Ste dlžníkom v Sociálnej poisťovni? Dlh vám odpustia vďaka generálnemu pardonu

Generálny pardon sa týka takmer 1,07 milióna subjektov, voči ktorým Sociálna poisťovňa eviduje penále v celkovej sume 885 miliónov eur a istinu vo výške 600 miliónov eur.

31.01.2023 09:16
peniaze, mince Foto:
Ilustračné foto
debata (4)

Od začiatku februára sa na Slovensku zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné. Penále dlžníkom poisťovňa odpustí vtedy, ak zaplatia celú dlžnú sumu poistného najneskôr do 31. augusta tohto roka. Na zaplatenie celej istiny tak budú mať dlžníci Sociálnej poisťovne sedem mesiacov. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobúda účinnosť od 1. februára tohto roka.

žena s úsmevom Čítajte aj Zmeny v zákonoch, dôchodkoch či dávkach ovplyvnili státisíce ľudí. Tu je veľký prehľad...

Ako ešte v októbri minulého roka uviedla poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová ako autorka tohto návrhu, generálny pardon sa týka takmer 1,07 milióna subjektov. Ide o 354-tisíc zamestnávateľov, takmer 500-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb a cez 218-tisíc fyzických osôb. Sociálna poisťovňa eviduje voči týmto subjektom penále v celkovej sume 885 miliónov eur a istinu vo výške 600 miliónov eur.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #dlh #Sociálna poisťovňa #generálny pardon #dlžníci