Dostanú penzisti na dovolenku príspevok sto eur namiesto súčasných 50?

Maximálna suma, ktorou štát prispieva na rekondičné pobyty pre penzistov, predstavuje súčasných 50 eur od roku 2011, upozorňujú predstavitelia strany Hlas-SD.

26.02.2023 13:40
dôchodcovia, seniori, dovolenka, relax, oddych,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Maximálny príspevok štátu na rekondičné pobyty pre dôchodcov by sa mal od júna tohto roka zvýšiť z 50 eur na 100 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dotáciách v pôsobnosti rezortu práce, ktorý do parlamentu predložili opoziční poslanci na čele Petrom Pellegrinim (Hlas-SD). Ako uviedli, týmto návrhom reagujú na výrazný nárast spotrebiteľských cien, ktorý sa nevyhol ani nákladom na rekondičné pobyty určené poberateľom dôchodkov.

dôchodca, senior, penzia, strašia pani na tablete Čítajte aj Valorizácia dôchodkov? Je tu návrh na zmenu: nezvyšovať ich v januári, ale napríklad v apríli

„Maximálna suma, ktorou štát prispieva na rekondičné pobyty, predstavuje súčasných 50 eur od nadobudnutia účinnosti zákona, čiže od roku 2011," upozornili predkladatelia. Takto nastavená maximálna výška podpory je podľa opozičných poslancov neefektívna. Neumožní totiž poberateľom dôchodkov bez iného príjmu, aby podporované rekondičné pobyty využívali, keďže zvyšnú časť celkovej ceny rekondičného pobyty si nedokážu zaplatiť.

Skutočnosť, že suma 50 eur je nízka potvrdila aj podpredsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku Valéria Pokorná. „Žiadala som ministerstvo práce nielen o dotáciu, ale aj o navýšenie na sto eur na jeden poukaz,“ uviedla.

dôchodci, seniori, Čítajte aj Rodičovský dôchodok: Nárok vznikne aj rodičovi, ktorý poberá dôchodok len z cudziny, je však potrebné oň požiadať

Štát dlhodobo podporuje tieto pobyty, ako nástroj predchádzania sociálnemu vylúčeniu a podpory obnovovania psychickej kondície a fyzickej kondície penzistov. „To, že ministerstvo práce a sociálnych vecí každý rok takýmto spôsobom prispieva k zvyšovaniu kvality života tisícov dôchodcov dosvedčuje, že ide o úspešné a potrebné systematické opatrenie," dodali predstavitelia strany Hlas-SD.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #Dôchodcovia #seniori #dotované dovolenky