Požiare, úrazy pri upratovaní aj rúra v plameňoch. Počas adventu hrozia rôzne riziká

Kým v minulosti hasičov zamestnávali najmä požiare vianočných stromčekov na konci decembra, v posledných rokoch týchto škôd ubúda. Trendom je však zapaľovať sviečky počas celého adventu, najmä na adventných vencoch.

13.12.2022 00:00
Vianoce, stres, starosti, problémy Foto:
Ilustračné foto.
debata

Kým v minulosti hasičov zamestnávali najmä požiare vianočných stromčekov na konci decembra, v posledných rokoch týchto škôd ubúda. Trendom je však zapaľovať sviečky počas celého adventu, najmä na adventných vencoch. Škody sa tak rozložili na celý december. Likvidátori UNIQA riešili situáciu, pri ktorej klientka v domnienke, že sviečky na adventom venci uhasila, odišla z domu.

Ako sa po pár hodinách ukázalo, sviečky horeli ďalej a tak na majiteľku bytu čakalo nemilé prekvapenie v podobe horiaceho torza venca a obrusa so stolom. K uhoreniu iných kusov nábytku našťastie nedošlo, ale celý byt bol pokrytý množstvom popolčeka a kompletne zadymený. Radíme preto neodchádzať z domu, kým sa nepresvedčíte, že ste uhasili sviečky. Zápalky a zapaľovače odporúčame upratať z dosahu svojich detí, aby si nemohli robiť vianočnú atmosféru bez Vás. Domácnosti sú v dnešnej dobe doslova preplnené vybavením z materiálov, ktoré sa rýchlo vznietia a horia (čalunený nábytok, matrace, bytové textílie), pričom dochádza k úniku veľkého množstva vysoko toxického dymu.

Požiar počas štedrej večere

„Priamo na Štedrý deň nám klient nahlásil veľký požiar chaty, kde s rodinou trávil Vianoce. Oheň poškodil celé prvé poschodie, ktoré sa stalo neobývateľným a zničil aj zariadenie. Za škodu sme vyplatili viac ako 25-tisíc eur,“ hovorí riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli. Aj ďalší požiar vznikol priamo počas Štedrého večera, keď oheň zo sviečky na adventnom venci podpálil skrinku, kde bol veniec položený. Oheň sa rýchlo šíril a poškodil nábytok, steny, koberec aj interiérové rolety. Škoda presiahla 2 700 eur.

Elektrická svetelná výzdoba

Najmä vo štvrtiach rodinných domov môžeme často počas adventu obdivovať žiarivú výzdobu. Reťaze s elektrickými svetielkami okolo domu alebo na stromoch v záhrade nepochybne navodia tú správnu vianočnú atmosféru. Pri inštalácii elektrických sviečok však treba postupovať opatrne a dodržiavať všetky zásady bezpečnej práce s elektrickými zariadeniami, inak hrozí úraz elektrickým prúdom. Ľudia chcú navyše často pri kúpe svetelnej výzdoby ušetriť, čo sa však nemusí vyplatiť. Pochybný tovar býva lacný, nemá povinné testy a je nespoľahlivý. Poisťovne každoročne likvidujú niekoľko požiarov spôsobených práve touto príčinou.

Zanedbaná údržba vykurovacích telies

Mnoho požiarov vzniká aj pri častejšom používaní krbov a krbových kachlí počas sviatkov. Podľa hasičov má až štvrtinu z nich na svedomí nedostatočná údržba a chýbajúce revízie komínov, kvôli ktorým požiare vznikajú. Krb ani kachle nenechávajte bez dozoru, časté sú aj požiare, ktoré vznikajú priamo v nich.

Úrazy pri upratovaní

Väčšina slovenských domácností absolvuje pred Vianocami doslova upratovací maratón a mnohí si chcú domov navyše slávnostne vyzdobiť. Úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventova­nejšie vo voľnom čase, pričom dominuje práve obdobie decembra. Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri vyzdobovaní domu či schovávaní vianočných darčekov.

Stres a nehody chodcov počas nákupov

Aj keď máme aktuálne lockdown, obchody zostávajú otvorené a aj tento advent je už tradičné obdobie, kedy sa každý ponáhľa a menej sa sústredí na bežné úkony. Chodci vstupujú na cestu bez rozhliadnutia, nervózni vodiči v kolónach môžu prehliadnuť ľudí na prechode alebo tých, ktorí sa náhlia medzi vozidlami. V decembri tak každoročne pribúda osôb zrazených autom v mestách, pričom čiastočne hrá v týchto prípadoch úlohu aj alkohol.

Kybernetické útoky cez falošné e-shopy

Podľa prieskumov ľudia až polovicu vianočných darčekov nakupujú online cez e-shopy. Zvlášť v predvianočnom strese však treba byť pri online nákupoch opatrný. UNIQA každoročne eviduje medzi sviatkami zvýšený počet hlásených udalostí z kyberpoistenia, ktoré sa týkajú falošných e-shopov, ale aj neskorého doručenia či nedodania objednaného tovaru.

Sviatoční vodiči a parkovacie škody

Okolo Vianoc a Nového roka sa vydávajú na cesty sviatoční vodiči, ktorí cestujú za rodinou. Podmienky na cestách pritom nie sú práve optimálne – stmieva sa skoro, časté sú hmly alebo námraza. Sviatoční vodiči nereagujú tak rýchlo ako tí skúsenejší. V období sviatkov preto eviduje UNIQA až o štvrtinu viac stretov vozidiel a parkovacích škôd. Z tohto pohľadu vyzerá najpokojnejší Štedrý deň, keby evidujeme najmenej škôd z havarijného poistenia či PZP.

Alkohol

Silvestrovské stretávania je často spojené s konzumáciou alkoholu. Počas sviatkov stúpa počet škôd, u ktorých musí poisťovňa tento faktor zohľadniť. Všeobecne platí, že ide o hrubé porušenie povinností z poistenia a klient musí pri škode počítať s postihom. Poisťovňa vždy posudzuje, aký vplyv mal alkohol na vznik a rozsah vzniknutej škody a podľa toho poistné plnenie kráti. V prípade závažného previnenia pod vplyvom alkoholu môže výplatu z poistenia zamietnuť.

Novoročná pyrotechnika

Silvestrovská zábava spojená s vlastným ohňostrojom môže skončiť nešťastím. Každoročne sa dostanú na trh nespoľahlivé petardy pochybného pôvodu. Tak vznikajú často veľmi vážne úrazy. Každoročne ich UNIQA rieši niekoľko, bohužiaľ, aj u detí. Nezabúdajte preto vonku zvyšky „munície“ po oslave upratať, aby sa nedostala do nepovolaných rúk. A tiež dbajte o to, aby ste svojim ohňostrojom nepoškodili cudzí majetok v susedných záhradách alebo zaparkované vozidlá.

Vodovodné škody na chalupách

Aj keď tieto škody nesúvisia priamo s Vianocami, sú typické pre zimné obdobie a môžu pokaziť sviatky. Vodovodné škody vznikajú prasknutým potrubím, najčastejšie v dôsledku náhleho poklesu teploty. Sú to jedny z najčastejších škôd v poistení domu a domácnosti. Odporúčame, aby ste najmä pri zazimovaní chaty alebo chalupy nezabudli vypustiť vodovodné systémy. Odborníci tiež radia, aby majitelia vykurovali dočasne neobývaný objekt aspoň tak, aby voda nezamrzla.

Požiare z petárd

Ďalšiu vlnu špecifických požiarov evidujú poisťovne počas Silvestrovskej noci. „Klient nám nahlásil požiar, ktorý vznikol z pyrotechniky, ktorá dopadla na balkón poisteného. Oheň poškodil balkón, plastové okná aj časť obývačky, ktorá mala výstup na balkón. Za škodu sme uhradili takmer 7 400 eur,“ dopĺňa D. Nógli.

Požiar z betlehemského svetla

Na Silvestra sme mali na okne z vonkajšej strany umiestnené betlehemské svetlo. Manželka nebola doma a mne bolo zle od žalúdka, tak som si išiel ľahnúť a zaspal som. Po príchode manželky domov v popoludňajších hodinách sme zistili, že svietnik sa chytil od horiaceho svetla a okno je v plameňoch. Škoda za zhorené okno a zničenú drevenú parapetnú dosku dosiahla takmer 800 eur.

Skrat vianočného osvetlenia

Vo večerných hodinách nastal na hornom poschodí nášho rodinného domu skrat vianočného osvetlenia, uchyteného na parapete okien izby v smere na ulicu. Vzniknutý požiar poškodil parapet, okno, omietku aj maľovku izby. Škoda sa vyšplhala na 1 100 eur.

Rúra v plameňoch

Počas pečenia začala horieť rúra, z ktorej šľahali plamene. Vydymilo celý dom a obhorela aj skrinka na vstavanú rúru. Požiar zadymil obývačku, kuchyňu, jedáleň a predsieň. Škoda presiahla 400 eur.

Neriskujte podpoistením

Inflácia a rýchly rast cien stavebných materiálov posledných rokov spôsobili, že poistné sumy, ktoré si klienti stanovili pri uzatvorení poistenia pred rokmi dnes už nepokrýva reálnu hodnotu domu či bytu. „Klientom odporúčame, aby si svoje poistné zmluvy, ktoré si uzatvorili pred rokmi prehodnotili a poistnú sumu upravili podľa aktuálnej hodnoty ich nehnuteľnosti,“ radí hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

debata chyba
Viac na túto tému: #poistenie #škody #poistná udalosť