Už v roku 2026 budú ľudia vedieť aký bude ich dôchodok. Bude ich o tom informovať Sociálna poisťovňa. Už od júla štát pridá invalidným dôchodcom

Ľudia by mali od roku 2026 dostávať zo Sociálnej poisťovne dôchodkovú prognózu, návrh posunuli do druhého čítania.

28.03.2023 20:12
lieky, dochodca, penzistka, seniorka, Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Ľudia by mali mať lepší prehľad o ich budúcich dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia. Sociálna poisťovňa by mala prvýkrát do 31. mája 2026 zasielať poistencom dôchodkovú prognózu v listinnej alebo v elektronickej podobe a sprístupniť ju prostredníctvom pasívneho prístupu na individuálnom účte poistenca. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

Dôchodková prognóza má obsahovať dôchodkový vek poistenca alebo jeho predpokladaný dôchodkový vek, získané obdobie dôchodkového poistenia, ako aj informáciu o základnej prognóze starobného a predčasného dôchodku.

dôchodca, penzista, senior na notebooku, premýšľanie Čítajte aj Kalkulačka vám ukáže, koľko peňazí dostanú navyše, vďaka rodičovskému dôchodku, tento rok vaši rodičia

Táto prognóza bude v troch scenároch, v základnom, optimistickom a pesimistickom. Tie budú vychádzať z možných scenárov vývoja ukazovateľov, ktoré majú vplyv na výšku starobného a predčasného starobného dôchodku a z možných ekonomických scenárov. Súčasťou prognózy bude aj informácia o alternatívnej prognóze starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, aj informácia o vplyve inflácie na výšku budúcej penzie.

Od júla tohto roka by sa časť invalidných dôchodkov mala zvýšiť. Rezort práce a sociálnych vecí totiž navrhuje aktualizovať prílohu k zákonu o sociálnom poistení, ktorá upravuje percentuálnu mieru poklesu zárobkovej činnosti podľa druhu zdravotného postihnutia na účely invalidity. Ide o jednu z podmienok nároku na invalidný dôchodok.

senior, dôchodca Čítajte aj Priemerná starobná penzia na Slovensku je takmer 580 eur. Medziročne stúpla o 64 eur

Navrhované zmeny budú mať podľa rezortu práce pozitívny vplyv na niektorých poberateľov invalidných dôchodkov a uchádzačov o invalidný dôchodok. „Úprava percentuálnej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri niektorých ochoreniach umožní zaradiť nové druhy ochorení, čo bude mať pri niektorých ochoreniach vplyv na uznanie invalidity, resp. uznanie invalidity s vyššou percentuálnou mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a tým aj vplyv na nárok na invalidný dôchodok a jeho výšku," objasnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #penzia #dôchodková prognóza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy