Penzisti majú napriek krízam viac peňazí, tvrdí šéf rozpočtovej rady

Za jedenásť rokov by sa priemerný príjem starobných penzistov mal blížiť dvojnásobnej úrovni, keď stúpol o 89 percent, kým inflácia za rovnaké obdobie vzrástla o niečo viac ako 60 percent.

03.03.2023 10:16
pracujúci dôchodca, prenzista, daňové... Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (18)

Celkové príjmy starobných dôchodcov na Slovensku aj počas kríz v priemere rastú rýchlejšie ako inflácia. Vo svojom blogu to tvrdí predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth. Za jedenásť rokov by sa priemerný príjem starobných penzistov mal blížiť dvojnásobnej úrovni, keď stúpol o 89 percent, kým inflácia za rovnaké obdobie vzrástla o niečo viac ako 60 percent.

penzista, starobný dôchodok, dôchodkový vek, poistenec Čítajte aj Starobný dôchodok: Viete, že na jeho priznanie stačí 15 odpracovaných rokov? A čo ešte + príklady, koľko peňazí dostanete

„Ak si pozrieme len obdobie počas korona a energo kríz, od konca roku 2019 stúpne priemerný príjem starobného dôchodcu o 66 percent voči nárastu dôchodcovskej cenovej úrovne o 53 percent," uviedol Tóth. Okrem pravidelnej valorizácie dôchodkov pri tomto výpočte zohľadnil aj vyplácanie trinástej penzie, vlani aj štrnásteho dôchodku, zmrazenie a rozmrazenie minimálnych dôchodkov, vyplatenie očkovacieho bonusu pre penzistov a od tohto roka aj zavedenie rodičovského dôchodku.

Najdôležitejšia otázka pre dôchodkový systém je však podľa šéfa RRZ jeho udržateľnosť v dlhodobom horizonte. Podľa RRZ aj Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) bol dôchodkový systém na Slovensku ešte v roku 2018 považovaný za udržateľne nastavený, vzhľadom na zhoršujúcu sa demografiu, ktorá stojí pred nami.

starší pár s tabletom, dôchodcovia, penzisti, seniori Čítajte aj Rozmrazenie minimálnych dôchodkov bude od júla realitou. Penzisti si prilepšia. Aj o desiatky eur

„V predvolebnom období v roku 2020 sa však dôchodkový systém finančne destabilizoval, na čo správne reagovala nová vláda čiastkovými zmenami v roku 2020, a najmä schválením dôchodkovej reformy v minulom roku," upozornil. Aj po týchto úpravách však tlak na Sociálnu poisťovňu podľa Tótha zostal na horizonte 50 rokov ročne vyšší priemerne o jednu miliardu eur voči legislatíve z roku 2018. Do systému totiž pribudlo napríklad právo na odchod do predčasného dôchodku po 40 rokoch, ponechanie trinásteho dôchodku a pridanie navyše rodičovského dôchodku.

„Ak si teda uvedomíme problém s udržateľnosťou dôchodkového systému a zároveň sa pozrieme na rast príjmov priemerného starobného dôchodcu, citeľne presahujúci infláciu, dostaneme trochu iný pohľad aj na spomínaný prognózovaný pokles valorizácie o jeden percentuálny bod v budúcom roku," tvrdí predseda RRZ.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #peniaze #Dôchodcovia #penzisti