Tisícky eur. Toľko stoja tieto finančné chyby. A robí ich mnoho Slovákov

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť draho. Aké sú náklady sladkej nevedomosti vo svete financií? „Pritom stačí málo – zaujímať sa o svoje peniaze,“ hovorí Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.

02.07.2024 06:00
peniaze, mobil, šetrenie, prasiatko Foto:
Ilustračné foto.
debata

Osobné financie pozostávajú z troch svetov – úspory, pôžičky a služby.

Úspory: peniaze v banke, podielových či dôchodkových fondoch.

Pôžičky: od banky, nebankových inštitúcií alebo iných osôb.

Služby: lízing, poistenie či finančné poradenstvo.

Ako prichádzate o hodnotu svojich úspor?

Peniaze strácajú na hodnote. Znehodnotenie peňazí je bežným javom, ktorý sa prejavuje najmä počas hospodárskych kríz. Investovanie do aktív, ktoré zvyšujú svoju hodnotu, ako sú podielové alebo dôchodkové fondy, môže chrániť kúpnu silu peňazí.

Ako vás nevhodné úvery môžu stáť peniaze?

Nesprávne nastavené úvery môžu viesť k dlhodobému predraženiu a väčším finančným stratám. Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) je dôležitým ukazovateľom celkovej ceny úveru.

Marek Cedula, Soňa Puterková, Ide o peniaze Čítajte viac Ako sa na Slovensku učí finančná gramotnosť? Že najlepšia investícia je do...

Ako si vybrať najvýhodnejší úver?

Výška splátky nie je jediným kritériom. RPMN poskytuje prehľad o celkových nákladoch úveru. Pri výbere úveru je dôležité zohľadniť nielen splátky, ale aj celkovú cenu úveru.

Ako vás nevhodné poistenie môže pripraviť o peniaze?

Nesprávne nastavené poistenie môže znamenať platbu za nepotrebné riziká a nevhodné poistné sumy. Správne nastavené poistenie zabezpečuje ochranu v prípade nečakaných udalostí bez nadmerných nákladov.

Ako si nastaviť poistenie správne?

Je dôležité pravidelne prehodnocovať výšku poistného krytia a prispôsobovať ho aktuálnym potrebám a inflácii.

Ako minimalizovať stratu peňazí?

Pravidelné servisné stretnutia s finančným poradcom pomáhajú optimalizovať finančné produkty podľa vašich potrieb. Dôležité je robiť informované rozhodnutia a nechať si vypracovať finančný plán skúseným odborníkom.

„Výber finančného produktu nemá byť vecou náhody. Je dôležité mať jasno vo svojich cieľoch a nechať si poradiť od profesionálov,“ uzatvára Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #investovanie #finančná gramotnosť #finančné úspory #finančná nezodpovednosť