Umelá inteligencia ochráni vaše financie. Vykoná väčšinu práce, avšak stále je na mieste byť opatrný

S príchodom Black Friday, prichádza mnoho objednávok cez internet a na ne vyčkáva aj mnoho podvodníkov.

28.11.2023 00:00
Visa, pr, nepouzivat

V súčasnej dobe, kedy online nakupovanie stále získava na popularite, rastie aj riziko podvodov spojených s týmto trendom. Oklamanie ľudí pri platbách cez rôzne eshopy je stále častejším problémom, a je dôležité byť obozretný a prijať bezpečnostné opatrenia. Najmä v tomto období.

Pri nákupoch cez rôzne webové stránky je dôležité v rámci bezpečnosti, dodržiavať niekoľko opatrení, aby ste predišli nepríjemnej skúseností v podobe krádeže. Tie je vždy dobré si pred nákupmi pripomenúť.

Ak sa teda rozhodnete svoj nákup vykonať cez internet, je nevyhnutné starostlivo sledovať adresu URL, pričom prítomnosť písmena „s“ v „https“ signalizuje, že stránka je zabezpečená. Toto opatrenie môže poskytnúť dodatočnú vrstvu ochrany pred neoprávneným prístupom k citlivým informáciám.

Silné heslo je taktiež kľúčovým prvkom bezpečnosti pri online nákupoch. Je dôležité používať jedinečné heslá pre každý účet a v prípade možnosti využívať biometrické metódy, ako sú odtlačky prstov alebo rozpoznávanie tváre, na ešte bezpečnejšie prihlasovanie.

Pri platbe za tovar alebo službu je odporúčané používať bezkontaktné metódy platby, či už prostredníctvom karty s čipom alebo mobilnej peňaženky. To zvyšuje bezpečnosť transakcie a minimalizuje riziko zneužitia údajov.

Lovenie údajov

Phishing útoky patria k častým metódam podvodníkov. Je to forma kybernetického útoku, ktorý sa snaží získať citlivé informácie od ľudí, ako sú prihlasovacie údaje, heslá alebo údaje o platobných kartách. Tento útok zahŕňa vytváranie falošných a klamlivých stránok alebo správ, ktoré pôsobia ako legitímne a dôveryhodné zdroje, často napodobňujúce webové stránky bankových inštitúcií, obchodov alebo iných online služieb.

Typický príklad phishingu môže byť e-mail alebo správa na sociálnych médiách, ktorá sa tvári, že pochádza od dôveryhodnej organizácie. Táto správa môže obsahovať odkaz, ktorý návštevníka presmeruje na falošnú webovú stránku, kde je požiadaný o zadanie citlivých údajov. Útočníci potom využijú tieto informácie na nelegálne účely, často na vykonávanie finančných transakcií alebo krádež identity.

Vyhýbajte sa poskytovaniu osobných údajov online a buďte ostražití voči odkazom, ktoré by vás mohli presmerovať na falošné stránky.

Aktivujte upozornenia na zmeny výšky financií na svojom účte. Tieto upozornenia vás informujú takmer v reálnom čase o nákupoch, ktoré boli uhradené prostredníctvom vášho účtu.

Pri nakupovaní na neznámom internetovom obchode si dôkladne prečítajte obchodné podmienky. Venujte pozornosť informáciám o doručení a vrátení tovaru, aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám.

Banka reklamuje tovar

Okrádanie ľudí cez eshopy je alarmujúcim javom, a preto je dôležité zdôrazniť aj právo na chargeback. Čo to je? Táto možnosť umožňuje bankám vrátiť peniaze od predajcu v prípade, že nedostanete očakávaný tovar alebo službu. Je to výhodné napríklad vtedy, ak je problém s neochotným obchodníkom, môžete tak požiadať o chargeback prostredníctvom svojej banky.

Kybernetická bezpečnosť je neustále sa rozvíjajúcim odvetvím, kde umelá inteligencia a tokenizácia hrajú kľúčovú úlohu. Tokenizácia nahradzuje citlivé údaje o platobných kartách jedinečnými tokenmi(číselnými kombináciami), čím sa minimalizuje riziko úniku údajov.

Na Slovensku síce miera podvodov pri transakciách kartami dlhodobo klesá, pozor si treba dávať stále. Dobrou správou je, že podiel podvodov pri kartových transakciách na Slovensku je o polovicu nižší ako európsky priemer, a to najmä v rámci objemu Visa transakcií. Ich infraštruktúra je každý deň vystavená v priemere 2 miliónom kybernetických hrozieb, ktoré sú pripravení zvládnuť. Pomáha tomu umelá inteligencia.

Tá je využívaná na odhaľovanie neobvyklých vzorcov v transakciách a identifikáciu podvodných aktivít v reálnom čase. S týmito technologickými trendmi môžeme zvýšiť úroveň bezpečnosti pri online platbách a minimalizovať riziká oklamania cez eshopy. Bezpečnosť je vždy kľúčovým záujmom. Visa je napríklad v popredí využívania umelej inteligencie pri platbách. Využívajú údaje z 4,2 miliardy kartových účtov a transakcií na rýchle a efektívne odhaľovanie neautorizovaných transakcií.

Hotovosť či bezhotovosť?

V posledných rokoch sa na internetových bazároch často objavujú podvody a zákazníci dostávajú falošné správy od doručovacích služieb. Často sa stretávame s podvodníkmi, ktorí žiadajú o číslo vašej platobnej karty s tvrdením, že vám chcú poslať peniaze.

Nezabúdajte, že je to podvod, a nikdy by ste nemali odosielať žiadne informácie o svojej platobnej karte. Treba byť naozaj opatrní. Oplatí sa teda radšej platiť v hotovosti? Na druhej strane, keď hovoríme bezhotovostných platbách, jedným z hlavných benefitov je ich bezpečnosť. Spoločnosť Visa, napríklad, spracováva denne v priemere 500 miliónov transakcií a udržuje mieru podvodov na úrovni nižšej ako 0,1 percenta.

V oblasti kybernetickej bezpečnosti zohráva kľúčovú úlohu umelá inteligencia. Za posledných päť rokov investovala spoločnosť Visa 500 miliónov dolárov do rozvoja umelej inteligencie a dátovej infraštruktúry, vytvárajúc výkonnú umelú inteligenciu s využitím strojového učenia a nedávno aj hlbokého učenia. Okrem toho poskytuje aj bezpečné tokenizované platby, vrátane možnosti mobilných platieb, s cieľom maximalizovať zabezpečenie.

Visa, pr, nepouzivat

10 tipov ako nakupovať bezpečne

Pri nakupovaní je dôležité dodržiavať niekoľko bezpečnostných opatrení, aby ste minimalizovali riziká a ochránili svoje osobné a finančné údaje. S dodržiavaním opatrení môžete minimalizovať riziká spojené s online nakupovaním a zabezpečiť si pozitívny zážitok bezpečného nákupu.

Tu sú niektoré tipy na bezpečné nakupovanie:

  1. Overte si dôveryhodnosť stránky: Pred vykonaním akéhokoľvek nákupu si dôkladne skontrolujte dôveryhodnosť webovej stránky. Preferujte overené a známe obchody.
  2. Používajte bezpečné pripojenie: Nakupujte iba na stránkach s bezpečným pripojením, ktoré začína „https:“ a nie „http:“. Toto zabezpečenie indikuje šifrovanie prenosu údajov.
  3. Ochrana platobných údajov: Nikdy neposielajte citlivé platobné údaje cez e-mail alebo nezabezpečené pripojenie. Vždy používajte oficiálne platobné brány a prednostne bezkontaktné platby.
  4. Sledujte výpisy u účtu: Pravidelne sledujte výpisy z účtu, aby ste rýchlo identifikovali a nahlásili akékoľvek neautorizované transakcie.
  5. Dôkladne prečítajte podmienky: Pred potvrdením nákupu si prečítajte obchodné podmienky, politiku vrátenia a informácie o doručení. To vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam.
  6. Používajte silné heslá: Chráňte svoje online účty silnými a unikátnymi heslami. Pravidelne ich meňte a nepoužívajte rovnaké heslá pre rôzne služby.
  7. Ostré oči na phishing: Buďte opatrní voči phishingu. Neklikajte na podozrivé odkazy v e-mailoch a na sociálnych médiách. Overujte spoľahlivosť odkazov a stránok.
  8. Udržujte aktuálny softvér: Zabezpečte si, že váš operačný systém a antivírusový softvér sú vždy aktuálne. Aktualizovaný softvér chráni pred známymi bezpečnostnými chybami.
  9. Využite užitočné aplikácie: Existujú mobilné aplikácie, ktoré vám môžu pomôcť s bezpečným nakupovaním, vrátane aplikácií na správu hesiel alebo overovanie cien.
  10. Používajte dvojfaktorovú autentifikáciu: Kde je to možné, povoľte dvojfaktorovú autentifikáciu pre ďalšiu vrstvu zabezpečenia pri prihlásení sa na účty.
chyba