Cestovné poistenie mnohí podceňujú, stáť ich to môže ale tisícky eur + prehľad ponúk

Prečo je potrebné mať cestovné poistenie a podľa čoho si ho treba vyberať?

03.07.2024 06:00
dovolenka, grécko, žena, leto Foto:
Ilustračné foto.
debata

Wüstenrot

1. Prečo je potrebné mať cestovné poistenie a podľa čoho si ho treba vyberať?

Cestovné poistenie je nevyhnutnou ochranou pre cestovateľov v prípade nečakaných udalostí, ktoré môžu vzniknúť počas cesty a pobytu v zahraničí. S uzatvoreným cestovným poistením si klienti zabezpečia pokojné cestovanie, a zároveň minimalizujú finančné riziká. Pred uzatvorením cestovného poistenia by si mal každý cestovateľ zvážiť: kam cestuje (Európa alebo svet), ako často cestuje, či cestuje sám, alebo s rodinou a akým aktivitám sa bude venovať (či plánuje rizikové športy).

2. Aké cestovné poistenie ponúkate? Čo všetko kryje?

Klienti poisťovne Wüstenrot si môžu vybrať podľa vlastných preferencií z viacerých balíkov poistenia, či už pri krátkodobom, alebo celoročnom cestovnom poistení. Krátkodobé cestovné poistenie je vhodné pre tých cestovateľov, ktorí sa chystajú vycestovať do zahraničia jednorazovo a nezáleží na tom, či majú v pláne zotrvať na dovolenke dlhší časový úsek, alebo si spravia iba jednodňový výlet.

Celoročné cestovné poistenie možno využiť v zahraničí na pobyt s neobmedzeným počtom ciest počas roka. V rámci cestovného poistenia ponúkame výhodný balík „Rodina“, ktorý je vhodný nielen pre rodiny, ale aj pre skupinu priateľov či známych bez príbuzenského vzťahu. V rámci tohto balíka môžu cestovať maximálne dve dospelé osoby a maximálne dve deti do 18 rokov. Tento balík je ideálnym riešením pre skupinové cestovanie, ktoré poskytuje všetkým rovnaké poistné krytie.

Dôležitou súčasťou cestovného poistenia sú asistenčné služby, ktoré získa klient už v základnom balíku poistenia. „Ak sa v zahraničí ocitnete v núdzovej situácii, môžete sa spoľahnúť práve na asistenčné služby, ktoré sú vám k dispozícii 24 hodín denne z akéhokoľvek miesta a navyše v slovenskom alebo českom jazyku,“ informuje Patrik Klimko, riaditeľ úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot. Takisto tento balík automaticky zahŕňa krytie liečebných nákladov.

Strata či odcudzenie batožiny alebo dokladov môže byť veľmi nepríjemné a nákladné, z toho dôvodu by poistenie batožiny a dokladov v poistnom balíku určite nemalo chýbať. Taktiež poistenie zodpovednosti za škodu je veľmi nápomocné v situáciách, keď klient alebo člen jeho rodiny spôsobí škodu či už ubytovaciemu zariadeniu, alebo inému dovolenkárovi. Ak má klient toto poistenie dojednané, vzniknuté škody hradí poisťovňa.

dovolenka, leto, letná dovolenka, rodina, bazén, kúpanie, plávanie, cestovanie, exotika, mama, otec, deti, slnko, teplo, oddych, relax Čítajte viac Dovolenkári, pozor na podvodníkov. SOI zverejnila zoznam cestoviek, ktorým môžete veriť

Dovolenkári často využívajú dopravu vlastným autom, keď môžu nastať nepredvídateľné situácie, ako napríklad strata kľúčov, nesprávne natankované palivo, defekt, prípadne krádež auta. Preto našim klientom odporúčame, aby si dojednali poistenie technickej pomoci v zahraničí,“ dopĺňa Klimko.

Poistenie storna cesty je v mnohých prípadoch ešte podceňované, kryje však náklady spojené so zrušením cesty ešte pred jej začiatkom. „Cestovateľom odporúčame, aby si cestovné poistenie uzatvorili čím skôr, ideálne hneď po zakúpení dovolenky, prípadne po kúpe leteniek. Poistenie storna si môžete uplatniť v prípade, ak tesne pred odchodom na dovolenku utrpíte úraz, ochoriete, ale taktiež ak dôjde k poškodeniu vášho bytu alebo rodinného domu následkom živelnej udalosti. V takomto prípade vám môže poisťovňa uhradiť vzniknuté náklady pri zrušení cesty,“ radí Klimko.

Ak dovolenkári vycestujú za adrenalínovými aktivitami, môžu si dojednať rozšírené poistné krytie práve na rizikové športy. Pripoistiť si môžu napríklad vodné športy ako windsurfing, vodné lyžovanie, ale aj jazdu na koni, skákanie na trampolíne či paintball. „Práve tieto športy so sebou prinášajú veľké riziko úrazov a nehôd. Bez správneho poistenia môžu byť náklady na lekárske ošetrenie a záchranné akcie naozaj vysoké. Skúšanie vodných atrakcií sa, žiaľ, môže skončiť aj nešťastným úrazom s vážnymi následkami, preto je rovnako dôležité dojednať si poistenie pre prípad úrazu s trvalými následkami,“ vysvetľuje Klimko.

Cestovatelia s diagnostikovanými chronickými ochoreniami by mali venovať zvýšenú pozornosť pripoisteniu chronických chorôb pre prípad, že by sa ich zdravotný stav napriek nasadenej a kontrolovanej liečbe zhoršil.

3. Oplatí sa viac poistenie na konkrétnu cestu alebo odporúčate mať celoročné poistenie?

Všetko, samozrejme, závisí od samotných preferencií klienta. Ak cestuje klient viac ako raz do roka na viac ako týždeň, je pravdepodobné, že sa mu môže oplatiť dojednať si celoročné cestovné poistenie. Základný rozdiel je, samozrejme, v cene, ale vo väčšine prípadov je aj v poistnom krytí. Rozdiel v krytí môže byť markantný, pretože pri krátkodobom poistení si klient môže vybrať aj drahšie riziká, ako sú napríklad poistenie meškania batožiny či manuálna práca. V krátkodobom poistení si teda klient priplatí, ale nepriplatí si až toľko, ako by to bolo za tieto riziká v celoročnom poistení.

Ak klienti cestujú počas roka iba raz a doba pobytu je kratšia, oplatí sa im využiť jednorazovo krátkodobé cestovné poistenie. Klientom, ktorí radi a častejšie cestujú, odporúčame celoročné cestovné poistenie, ktoré je celkovo výhodnejšie, keďže už v sebe zahŕňa aj poistenie rizikových športov, poistenie chronických ochorení či zásah Horskej služby v SR. „Nie však iba preto, že sa im to finančne viac oplatí, ale aj preto, aby nemuseli pri každom jednom vycestovaní do zahraničia myslieť na dojednanie poistenia. Predsa len, škoda na zdraví v zahraničí sa môže vyšplhať až na desaťtisíce eur,“ konštatuje Klimko.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #dovolenka #poisťovňa #letná dovolenka #cestovné poistenie