Rezort práce chce dať na tieto deti 800 eur mesačne, predísť tak chce zatvoreniu potrebných zariadení

Na Slovensku fungujú iba dva neštátne detské domovy, ktoré sa starajú o deti s ťažkým zdravotným postihnutím. Sú to deti odkázané na sústavnú starostlivosť a pomoc druhých, s diagnózami, ktoré nemajú ružovú prognózu. Pre nedostatočné financovanie im hrozilo zatvorenie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, ktorým zvýši príspevok na jedno miesto o 40-percent.

17.06.2024 06:00
invalidný vozík, postihnuté dieťa, rodina Foto:
Ilustračná foto.
debata

Mnohým z týchto detí lekári nedávali šancu na život dlhší ako niekoľko mesiacov, nanajvýš pár rokov. Starostlivosť o ne je náročná nielen z personálnej stránky, ale predovšetkým z tej finančnej. Ošetrovatelia a vychovávatelia sa o ne starajú nepretržite, nehovoriac o potrebe nákladných špeciálnych zdravotníckych pomôcok. Na Slovensku sa o spolu dvadsaťštyri ťažko a nevyliečiteľne choré deti starajú v Centre pre deti a rodiny sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi a v Dome sv. Jozefa – Centrum pre deti a rodiny v Turzovke. Doterajšie poddimenzované financovanie dostávalo zariadenie v Spišskej Novej Vsi do situácie, keď nevedeli, či pre chýbajúce peniaze nebudú musieť zatvoriť.

O peniaze na mzdy už nebudú musieť mať obavy

Zariadenia žiadali o navýšenie dotácie štát dlhých osem rokov. V minulosti sa o presadenie tohto návrhu usilovali viacerí poslanci, podarilo sa to až aktuálnemu vedeniu ministerstva. V novele rezort práce, sociálnych vecí a rodiny navrhol zvýšenie príspevku na miesto pre jedno ťažko choré dieťa o štyridsať percent, čo predstavuje mesačne vyše 800 eur. Z týchto peňazí môžu značnú časť použiť práve na výplaty pre zamestnancov. O prijatí novely zákona by mali rozhodnúť poslanci Národnej rady už v utorok.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dotácia #Detský domov #ťažko telesne znevýhodnení #choré deti