Ako premeniť vianočné sny na realitu

Ku koncu roka sa mnohé rodiny ocitajú pred veľkou výzvou. Dovolí nám rodinný rozpočet nakúpiť deťom pod stromček vytúžené darčeky? Ak sa k tomu postavíte zodpovedne, deťom sny splniť dokážete.

17.10.2023 00:00
tatra banka, pr nepouzivat Foto:

Síce je ešte len október, na niektoré veci však nie je nikdy príliš skoro. A to ani na dôkladnú prípravu na vianočné sviatky. Každý má o nich inú predstavu, ale mnoho z nich sa spája s dostatkom financií. Vo väčšine rodín sú Vianoce o detských želaniach. Mnohí rodičia si teraz zrejme povzdychnú, že áno, aj môj syn túži po novom bicykli a dcéra po drahšom mobilnom telefóne, ale asi na ne mať nebudeme. Splnenie týchto prianí je pre veľa ľudí finančne náročné, ale nie nemožné. Aj vy sa môžete rozhodnúť urobiť všetko pre to, aby ste svoje deti potešili.

Určite si uvedomujete, že prvým krokom je začať efektívne plánovať a riadiť svoje financie. Nastaviť si finančný plán zvládnete aj sami. Najprv si dôkladne preštudujte podrobný prehľad o vašich mesačných príjmoch a výdavkoch a zamyslite sa, koľko peňazí budete musieť mesačne ušetriť, aby ste deťom mohli kúpiť vysnívané darčeky. Možno budete prekvapení, že s dostatočným plánovaním a riadením svojich financií nie je vylúčené dosiahnuť cieľ.

Foto: SHUTTERSTOCK
tatra banka, pr nepouzivat

Princíp je jednoduchý. Mesačne si odložíte určitú sumu. Pomocou bankovej aplikácie si nastavíte konkrétnu sumu, ktorú chcete našetriť a do akého termínu. Toto vám pomôže udržať sa na správnej ceste a sledovať svoj pokrok. Uvidíte, ako vás poteší každé euro, ktoré vám na účte dôkladným plánovaním pribudne.

Tipy, ako šetriť

Dobre hospodáriť a sporiť vám môžu pomôcť aj funkcionality, ktoré ponúka Tatra banka vo svojom internetovom bankovníctve aj v mobilnej aplikácii. Ide o kontrolu výdavkov – Spending report, prehľad očakávaných platieb – Spending plan a tiež plánovanie vďaka Cieľom. Prvý z nich automaticky zaradí vaše príjmy a výdavky do príslušných kategórií. Výhodou tohto reportu je kategorizácia výdavkov aj príjmov na základe štítkov označujúcich typ transakcie, možnosť zvoliť si vlastný začiatok mesiaca a deň v mesiaci, od ktorého sa bude mesačný report výdavkov prepočítavať, a možnosť nastaviť si ikonku, farbu a rozpočet pre jednotlivé kategórie.

Spending plan prehľadne zobrazuje najbližšie plánované a opakované platby, ako sú splátky úverov, trvalé príkazy, SEPA inkasá, automatické splátky kreditných kariet a opakované platby na základe histórie platieb. Po odpočítaní plánovaných platieb z aktuálneho zostatku sa dozviete hodnotu budúceho zostatku na účte, čo vám umožní lepšie plánovať svoje výdavky.

Funkcia Ciele umožňuje klientom jednoduchšie dosiahnuť svoje krátkodobé alebo dlhodobé ciele. Majú na výber vopred nastavené ciele alebo môžu vytvoriť vlastné. Ciele pomáhajú odhadnúť výslednú sumu a určiť výšku mesačného sporenia.

Prečo je dôležité v rodine plánovať financie

  1. Plánovanie rozpočtu: Keď má rodina prehľad o svojich výdavkoch za mesiac aj rok, môže lepšie plánovať svoj rozpočet. Tým, že pozná svoje výdavky, môže si stanoviť reálne ciele a robiť dobré rozhodnutia o tom, ako a kde investovať svoje finančné prostriedky.
  2. Kontrola výdavkov: Prehľad o výdavkoch umožňuje rodine sledovať, kam idú jej peniaze a či sa drží finančných cieľov. Tým, že má prehľad o svojich výdavkoch, môže identifikovať oblasti, v ktorých môže ušetriť a zlepšiť svoju finančnú situáciu.
  3. Finančná stabilita: Keď rodina vie, koľko peňazí minula, môže sa lepšie pripraviť aj na nečakané výdavky a zabezpečiť si stabilnejšiu budúcnosť.
  4. Spolupráca a komunikácia: Prehľad o výdavkoch umožňuje aj lepšiu spoluprácu a komunikáciu medzi členmi rodiny. Každý člen môže prispieť k plánovaniu a správe financií, a tým zlepšiť finančnú situáciu celej rodiny.
  5. Cieľové nastavenie: V neposlednom rade je dôležité stanoviť si ciele a sledovať ich dosiahnutie. Môže to byť napríklad sporenie na dovolenku, splácanie dlhov, investovanie do vzdelania alebo budovanie núdzového fondu. S prehľadom o výdavkoch môže rodina sledovať svoj pokrok a motivovať sa k dosiahnutiu svojich cieľov.

Čo vám ešte pomôže

Pomôcť sporiť vám môže aj správny účet. Účet pre modrú planétuTB od Tatra banky je momentálne pre nových klientov, ktorí si ho otvoria online, bez poplatku za vedenie počas prvého roka používania. Ak si otvoríte tento účet počas trvania kampane, môžete získať až 100 eur od banky vo forme cashbacku. Po otvorení účtu budete mať možnosť platiť kartou vydanou k účtu a za každú platbu vám banka vráti 10 % z jej hodnoty. Táto suma vám bude vrátená vždy k 20. dňu v mesiaci za všetky platby, ktoré boli vykonané kartou a zúčtované v predchádzajúcom kalendárnom mesiaci. Vyplácanie bude pokračovať, kým nedosiahnete kumulatívnu sumu 100 eur alebo do konca roka 2023, podľa toho, čo nastane skôr.

Okrem toho v Tatra banke môžete ušetriť aj vďaka programu My Benefit #premodruplanetu. Tento program vám umožňuje získať zľavu z platby kartou späť na účet, zľavové kupóny a darčeky za udržateľné produkty a služby.

chyba