Myslíte si, že vám sa nič nestane? Nespoliehajte sa na to. Ako vybrať cestovné poistenie?

Chystáte sa na dovolenku? Nespoliehajte sa na to, že sa vám nič nestane a vyberte si správne cestovné poistenie.

30.06.2023 08:00
zlomenina, cestovné poistenie, dovolenka, pláž Foto:
Ilustračné foto.
debata

Keďže výber správneho cestovného poistenia úzko súvisí s účelom cesty, na úvod je potrebné si uvedomiť, akým aktivitám sa bude dovolenkár počas pobytu v zahraničí venovať a podľa toho by si mal zvoliť rizikovú skupinu poistenia.

Dovolenka: Karta alebo hotovosť?
Video
Zdroj: TV Pravda

Ak teda bude v zahraničí napríklad športovať, mal by si overiť, či sú plánované športy poistené už v základnom krytí, alebo je potrebné zvoliť poistenie, ktoré kryje aj športy.

Pokiaľ do zahraničia cestuje autom, oplatí sa zvoliť aj poistenie asistenčných služieb pre motorové vozidlo. Pri pobyte na horách je potrebné myslieť na uzavretie poistenia, ktoré kryje náklady na technickú pomoc pri zásahu záchranárov, radí poisťovňa Union.

poistenie, dom, ruky, ochrana Čítajte viac Najprv poistenie, potom dovolenka. Aká poistka sa vyplatí?

Najdôležitejšou súčasťou cestovného poistenia pri ceste do zahraničia je poistenie liečebných nákladov, v Union poisťovni ho v krátkodobom cestovnom poistení ponúkajú s neobmedzenou výškou krytia a bez spoluúčasti poisteného. Poistenie liečebných nákladov kryje nevyhnutné náklady v prípade akútneho ochorenia, úrazu poisteného v zahraničí, hospitalizácie, prepravu poisteného do zdravotníckeho zariadenia, respektíve aj prepravu do vlasti a repatriáciu telesných pozostatkov.

Súčasťou poistenia je aj pomoc asistenčnej služby, ktorá je klientom k dispozícii nepretržite. K poisteniu liečebných nákladov si klient môže podľa svojich potrieb zvoliť ďalšie poistenia. Poisťovňa Union odporúča úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu a tiež poistenie storna objednanej služby, ktoré nahradí stornovací poplatok, ktorý klientovi vyúčtoval poskytovateľ služby v prípade, ak ju klient nebude môcť z dôvodov ochorenia, úrazu alebo aj ďalších dôvodov využiť.

Okrem toho si tiež môže klient poistiť napríklad aj domáceho miláčika, nečakaný pobyt v nemocnici. Počas dovolenkového pobytu v zahraničí k väčšej pohode určite prispeje aj poistenie dovolenkovej domácnosti. Pre krytie mimoriadnych situácií (prekážky v hromadnej aj individuálnej doprave, živelná udalosť v mieste pobytu, teroristický čin, zvýšené bezpečnostné riziko a iné) sa odporúča poistiť aj doplnkové poistenie mimoriadnej situácie.

poistenie, dom, ruky, ochrana Čítajte viac Najprv poistenie, potom dovolenka. Aká poistka sa vyplatí?

Načo by si mali poistení klienti dávať pozor?

V prvom rade nezabudnúť pred cestou do zahraničia na uzavretie cestovného poistenia, ktoré zodpovedá účelu cesty. Pred každým vycestovaním v poisťovni Union odporúčajú nepodceniť dôkladnú prípravu. To znamená, zistiť si čo najviac informácií o krajine a konkrétnej lokalite, ktorá je cieľom cesty, a ak ide o krajinu so zvýšeným bezpečnostným rizikom, je potrebné riadiť sa odporúčaniami na webovej stránke www.mzv.sk. Pri ceste je dôležité myslieť na nevyhnutné súčasti cestovnej batožiny (oblečenie a obuv primerané plánovaným aktivitám, cestovné doklady) a tiež primeranú finančnú hotovosť, keďže nie vždy a všade je možné použiť platobnú kartu. Pri dovolenke s deťmi netreba zabudnúť na špeciálnu výbavu, ktorú si deti vyžadujú.

Porovna nie dovolenkového poistenia

Pani Ingrid (64 rokov) a pán Jozef (65 rokov) sa rozhodli, že tento rok pôjdu na dovolenku do Chorvátska – od 19. júna do 25. júna. Pred cestou sa však rozhodli nenechať nič na náhodu a poistiť sa. Zvolili si poistenie bez storna cesty, športy si vybrali len rekreačné, pretože na rizikové sa necítili. Taktiež si v balíčku zvolili poistenie liečebných nákladov, úrazov a batožiny. Forma poistenia je krátkodobá. Porovnali sme výsledky troch poisťovní podľa zvoleného produktu štandard.

Poisťovňa Produkt Hodnotenie Cena Liečebné náklady Zodpovednosť Úrazové poistenie Batožina
Uniqa Štandard 4* 25,20 € 1 000 000 € 300 000 € 20 000 € 1000 €
Axa Štandard 4* 20,37 € bez limitu 200 000 € 20 000 € 1500 €
Union Štandard 3* 21,70 € 250 000 € 100 000 € 14 000 € 1000 €

Ako postupovať v prípade poistnej udalosti v zahraničí

V prípade poistnej udalosti je v prvom rade potrebné zavolať na asistenčné služby, ktoré poskytnú pomoc v núdzi v zahraničí, a to 24 hodín 7 dní v týždni. Komunikácia s asistenčnou službou prebieha v slovenčine alebo češtine, netreba sa tak báť nejakých komunikačných bariér.

S čím pomôžu asistenčné služby:

  • Asistenčné služby poskytujú celú škálu pomoci. V rámci základného krytia by vám mali odporučiť zdravotnícke zariadenie, dohodnú termín na vyšetrenie, vo vybraných zdravotníckych zariadeniach by tiež mali zabezpečiť priamu úhradu nákladov, aby ste nemuseli použiť svoju vlastnú hotovosť alebo kreditnú kartu. V naliehavých prípadoch by mali zaistiť aj lieky, prevoz ambulantným lietadlom či repatriáciu späť do vlasti za účasti plne vybaveného lekárskeho tímu. V prípade straty cestovných dokladov mali by pomôcť s ich znovuobstaraním.
  • Prémiové asistenčné služby, ktoré ponúka napríklad poisťovňa Generali, pomôžu navyše aj s vyplatením kaucie v prípade zadržania vo väzení, zabezpečia právnu pomoc, poskytnú veterinárnu asistenciu alebo pomôžu, ak počas vášho pobytu v zahraničí váš domov zasiahnu živelné udalosti alebo vás vykradnú.

Zdroj: Generali

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #cestovné poistenie #poistná udalosť