Na vkladných knižkách majú ľudia až miliardu eur, ale s nulovým úrokom

Znie to možno neuveriteľne, ale až 310-tisíc Slovákov a Sloveniek má stále doma, možno aj pod matracom, 330-tisíc vkladných knižiek s celkovou hodnotou miliardy eur.

04.04.2023 10:31
seniori, kalkulačka, papiere, zmluva, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Historický sporiaci produkt – vkladnú knižku – vlastní v Slovenskej sporiteľni viac ako 300-tisíc Slovákov. Majú tam uložený obrovský balík peňazí. Tie ale dlhodobo nezarábajú. Ak si však knižku teraz sami zrušia a presunú na terminovaný vklad, ich peniaze sa konečne začnú zhodnocovať.

Znie to možno neuveriteľne, ale až 310-tisíc Slovákov a Sloveniek má stále doma, možno aj pod matracom, 330-tisíc vkladných knižiek s celkovou hodnotou miliardy eur. V priemere má každý majiteľ vkladnej knižky na nej uložených tritisíc eur. „Sú však aj takí, ktorí majú na vkladnej knižke niekoľko stotisíc eur,“ konštatuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Zaujímavosťou je, že najvyššia suma, ktorá je na jednej vkladnej knižke, je 1,9 milióna eur.

Budúcnosť nie je vkladná knižka

Vkladná knižka bola historicky obľúbený, no dnes už nevýhodný sporiaci produkt, s úrokom len 0,01 percenta ročne. „V čase inflácie, ktorá sa v týchto mesiacoch pohybuje okolo 15 percent, je držanie peňazí na vkladnej knižke veľmi neefektívne. Tritisíc eur spred piatich rokov stratilo kvôli rastu cien už viac než 700 eur zo svojej kúpnej sily,“ konštatuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. Ak ľudia nechcú, aby sa im úspory ďalej znehodnocovali, odporúča im vybrať si peniaze a dať ich do výhodnejších produktov. Pre odvážnejších odporúča investovanie, pre konzervatívnejších napríklad termínované vklady.

Nulové úroky na vkladoch končia

Slovenská sporiteľňa dvíha úroky na termínovanom vklade. Na vyššie úroky budú mať nárok všetci, nielen tí, ktorí si zrušia vkladnú knižku a svoje peniaze uložia na termiňáku. „Na výber je 12-mesačná a 36-mesačná viazanosť, od toho sa odvíja aj výška úrokovej sadzby,“ upresňuje Marta Cesnaková. Pre klientov bez vkladnej knižky platí úroková sadzba do 2 percent ročne. „Tí, ktorí si do konca mája zrušia vkladnú knižku a svoje úspory si uložia na termínovanom vklade, získajú k dobru ešte ďalšieho pol percenta,“ hovorí Marta Cesnaková.

debata chyba
Viac na túto tému: #úroky #vklady #vkldná knižka