Vláda pripravila veľkú zmenu. Zvýši desiatky dávok o desiatky eur. Koľko peňazí dostanete po novom? + tabuľka

Národná rada SR schválila novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Jej cieľom je predovšetkým adresnejšie, efektívnejšie a administratívne menej náročné poskytovanie pomoci osobám, ktorí sú na ňu odkázaní.

02.03.2023 06:00
šťastná rodina, deti, otec, mama Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

Zároveň má motivovať jej príjemcov, aby sa dokázali vymaniť z jej poskytovania. Súčasťou novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi (č. 417/2013 z.Z.) je aj úprava valorizačného mechanizmu životného minima, čo sa premietne vo výške viacerých naň naviazaných dávok a príspevkov. Zavádza tiež opätovné plošné dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, tzv. dotáciu na stravu.

Novela upravuje valorizačný mechanizmus, ktorým sa menia sumy životného minima. Po novom tak sumy životného minima budú odzrkadľovať reálnu hodnotu toho, o koľko sa zvýšia životné náklady nízkopríjmovej domácnosti, ktoré potrebujú vynaložiť na zabezpečenie základných životných podmienok.

starší pár s tabletom, dôchodcovia, penzisti, seniori Čítajte aj Rozmrazenie minimálnych dôchodkov bude od júla realitou. Penzisti si prilepšia. Aj o desiatky eur

Úpravou valorizačného mechanizmu podľa najnovšej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) sa sumy životného minima upravia na základe rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností s predpokladanou úrovňou 12,7 %. V prípade životného minima u prvej plnoletej fyzickej osoby predstavuje zvýšenie od júla 2023 o takmer 30 eur, zo súčasných cca 234 eur na sumu 264,20 eura. Nárast sa tak premietne do všetkých dávok a príspevkov, ktoré sa viažu na životné minimum.

„Na základe poslednej makroekonomickej prognózy narastie životné minimum a zvýšia sa tiež všetky príspevky, ktoré sa podľa neho vypočítavajú, a to o takmer 13 percent namiesto pôvodných 9,5 percenta. Najviac ich bude od 1. januára budúceho roka," konštatoval minister práce Milan Krajniak.

Od životného minima sa odvíjajú napríklad dávky v hmotnej núdzi, rodičovský príspevok sa oproti roku 2023, kedy jeho výška predstavuje 412,60 eur zvýši o 52,40 eur, čo predstavuje sumu celkom 465 eur.

dane, odvody, doklady, daňové, priznanie, výpočet, účty, účtovníctvo Čítajte aj Rodičovský dôchodok: Dozvie sa rodič koľko zarábate? A čo keď ste poslali viac vyhlásení?

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi opätovne zavádza plošné poskytovanie dotácie na stravu. Od 1. mája 2023 po splnení stanovených podmienok bude dotácia na stravu poskytnutá všetkým deťom v poslednom ročníku materských škôl a všetkým žiakom základných škôl.

Rovnako ustanovuje, že tehotenské sa nepovažuje za príjem na účely zákona o životnom minime (z. č. 601/2003 Z. z.). Takisto vylučuje osobitný príspevok zo systému pomoci v hmotnej núdzi zároveň s rozšírením možností poskytovania príspevku v rámci aktívnej politiky trhu práce.

Novela viacerými opatreniami pomôže zvýšiť príjem domácností v hmotnej núdzi a bude tak mať pozitívny vplyv na ich hospodárenie. Celkový počet príjemcov pomoci v hmotnej núdzi v januári 2023 predstavoval 66 146, z nich je 8 797 odídencov z Ukrajiny.

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi nadobudne účinnosť 1. apríla 2023.

zväčšiť
valorizacia
5 debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #životné minimum #dávky #rodiny #rodiny s deťmi