Zároveň má motivovať jej príjemcov, aby sa dokázali vymaniť z jej poskytovania. Súčasťou novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi (č. 417/2013 z.Z.) je aj úprava valorizačného mechanizmu životného minima, čo sa premietne vo výške viacerých naň naviazaných dávok a príspevkov. Zavádza tiež opätovné plošné dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, tzv. dotáciu na stravu.
Novela upravuje valorizačný mechanizmus, ktorým sa menia sumy životného minima. Po novom tak sumy životného minima budú odzrkadľovať reálnu hodnotu toho, o koľko sa zvýšia životné náklady nízkopríjmovej domácnosti, ktoré potrebujú vynaložiť na zabezpečenie základných životných podmienok.

Úpravou valorizačného mechanizmu podľa najnovšej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) sa sumy životného minima upravia na základe rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností s predpokladanou úrovňou 12,7 %. V prípade životného minima u prvej plnoletej fyzickej osoby predstavuje zvýšenie od júla 2023 o takmer 30 eur, zo súčasných cca 234 eur na sumu 264,20 eura. Nárast sa tak premietne do všetkých dávok a príspevkov, ktoré sa viažu na životné minimum.
„Na základe poslednej makroekonomickej prognózy narastie životné minimum a zvýšia sa tiež všetky príspevky, ktoré sa podľa neho vypočítavajú, a to o takmer 13 percent namiesto pôvodných 9,5 percenta. Najviac ich bude od 1. januára budúceho roka," konštatoval minister práce Milan Krajniak.
Od životného minima sa odvíjajú napríklad dávky v hmotnej núdzi, rodičovský príspevok sa oproti roku 2023, kedy jeho výška predstavuje 412,60 eur zvýši o 52,40 eur, čo predstavuje sumu celkom 465 eur.

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi opätovne zavádza plošné poskytovanie dotácie na stravu. Od 1. mája 2023 po splnení stanovených podmienok bude dotácia na stravu poskytnutá všetkým deťom v poslednom ročníku materských škôl a všetkým žiakom základných škôl.
Rovnako ustanovuje, že tehotenské sa nepovažuje za príjem na účely zákona o životnom minime (z. č. 601/2003 Z. z.). Takisto vylučuje osobitný príspevok zo systému pomoci v hmotnej núdzi zároveň s rozšírením možností poskytovania príspevku v rámci aktívnej politiky trhu práce.
Novela viacerými opatreniami pomôže zvýšiť príjem domácností v hmotnej núdzi a bude tak mať pozitívny vplyv na ich hospodárenie. Celkový počet príjemcov pomoci v hmotnej núdzi v januári 2023 predstavoval 66 146, z nich je 8 797 odídencov z Ukrajiny.
Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi nadobudne účinnosť 1. apríla 2023.