Malé pivo obsahuje rovnako alkoholu ako poldecák tvrdého či pohár vína. Neveríte?

Viete, že najvyšší obsah alkoholu je v 12-stupňovom pive ( 25 g). Víno má približne 20 g, liehoviny a destilátu cca 16 g. Nemali by sme sa preto spoliehať na to, že veď som mal len pivo a môžem šoférovať.

26.05.2024 06:00
Tester / Alkohol / Foto:
Ilustračná fotka
debata (16)

Vedeli ste, že pivo obsahuje viac alkoholu ako poldeci destilátu? Na výpočet použite jednoduchý vzorec: Pivo12°: obvyklý obsah alkoholu 5 % x obvyklá spotrebiteľská jednotka 0,5l = 0,05 × 0,5 kg = 0,025 kg = 25 g, liehovina/destilát: obvyklý obsah alkoholu 40 % x obvyklá spotrebiteľská jednotka 4 cl = 0,4 × 0,04 kg = 0,016 kg = 16 g. Neverte preto poverám, že pivo je malinovka pre dospelých.

Na Slovensku je jazda pod vplyvom alkoholu podľa zákona o cestnej premávke zakázaná. Pred jazdou a ani počas nej teda vodič nesmie požívať žiadne alkoholické nápoje, ani iné návykové látky. Podľa štatistík však v minulom roku odhalili policajné kontroly 10 000 vodičov, ktorí viedli motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu a takmer polovica z nich mala viac ako jedno promile. No len 168 ľudí skončilo vo výkone trestu odňatia slobody. Priemerná výška ponuky sa pohybovala na úrovni 2100 eur a priemerná dĺžka doby, po ktorú súdy zakázali viesť odsúdeným motorové vozidlo, bola 2,5 roka.

Trestu za alkohol pri šoférovaní sa dá ľahko vyhnúť

Viaceré štúdie pritom ukázali, že alkohol za volantom má na vodiča výrazný vplyv. Ako sa vyjadril Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky z Ministerstva dopravy a výstavby SR: „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín, žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív až deväť hodín.“

Po vypití malého piva (3 dl 5%) je u 90-kilového muža orientačná hladina zvyškového alkoholu v krvi 0,13 promile, hranicu 0,0 ‰ dosiahne približne za 50 minút a odbúranie veľkého piva u neho trvá cca 2 hodiny.

Aj pivo či víno za volantom teda dokážu spôsobiť zhoršený úsudok a zníženú schopnosť koncentrácie. Ako upozornila Polícia Slovenskej republiky, 0,5 promile alkoholu v krvi zvyšuje pravdepodobnosť dopravnej nehody až o 100% voči normálnemu stavu. Pri 0,8 promile je to nárast až o 400%!

Trestu alkoholu za volantom sa však pri správnej obhajobe dá veľmi ľahko vyhnúť – pokiaľ totiž nebola vykonaná krvná, ale len dychová skúška na prítomnosť alkoholu v dychu, tak celé trestné stíhanie je možné zvrátiť v prospech obžalovaného. Dychová skúška totiž nezohľadňuje vždy na 100 % hodnotu alkoholu v krvi, čo je dôležité pri posudzovaní trestnosti skutku, nakoľko každý človek je iný, má inú hmotnosť výšku, zdravotné problémy, atď. To všetko ovplyvňuje nameranú hodnotu alkoholu vo vydychovanom vzduchu.

Nezáleží, aký alkohol pijete, ale koľko ho vypijete

Ako však upozorňuje Tomáš Huba z OZ Pi s rozumom, problém Slovenska je aj inde a to v rozdielnom prístupe k rôznym druhom alkoholu: „Z vedeckých výskumov jasne vyplýva, že alkohol je len jeden, nie je dôležitý druh alkoholického nápoja, ale jeho množstvo. Pivo, víno aj destiláty obsahujú rovnaký alkohol – etanol. Pre lepšiu predstavu – rovnaký obsah alkoholu je v 2,5 dcl piva, 1 dcl vína alebo 3 centilitroch destilátu. Nezáleží teda na tom čo pijete, ale koľko toho pri jednom posedení vypijete.“

Pri dopravnej nehode sa dajú vyčísliť škody na majetku aj na zdraví. Občianske združenie Fórum Pi s rozumom (FPSR) preto minulý rok zrealizovalo osvetový projekt Účet za nehodu. „Naše interaktívno-edukačné tímy navštívili v máji a júni takmer 300 barov, reštaurácii a klubov po celom Slovensku a rozdávali symbolické Účty za nehodu, ktoré dosahovali výšku takmer 100-tisíc eur, pričom vysvetľovali najrozšírenejšie mýty o alkohole a tiež pripomínali, že ak si už vypijete, sú aj iné možnosti, ako sa dostať domov, než sadnúť za volant,“ približuje Tomáš Huba z FPSR predošlý ročník podujatia, ktoré vzniklo za podpory Policajného zboru SR, Nadácie Allianz, predajcu prístrojov na testovanie alkoholu v dychu Tester.sk a digitálnej taxislužby Bolt.

V minulom roku bolo menej alkoholu, ale viac tragédií

Podľa štatistík vypije každý Slovák viac než dve fľaše vína alebo štyri litre piva za týždeň. Veľká časť sú vodiči a niektorí si napriek alkoholu v krvi sadnú za volant. Dokazuje to aj vyhodnotenie dopravno-bezpečnostnej situácie Prezídia Policajného zboru za rok 2023.

V roku 2023 sa odohralo o 394 dopravných nehôd menej ako v roku 2022, pričom z celkového počtu 11 647 dopravných nehôd bol alkohol u vinníka nehody zistený vo vyše 1 300 prípadoch, z toho u 40 motorkárov a 116 cyklistov. Napriek nižšiemu počtu dopravných nehôd bol však rok 2023 tragickejší – počet zranených a usmrtených dosiahol viac než 4 500, pričom až 267 ľudí sa už domov nikdy nevrátilo. V roku 2022 to bolo o 23 osôb menej.

zväčšiť Účet a nehodu. Foto: Pisrozumom
UZN web Účet a nehodu.

Škodu, spôsobenú pod vplyvom alkoholu, poisťovňa nepreplatí.

Správkyňa Nadácie Allianz a hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Strnad Muthová tiež verí, že minuloročný Účet za nehodu splnil svoje poslanie a treba v ňom pokračovať. „Aj pri dopravných nehodách platí, že prevencia je lacnejšia, než neskoršia snaha o nápravu. Ak si motorista pod vplyvom alkoholu spôsobí škodu na vlastnom aute, poisťovňa mu plnenie zamietne a ak spôsobí škodu inému, v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) má poisťovňa nárok vymáhať od vinníka časť alebo celé plnenie, vyplatené poškodenému,“ vysvetľuje.

Podľa jej slov riešila Allianz – Slovenská poisťovňa v roku 2023 v rámci PZP 58 a v rámci havarijného poistenia 6 poistných udalostí, pri ktorých bol preukázaný alkohol v krvi motoristu, alebo odmietnutá dychová skúška. Škody na živote, zdraví a majetku v týchto prípadoch presiahli 606 800 eur, pričom viac než 312-tisíc tvorili škody na zdraví a škody na majetku dosiahli takmer 300-tisíc eur.

Najväčšia jednorazová škoda z PZP presiahla 238-tisíc eur a spôsobila ju vodička pod vplyvom omamných látok. Podľa slov Lucie Strnad Muthovej si bude poisťovňa celé poistné plnenie vyplatené poškodenému vymáhať od vinníčky späť. „Prítomnosť alkoholu alebo omamných látok u vodiča je totiž hrubým porušením poistných podmienok a dôvodom na zamietnutie uplatneného nároku,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz. Štatistiky poisťovne ukazujú, že bilancia nehôd, spôsobených vodičmi je medziročne porovnateľná a preto sa aj tento rok zapojí do projektu Účet za nehodu. „Ako najväčší poisťovateľ vozidiel chceme touto interaktívnou kampaňou prispieť k zlepšeniu bezpečnosti na cestách,“ dodáva Strnad Muthová.

K poháriku v podniku pribudne aj mastný účet na takmer 100-tisíc eur

„Víkendy sú na našich cestách najkritickejšie. Podľa minuloročných štatistík sa v piatok a v sobotu udialo až 30 % dopravných nehôd. Pri nich prišlo o život až 88 ľudí, čo je 34 % z celkového počtu tragických prípadov,“ vysvetľuje Tomáš Huba. Štatistiky tiež hovoria, že v čase, keď nočný život kulminuje a končí, teda medzi 20. a 4. hodinou, sa stalo síce len 13 % dopravných nehôd, no zo všetkých tragických je to až 23 %.

zväčšiť Účet a nehodu. Foto: Pisrozumom
letak A6 UZN final zs Účet a nehodu.

Hoaxom o alkohole verí stále aj najmladšia generácia

Najrizikovejšími sú vodiči, ktorí nedokážu reálne odhadnúť mieru alkoholu a preceňujú svoje skúsenosti a zručnosti. Sú to predovšetkým mladí ľudia a tí, ktorí veria dávno vyvráteným mýtom. „Až príliš veľa vodičov stále verí tomu, že pol hodiny po veľkom pive si môžu sadnúť za volant, alebo že malé pivo má menej alkoholu než 1,5 deci vína či panák tvrdého, pričom obsah alkoholu je všade rovnaký. Neuvedomujú si, že už pol promile alkoholu v krvi zvyšuje pravdepodobnosť dopravnej nehody dvojnásobne a pri 0,8 promile je to 4-násobná pravdepodobnosť! Mnohí tiež veria, že majú dobré spaľovanie, alebo že poriadne mastné jedlo im pomôže alkohol rýchlejšie odbúrať, čo sú tiež bludy,“ približuje stále prevládajúce mýty Vladimír Radič zo spoločnosti Tester.sk.

O tom, či už môžete bez obáv sadnúť za volant, sa vodiči najistejšie presvedčia klasickou metódou fúknutia do trubičky testera alkoholu. „Kúpa kalibrovaného prístroja je rozhodne lacnejšia, než účet za nehodu,“ zdôrazňuje Radič.

Radšej taxíkom, než policajným autom

Do snahy o väčšiu bezpečnosť na našich cestách prostredníctvom iniciatívy Účet za nehodu sa aj tento rok zapojí tiež digitálna taxislužba Bolt.

„Naša platforma umožňuje jednoduché objednanie si odvozu cez aplikáciu, čo je rýchla a spoľahlivá, no v prípadoch konzumácie alkoholu predovšetkým zodpovedná alternatíva. Preto Bolt v rámci projektu Účet za nehodu pripravil až do 16.6.2024 pre svojich nových používateľov z celého Slovenska, ktorí si budú chcieť užiť večer s alko drinkom a pritom sa správať zodpovedne, špeciálny PROMO kód BEZPECNESBOLTOM24, vďaka ktorému získajú prvú jazdu úplne zadarmo,“ hovorí Soňa Stloukalová, Country Manager platformy Bolt pro Českú a Slovenskú republiku.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #alkohol #pokuta #alkohol za volantom