Niektorým zamestnancom zostane z výplaty o desiatky eur menej, zvýšili sa tieto odvody. Ste medzi nimi aj vy?

Od začiatku tohto roka sa pre zamestnancov zaviedol minimálny základ pre odvod poistného na zdravotné poistenie. Najnižší možný vymeriavací základ je vo výške životného minima pre plnoletú osobu platnej k 1. januáru tohto roka, čo je 234,42 eura. Minimálny odvod z tejto sumy dosahuje 14 percent, teda 32,81 eura. Ak by vypočítaný odvod poistného nedosiahol túto minimálnu výšku, zamestnanec musí doplatiť sumu rozdielu, vrátane rozdielu v odvode zamestnávateľa.

29.10.2023 06:00
peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania návrh na novelizáciu príslušnej vyhlášky, aby sa minimálne poistné pre zamestnanca v budúcom roku zohľadňovalo pri ročnom zúčtovaní zdravotných odvodov za tento rok. „Účelom návrhu vyhlášky je zapracovanie zmien v zákone o zdravotnom poistení vykonané jeho novelizáciou, na základe ktorých bolo ustanovené minimálne poistné zamestnanca," uviedlo ministerstvo.

Zamestnanci do konca minulého roka na rozdiel od samostatne zárobkovo činných osôb a dobrovoľne nezamestnaných nemali zákonom určený minimálny vymeriavací základ. Zamestnancovi stačil akýkoľvek čiastkový úväzok na to, aby uhrádzal poistné na verejné zdravotné poistenie zo sumy reálne vyplatenej z tohto úväzku. Podľa ministerstva zdravotníctva sa tak špekulatívne uzatvárali pracovné pomery napríklad na desatinový pracovný úväzok, vďaka čomu tieto osoby platili mesačne poistné na úrovni niekoľko eur a mali zabezpečené verejné zdravotné poistenie v plnom rozsahu. Ak by pritom boli dobrovoľne nezamestnaní, boli by povinní platiť poistné na úrovni minimálnej výšky odvodu pre dobrovoľne nezamestnaných, čo je pre tento rok suma 84,77 eura.

„Týmto opatrením nebudú postihnuté osoby v pracovnom pomere s príjmom vyšším ako je životné minimum, osoby s nižšími príjmami si však budú musieť doplatiť poistné do tejto výšky," uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Povinnosť doplatku sa týka iba zamestnanca, odvodová povinnosť zamestnávateľa z dôvodu nezvyšovania ceny práce zostala nezmenená. Povinnosť platiť aspoň minimálny odvod sa nevzťahuje na poistencov, ktorí sú zároveň poistencami štátu. Ide napríklad o dôchodcov, osoby evidované na úrade práce, či osoby poberajúce dávku v hmotnej núdzi.

debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #odvody #zdravotné odvody