Ministerstvo práce oznámilo ďalšiu novinku. Pomôcť má tým najzraniteľnejším

Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš dnes oznámil, že vznikne špeciálne zariadenie Barnahus. Má pomáhať deťom, a ktoré čelia násiliu. Postaviť ich majú na Slovensku v štyroch mestách v Komárne, Rimavskej Sobote, Rožňave a Prešove. Práve na týchto miestach sa podľa štatistík najviac vykonávalo násilie na deťoch.

04.06.2024 11:35
znásilnenie, žena, násilie, strach, agresia Foto:
Ilustračná fotka.
debata

Barnahus sa považuje za miesto, kde sa zdržiavajú deti a ide o švédsky výraz. Zariadenie funguje skôr ako kancelária priateľská k deťom pod jednou strechou, kde spolupracujú orgány činné v trestnom konaní, služby na ochranu detí a zdravotníci a spoločne posudzujú situáciu dieťaťa a rozhodujú o ďalšom postupe.

V ňom sa uskutočňuje súdnoznalecký pohovor a lekárska prehliadka dieťaťa, polícia prešetrí situáciu okolo údajného trestného činu a zapojí sa prokurátor, sudca a obhajca obvineného. Posúdi sa aj potreba krátkodobej a dlhodobej terapeutickej a rodinnej podpory.

V niektorých krajinách o tom, či ide o pravdepodobný trestný čin, rozhodne prokurátor ešte pred prijatím dieťaťa do Barnahus. V iných krajinách deti priamo do Barnahusu posielajú sociálne služby, školy alebo polícia. Ak pri posudzovaní situácie dieťaťa vyjde najavo, že dieťa a rodina potrebujú predovšetkým podporu zo strany sociálnych služieb, prípad bude postúpený na riešenie v obciach alebo v špecializovaných službách napojených na Barnahus.

Projekt bude financovaný z eurofondov.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #násilie #Barnahus