinnom dome a v garáži sa považujú prekážky, ktoré osoba s ŤZP nie je v dôsledku hendikepu schopná prekonať a v dôsledku ktorých nie je schopná sa premiestňovať, orientovať, dorozumievať a zabezpečiť si sebaobsluhu rovnakým spôsobom ako fyzická osoba bez zdravotného postihnutia, rovnakého veku a pohlavia a za rovnakých podmienok.
  • Úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže treba vykonať do deviatich mesiacov od poskytnutia príspevku na úpravu bytu či domu alebo príspevku na úpravu garáže, najneskôr do 12 mesiacov odo dňa poskytnutia tohto príspevku.

Zdroj: Zákon 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotne postihnutí ľudia #príspevky pre zdravotne postihnutých