Našli ste si na aute škrabanec a po vinníkovi ani stopy? Ako ho nájdete?

Zlomené zrkadlo, vo dverách zárez alebo poškriabaný nárazník – aj keď sa to nemusí zdať, nehody na parkoviskách sú každý deň. Zo štatistík Ministerstva vnútra SR vypláva, že tvoria približne 12 % všetkých nehôd na Slovensku. Navyše mnohí z nás zažili nepríjemnú situáciu, keď vinník nepočkal a odišiel bez toho, aby nechal za stieračom lístok s telefónnym číslom.

19.01.2024 06:00
SR Poprad doprava cesty sneh situácia POX Foto: ,
Ilustračná fotka.
debata (12)

Medzinárodné prieskumy ale ukazujú, že takéto správanie nie je zvykom iba u slovenských vodičov. Čoraz viac začínajú parkoviská strážiť inteligentné kamery a komplexné softvéry s modernými funkciami. Tie môžu pomôcť nielen pri pátraní po vinníkovi, ale aj ho pristihnúť pri jeho čine a upozorniť ochranku.

Vinníci z parkovísk radi utekajú V ideálnom svete by na vodiča poškriabaného či nabúraného auta mal od vinníka čakať aspoň lístok s jeho kontaktnými údajmi. Takýchto slušných vodičov ale na Slovensku nie je veľa a nie je tomu inak ani v zahraničí.

VIDEO: Pozrite si, aké sú možné nehody na kruhovom objazde
Video
Zdroj: TV Pravda

Potvrdzujú to dáta z rôznych medzinárodných prieskumov, pričom príklady nemusíme hľadať ďaleko. U našich susedov v Česku sa každý 9. vodič z 10 stretol s tým, že keď sa vrátil k svojmu autu, pričom na ňom pribudol nový šrám, nenašiel lístoček za stieračom. K tomu, žeby po poškodení cudzieho auta z miesta odišli, sa priznalo aj 30% britských vodičov.

Napríklad v Nemecku sa počet kolízií v rámci parkovísk stále zvyšuje. Dokonca štatistiky ukazujú, že v každom piatom prípade sa zrazili dve vozidlá, ktoré súčasne cúvali z parkovacieho miesta. To isté sa potvrdzuje aj na Slovensku – parkovanie tu patrí k najrizikovejším manévrom.

Zo štatistík Ministerstva vnútra SR vyplýva, že len za minulý rok sa na účelových komunikáciách, ako sú práve parkoviská a rôzne príjazdové cesty, stalo 1 763 nehôd. To je dokonca viac ako na diaľniciach či cestách III. triedy. Najviac ich je na cestách I. triedy. Nehody na parkoviskách za minulý rok tvorili 12,4 % zo všetkých.

Pri týchto nehodách Slováci spôsobili hmotnú škodu celkom za 1 996 700 eur. Najčastejšie nehody boli pri cúvaní. Dokonca 8 z 10 nehôd sa prihodí pri opúšťaní parkovacieho miesta, pričom len zlomok z nich pri vchádzaní naň. Ďalšie sa dejú pri klasickom manévrovaní na parkovisku. Úlohu zohráva, okrem skúseností vodiča, aj opomenutie pravidla dať prednosť autám prichádzajúcim sprava.

Ako nájsť majiteľa auta

Policajný register nie je, z pochopiteľných príčin, verejne dostupný. Zostávajú však iné možnosti, ako si môžete uplatniť spôsobenú škodu z povinnej poistky vinníka. Stačí poznať poznávaciu značku auta vinníka, podľa ktorej v centrálnom registri vyhľadáte poisťovňu jeho majiteľa. Rovnako môžete zistiť detailné informácie o vozidle prostredníctvom stránky overeniekilome­trov.sk.

Poškodili vám auto a poznáte ŠPZ vinníka?

1. Privolajte políciu. Polícia spravuje evidenciu všetkých prihlásených vozidiel na Slovensku. Policajti vedia rýchlo cez vysielačku alebo terminál zistiť: meno a priezvisko vinníka; bydlisko;tele­fonický kontakt z databáz operátorov.

Ak nahlásite škodu na čísle 158 s tým, že poznáte ŠPZ vinníka, dokážu ho kontaktovať a zabezpečiť dôkazy. V takom prípade je dôležité poskytnúť kontakt na svedkov, ktorí udalosť videli.

Polícia svedectvo vie doplniť o záznamy mestských či priemyselných kamier z miesta nehody. Vyčkajte na príchod polície a vypýtajte si záznam resp. zápisnicu o škodovej udalosti.

2. Oznámte škodu poisťovni vinníka Ak chcete nahradiť škodu na aute z povinného poistenia vinníka, je dôležité vedieť, kde je poistený. Vyhľadanie poisťovne podľa ŠPZ je jednoduché, dozviete sa to za pár sekúnd na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). Aké údaje je možné zistiť o aute?

Z SKP získate informácie ako: poisťovateľa uvedeného auta; číslo poistnej zmluvy; dátum, od kedy je auto poistené.

Najdôležitejšie sú údaje o poisťovateľovi (čiže poisťovni vinníka) a číslo poistnej zmluvy. Spolu s ŠPZ a týmito údajmi treba nahlásiť škodu v poisťovni vinníka. V správe nezabudnite uviesť, že udalosť je vyšetrovaná políciou. Ak polícia jednoznačne určí vinníka, je šanca získať odškodnenie vysoká.

Ako zistiť, kto je majiteľom auta zo zahraničia

Ak do vás mimo Slovenska nabúra auto so zahraničnou ŠPZ, je situácia oveľa komplikovanejšia. Podľa ŠPZ nezistíte ani majiteľa auta, ani jeho poisťovňu.Poškodili vám auto v zahraničí a poznáte ŠPZ vinníka? Postup je podobný ako na Slovensku. Výnimkou je, že si škodu budete uplatňovať u tzv. likvidačného zástupcu, ktorého má každá poisťovňa pre Slovensko určeného.

Postupujte takto: privolajte na miesto políciu a požiadajte o záznam o škode s uvedením ŠPZ vinníka; požiadajte SKP o pomoc pri zisťovaní poisťovne vinníka; obráťte na konkrétneho likvidačného zástupcu so žiadosťou o úhradu škody.

Kamery a bezpečnostné systémy

Nehody na parkoviskách dokážu eliminovať inteligentné kamery a moderné dohľadové systémy – a to nielen pri ich následných analýzach, ale už aj pri ich vzniku – zachytením vinníka. „Nejde len o systém, ktorý iba zaznamenáva obraz, ale pomocou softvérov ho aj vyhodnocuje a obsluhu nášho dohľadového centra M2C Space tak môže upozorniť už v momente, keď k incidentu dôjde. Obsluha centra potom môže včas zareagovať a na miesto nehody vyslať ochranku objektu,“ vysvetľuje Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ M2C Slovakia, pričom dodáva: „V našom portfóliu máme napríklad kamery, ktoré sa okrem monitoringu a zberu rôznych dát dokážu zbaviť následkov nepriaznivého počasia, dažďa či snehu, aby zabezpečili vždy čistý obraz.“

Zdroj: poisťovňa UNION

12 debata chyba
Viac na túto tému: #nehody #dopravná nehoda