Idete autom z Bratislavy do Košíc? Po novom by ste mohli získať takmer 12 eur navyše

Zamestnanec, ktorý pri pracovnej ceste použije vlastné auto, má mať nárok na vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa. Pri využití vlastného auta má ísť o nárast zo súčasných 0,239 eura na 0,252 eura za každý kilometer jazdy.

15.05.2023 13:11
GPS / Navigácia / Cesta / Šoférovanie / Auto / Foto: ,
Ilustračná fotka
debata

Pri jednostopových vozidlách, teda pri motocykloch a pri trojkolkách, sa má náhrada zvýšiť z 0,067 eura na 0,071 eura za kilometer jazdy. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ak zamestnanec pôjde na pracovnú cestu napríklad z Bratislavy do Popradu vlastným autom, najazdí približne 700 kilometrov. V súčasnosti má pri sadzbe 0,239 eura za kilometer nárok na finančnú náhradu od zamestnávateľa v sume 167,30 eura. Ak sa sadzba za jeden prejazdený kilometer zvýši na 0,252 eura, od zamestnávateľa dostane náhradu v sume 176,40 eura, teda o 9,10 eura viac.

Ak by zamestnanec smeroval z Bratislavy do Košíc a nazad, tiež svojím vlastným autom, za cestu by mal od zamestnávateľa dostať 215,10 eura. Po novom však dostane 226,80 eura. To je o 11,70 eura viac.

stravovanie, gastrolístky, stravné lístky Čítajte viac Ľudia na stravu a cestovné dostanú od septembra viac peňazí. Koho sa to týka?

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách naposledy stúpli od 1. apríla tohto roka. Podľa zákonného mechanizmu bola splnená podmienka na ich zvýšenie na základe štatistických údajov za február tohto roka. „Vo februári dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel hodnotu 105,2 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5,2 percentu­álneho bodu," uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

debata chyba
Viac na túto tému: #auto #cesta #pracovná cesta #cestovné