Zhltol vám bankomat kartu? Takto ju nahradíte, kým ju dostanete späť

Na čo dávať pozor, ak na účte skĺznete do mínusu alebo siahnete po peniazoch z kreditnej karty? Prečo sú bezpečnejšie platby mobilom a čo robiť, ak vám bankomat zhltne kartu? Pozrite si 8 rád o peniazoch počas leta a dovoleniek.

26.06.2024 06:00
bankomat Foto:
Ilustračné foto.
debata

1. Skontrolujte si limity na karte

Na dovolenke si zvykneme dopriať viac ako počas bežných dní roka. Skontrolujte preto nastavenie svojej platobnej karty, aby sa vám nestalo, že nedokážete zaplatiť kartou v reštaurácii, v obchode, prípadne vybrať hotovosť z bankomatu kvôli nízkym denným alebo mesačným limitom nastaveným na karte. „Odporúčam si limity na platobnej karte skontrolovať a v prípade potreby navýšiť. Klienti si tieto limity môžu pozrieť a upraviť cez svoj internetbanking a v niektorých bankách aj prostredníctvom mobilnej bankovej aplikácie v sekcii platobné karty a limity. Prípadne môžete ísť na pobočku, kde vám pracovník banky poradí,” radí Zoltán Čikes z FinGO.sk.

2. Plaťte kartou a kontrolujte zrealizované platby

Platba kartou v zahraničí je v porovnaní s hotovosťou veľmi bezpečný spôsob platenia, pri ktorom nie je veľa rizík. Určite aj tu však treba byť ostražitý, platby realizovať v serióznych obchodoch a kontrolovať si sumu k úhrade. „Pri dnešných moderných technológiách si zväčša už o niekoľko sekúnd po zaplatení viete preveriť, aká suma vám bola zúčtovaná. Môžete na to využiť mobilnú aplikáciu vašej banky. Ak ju nemáte, stiahnite si ju do mobilu ideálne vopred a vyskúšajte, ako funguje,” hovorí odborník na financie.

3. Pohodlnejšie a bezpečnejšie sú platby mobilom

Ešte bezpečnejšia a aj pohodlnejšia je platba mobilom, ktorý máme takmer stále pri sebe. „Službu platby mobilom dnes ponúka väčšina bánk. Stačí si kartu zaregistrovať do Google Pay a platby mobilom aktivovať v aplikácii banky. Na akúkoľvek platbu mobilom je potrebné ho odblokovať, čiže vám nehrozí, že by ním niekto zaplatil bezkontaktne do istého limitu tak ako to umožňujú platobné karty,” vysvetľuje Čikes. Aj stratu mobilu si zároveň zrejme všimnete skôr ako keby ste si kartu zabudli v reštaurácii či v inej batožine, prípadne by vám ju ukradli. Ak by vám aj mobil ukradli, v hoteli môžete mať bezpečne odloženú svoju platobnú kartu a vďaka tomu neostanete bez peňazí.

4. Noste minimum hotovosti a vyberte ju naraz

Kvôli bezpečnosti je lepšie nebrať si na dovolenku veľký obnos hotovosti. Určite však budete potrebovať aj istú hotovosť na drobné nákupy suvenírov, zmrzliny, taxík či vstupné na miestach, kde nebudú terminály. V tejto súvislosti si aspoň orientačne vopred preverte, kde všade by ste mohli potrebovať hotovosť a v akej výške. „Vyberte si hotovosť ešte na Slovensku a ak sa chystáte do krajiny mimo eurozóny, môžete si časť hotovosti zameniť alebo vybrať na mieste z bankomatu. Priveľa bankomatových výberov v zahraničí vás však na poplatkoch môže vyjsť veľmi draho. Zvlášť, ak nebudete mať poruke bankomat finančnej skupiny vašej banky. Cez deň noste so sebou vždy len časť hotovosti, zvyšok si odložte v hoteli,” radí odborník.

5. Výbery z bankomatu ideálne „bez konverzie”

Pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí v prvom rade hľadajte bankomat patriaci do finančnej skupiny vašej banky. Spoznáte ho podľa loga. Za výber z takéhoto bankomatu pravdepodobne nebudete platiť žiadne alebo iba minimálne poplatky za výber. „Pri výberoch peňazí z bankomatu v zahraničí však dávajte pozor aj na voľbu konverzného kurzu, ktorú bankomat ponúkne. Väčšinou sú na výber výber dve možností, a to „využiť ponúknutý kurz” alebo zvoliť možnosť „bez konverzie”. Práve možnosť „bez konverzie” je výhodnejšia, pretože banka pri prepočte meny použije tzv. stredový kurz, ktorý je najvýhodnejší,” upozorňuje Čikes.

6. Čo ak kartu zhltne bankomat alebo ju ukradnú?

Ak by vám na dovolenke ukradli platobnú kartu, dokážete si ju okamžite zablokovať cez mobilnú aplikáciu svojej banky alebo čo najskôr zavolajte na jej infolinku a urobí to za vás. Aj preto je dobré mať v mobile uložené číslo na infolinku banky ako aj poisťovne, na ktorú sa zas môžete obrátiť v prípade poistných udalostí v oblasti cestovného poistenia, poistenia auta a podobne. „Môže sa stať aj to, že klientovi počas jeho nepozornosti pri výbere hotovosti bankomat zhltne platobnú kartu. V takom prípade je potrebné opäť kontaktovať infolinku banky, ktorá vás usmerní ako postupovať. Zhltnutie karty ale neznamená jej deaktiváciu a aj preto je výhodné mať kartu aj v aplikácii Peňaženka Google alebo ApplePay, aby ste ňou naďalej mohli platiť cez telefón. Pre podobné situácie je dobré nosiť so sebou aj menšiu hotovosť, aby ste neostali úplne bez peňazí. Alebo mať dve platobné karty, pričom jednu si odložíte v hoteli ako záložnú,” opisuje Zoltán Čikes.

7. S povoleným prečerpaním opatrne

Zradné býva povolené prečerpanie – inými slovami kontokorent, alebo debet na účte, ktorý ľudia mávajú predschválený. Ďalšie peniaze tak majú kedykoľvek poruke a môžu ísť na účte do mínusu, ktorý banka povolí. Znie to veľmi jednoducho a každý si povie, že tieto peniaze predsa čo najskôr vráti, no realita býva iná. „Ak z povoleného prečerpania miniete napríklad 300 eur a vrátite ich o 30 dní, na úrokoch zaplatíte do 5 eur. Ak však miniete celý limit, napríklad 3000 eur, úrok sa za 30 dní vyšplhá na 50 eur alebo za 60 dní na 100 eur. Postupné splácanie by znamenalo ďalšie náklady na konci každého mesiaca. Váš dlh tak môže narásť a dlžná suma sa bude ďalej úročiť, aj keď ste to neplánovali,” upozorňuje Eva Šablová.

8. Ako využívať kreditnú kartu čo najvýhodnejšie?

Kreditnú kartu môžete používať pri bezhotovostnom platení v hoteli, reštaurácii či obchode. Môžete pri nej využiť bezúročné obdobie, ktoré v závislosti od mesačnej uzávierky a typu karty býva približne 45 až 55 dní. Kreditku však určite nevyužívajte na výbery v hotovosti, lebo banky si za to účtujú vysoké poplatky, prípadne vám na vybraté čiastky nemusí platiť bezúročné obdobie. „Pri kreditnej karte je podstatné dosledovať si včasnú úhradu dlžnej sumy. Banka vám po skončení mesačného cyklu karty pošle výpis s informáciou o realizovaných platbách, dlžnej sume a termíne jej splatnosti. Ak ju neuhradíte, banka vám nezaplatenú čiastku začne úročiť. Splácanie kreditky nie je práve lacná záležitosť,” dodáva Eva Šablová.

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #karta #platby #výber z bankomatu