Budú dostávať študentky materskú dávku? Poslanci návrh posunuli do druhého čítania

Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia, ktoré je podmienkou pre priznanie materskej dávky, by sa malo od začiatku budúceho roka započítavať aj obdobie štúdia na strednej alebo vysokej škole, ak žena toto štúdium úspešne ukončila.

29.03.2023 18:07
novorodenec, dieťa Foto:
Ilustračné foto
debata

Absolventky stredných a vysokých škôl by mali mať nárok na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia, ktoré je podmienkou pre priznanie materskej dávky, by sa totiž malo od začiatku budúceho roka započítavať aj obdobie štúdia na strednej škole alebo vysokej škole, ak žena toto štúdium úspešne ukončila. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení od poslancov z klubu SaS Vladimíry Marcinkovej, Vladimíra Ledeckého a Tomáša Lehotského, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

„Cieľom návrhu je rozšírenie okruhu poistenkýň, ktoré majú nárok na materské s dôrazom na tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia. Tento krok môže slúžiť ako motivácia najmä mladých žien k materstvu po úspešnom skončení strednej alebo vysokej školy," tvrdia liberáli.

Týmto opatrením sa podľa nich zlepšia možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien, ktoré vzhľadom na nemožnosť poberať materskú dávku po ukončení štúdia nemajú vytvorené priaznivé podmienky na materstvo. „Pri tvorbe tohto legislatívneho návrhu vychádzame z praxe, ktorá sa osvedčila v Česku, kde táto právna úprava už platí a okrem iných faktorov spôsobuje odlev slovenských študentiek na české vysoké školy, čím naše hospodárstvo výrazne stráca," dodali poslanci za SaS.

Poistenka, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má v súčasnosti nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

debata chyba
Viac na túto tému: #materské #nemocenské poistenie #študentky