Finančná správa upozorňuje na priznanie príjmu z predaja nehnuteľností

Ppovinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti sa týka daňovníkov, ktorí predali napríklad rodinný dom, chatu, garáž alebo byt do piatich rokov od ich nadobudnutia.

02.03.2023 11:57
kalkulačka, odvody, dane, výpočet Foto:
Ilustračné foto.
debata

Finančná správa opäť spúšťa listovú kampaň, ktorou chce podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. V najbližších dňoch dostane 7315 daňovníkov listy, v ktorých ich upozorní na povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti. Finančná správa túto preventívnu akciu spúšťa už tretíkrát, nakoľko predošlé priniesli do štátneho rozpočtu 13,6 milióna eur.

Nepriznaním príjmu z predaja nehnuteľností prichádzajú o finančné prostriedky najmä obce a mestá a doplácajú na to aj poctiví daňovníci, ktorí tieto príjmy riadne priznajú. Finančná správa preto už po tretíkrát spúšťa listovú kampaň, ktorou chce daňovníkov upozorniť na plnenie týchto povinností. Predošlé akcie sa vyplatili, nakoľko priniesli do štátneho rozpočtu dodatočných 13,6 milióna eur.

Aktuálny list bude zasielaný informatívne vybraným daňovým subjektom, ktorým podľa informácií z Katastra nehnuteľností SR mohla vzniknúť daňová povinnosť. Z hľadiska dane sa finančná správa zamerala na nehnuteľnosti, pri ktorých došlo v rozmedzí piatich rokov minimálne k dvom zmenám majiteľov.

Oslobodenie od dane

Finančná správa informuje, že v určitých prípadoch môže byť príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti oslobodený od dane. Vtedy nevzniká povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Týka sa to týchto prípadov: ak ste nehnuteľnosť vlastnili viac ako 5 rokov a nemali ste ju zaradenú v obchodnom majetku, zdedili ste ju po priamom predkovi alebo potomkovi (rodičoch, starých rodičoch alebo po niektorom z manželov, a pod. ) a dohromady ste ju vlastnili aspoň 5 rokov, darovali ste ju a nedosiahli ste žiadny príjem z prevodu vlastníctva, nehnuteľnosť bola zaradená v obchodnom majetku, ale od jej vyradenia už uplynulo viac ako 5 rokov alebo ste predali nehnuteľnosť vydanú vám ako oprávnenej osobe podľa reštitučných zákonov alebo zahrnutú do konkurznej podstaty.

Koniec marca

Daňové priznanie môžu daňovníci podať do konca marca tohto roka osobne na príslušnom daňovom úrade, poštou na ľubovoľnej pobočke alebo elektronicky, ak majú vytvorený autorizovaný prístup na portál finančnej správy. E-formulár je zverejnený na portáli finančnej správy.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dán #daň z predaja nehnuteľnosti #daňová povinnosť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy