Po zvýšení podpory pre rodiny poputuje najviac peňazí k strednej triede, tvrdí Inštitút finančnej politiky

Napríklad rodičovský príspevok pre rodiča, ktorý dostával materskú dávku, by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť zo 412 eur na 465 eur.

08.02.2023 13:56
šťastná rodina, deti, otec, mama Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Vďaka zmene mechanizmu zvyšovania životného minima by mali rodinné dávky od začiatku budúceho roka stúpnuť takmer o 13 percent. Po rokovaní vlády to uviedol dočasne poverený minister práce Milan Krajniak. Zvyšovanie rodičovského príspevku či prídavku na dieťa je totiž naviazané na nárast životného minima. Sumy životného minima by podľa Krajniaka mohli od júla podľa odhadov stúpnuť o 12,7 percenta. Znamenalo by to, že napríklad rodičovský príspevok pre rodiča, ktorý dostával materskú dávku, by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť zo 412 eur na 465 eur.

dôchodci, premýšľanie Čítajte aj Ako podať žiadosť o penziu? Tu je päť bodov, ako postupovať, aby ste na ňu nečakali mesiace

Mechanizmus zvyšovania súm životného minima sa od apríla tohto roka zmení. Sumy životného minima sa budú zvyšovať koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu od poslankyne za hnutie OĽaNO Lucie Drábikovej, ktorý pri schvaľovaní novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi schválil v utorok parlament. Výšky životného minima tak budú podla poslankyne odzrkadľovať reálnu hodnotu toho, o koľko sa zvýšia minimálne náklady nízkopríjmových domácností.

Otec a syn, dôchodca Čítajte aj Rodičovský dôchodok: Akú sumu dostanete? Niekto nič a niekto... Pozrite si tabuľku

Životné minimum sa v súčasnosti upravuje k 1. júlu o koeficient rastu čistých peňažných príjmov podľa údajov Štatistického úradu SR alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov je nižší. Rozhodujúcim obdobím, za ktoré sa zisťuje rast životných nákladov nízkopríjmových domácností, je obdobie od apríla predošlého do apríla aktuálneho roka. Napríklad vlani medziročný rast životných nákladov nízkopríjmových domácností za rozhodujúce obdobie dosiahol 11,5 %. Medziročný rast čistých peňažných príjmov na jednu osobu bol 7,5 %. Keďže rast čistých peňažných príjmov na jednu osobu bol nižší ako rast životných nákladov nízkopríjmových domácností, životné minimum sa zvýšilo o 7,5 %. Ak by sa však postupovalo podľa nového mechanizmu, ktorý schválil parlament, životné minimum by išlo nahor o 11,5 %.

Po zvýšení prídavku na dieťa a daňového bonusu spolu až do výšky 200 eur mesačne na jedno dieťa poputuje najviac peňazí k strednej triede. Na zmenách v rodinnej politike si však relatívne k príjmu najviac prilepšia najmenej zarábajúci. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR. Zmeny sa pritom podľa vládnych analytikov dotknú len zhruba jednej tretiny všetkých domácností na Slovensku.

Fiškálne náklady všetkých zmien sa podľa IFP pohybujú na úrovni okolo 1,2 miliardy eur ročne. Z toho približne 400 miliónov eur ročne predstavuje trvalý výpadok príjmov pre samosprávy z dôvodu zvýšenia daňového bonusu. „Je možné, že tento výpadok sa budú samosprávy snažiť aspoň čiastočne v rôznej miere a rôznym spôsobom vykryť z iných zdrojov," uviedli analytici. Nové nastavenie daňového bonusu je podľa nich viac inkluzívne a motivačné pre zvýšenie zamestnanosti, ale za cenu väčšej zložitosti výpočtu.

Vďaka prorodinným opatreniam podľa IFP klesne celkové riziko chudoby o 2 percentuálne body a u detí do 18 rokov o 4,8 percentu­álneho bodu. „Napriek tomu len relatívne malý podiel celkových zvýšených výdavkov putuje do domácností ohrozených chudobou," upozorňuje inštitút. Všeobecne však podľa IFP platí, že štedrá prorodinná politika v kontexte obmedzených zdrojov verejného rozpočtu do budúcna sťaží ozdravenie verejných financií na Slovensku.

Prídavok na nezaopatrené dieťa od začiatku tohto roka stúpol z 30 eur na 60 eur mesačne. Maximálna suma daňového bonusu na dieťa vo veku do 18 rokov, na ktorý majú nárok len pracujúci rodičia, sa zvýšila na 140 eur mesačne. Na dieťa nad 18 rokov daňový bonus stúpol na 50 eur mesačne. Do konca minulého roka pritom daňová úľava na dieťa do 15 rokov dosahovala 70 eur a na dieťa nad 15 rokov 40 eur. Daňový bonus na dieťa vo výške 140 eur pritom bude platiť len na roky 2023 a 2024, od roku 2025 klesne na 100 eur. Zvýšenie daňového bonusu na dieťa pocítia rodičia, ktorí sú zamestnancami, prvýkrát vo februári. Samostatne zárobkovým osobám zvýšenie daňového bonusu na dieťa pomôže až v budúcom roku, keďže si vyšší daňový bonus na dieťa uplatnia až pri podaní daňového priznania za tento rok.

Na maximálne sumy daňového bonusu pritom nebudú mať nárok všetci pracujúci. Suma daňového bonusu na deti sa totiž podľa nových pravidiel obmedzuje podľa výšky čiastkového základu dane rodiča. Pri zamestnancovi ide o jeho hrubú mzdu zníženú o sociálne a zdravotné odvody, ktoré platí zamestnanec. V prípade samostatne zárobkovo činnej osoby ide o čistý príjem, teda o príjem znížený o výdavky súvisiace s podnikaním, ako aj o sociálne a zdravotné odvody. Ak má rodič jedno nezaopatrené dieťa, daňový bonus pre rodiča môže byť najviac 20 percent z jeho čiastkového základu dane. Pri dvoch deťoch pôjde o najviac o 27 percent, pri troch deťoch maximálne 34 percent, pri štyroch deťoch 41 percent, pri piatich deťoch 48 percent a pri šiestich deťoch maximálne 55 percent z čiastkového základu dane.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #dávky #rodinné dávky #prídavky