Štát ide zvyšovať príspevky pre pracujúcich, niekto dostane 255,90 eura mesačne, niekto aj viac ako tisíc eur. Kto má nárok?

Prepustení baníci dostanú od budúceho roka od štátu opäť vyššie kompenzačné príspevky.

16.10.2023 10:37
peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Prepustení baníci dostanú od budúceho roka od štátu opäť vyššie kompenzačné príspevky. Sumy týchto dávok totiž podľa príslušného zákona vzrastú o rovnaké percento, o aké sa od júla tohto roka zvýšilo životné minimum. Kompenzačné príspevky, ktoré im vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí, tak od januára pôjdu nahor o 14,7 %.

Základná suma kompenzačného príspevku pre baníkov, ktorí pracovali pod zemou najmenej tri roky alebo aspoň šesť rokov, od januára stúpne z 223,10 eura na 255,90 eura mesačne. Ak baník pracoval pod zemou najmenej tri roky, kompenzačný príspevok dostáva jeden rok a ak fáral do baní najmenej šesť rokov, dávku poberá dva roky. Pre baníkov, ktorí pracovali v bani najmenej 10 rokov alebo aspoň 15 rokov, základná výška kompenzačného príspevku sa od začiatku budúceho roka zvýši z 390,30 eura na 447,70 eura mesačne. Po odpracovaní najmenej 10 rokov v bani prepustený baník dostáva príspevok tri roky a ak v bani odrobil aspoň 15 rokov, nárok na kompenzačný príspevok mu trvá sedem rokov.

Od 1. januára budúceho roka tiež stúpne koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku. Ide o prípady, keď prepustený baník odpracoval viac ako 3 roky v baníctve. Koeficient v tomto prípade vzrastie z 19,6 na 22,5. Zvýši sa aj koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku, ak bývalý baník odpracoval v baníctve viac ako 10 rokov, a to z 26 na 29,8. Vyššie koeficienty budú pre prepustených baníkov znamenať vyššie kompenzačné príspevky. Pri 30 odpracovaných rokoch v bani kompenzačný príspevok od budúceho roka stúpne z 910,30 eura na 1 043,70 eura.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #baník #dávka #životné minimu