Životné minimum bude od júla vyššie, analytici ale upozorňujú na jednu vec

Životné minimum sa zvyšuje. Jeho výška sa zmení od júla tohto roka a bude platiť do konca júna 2025. Pôjde o sumu 273,99 eura.

28.06.2024 06:00
žena, muž, manželia, laptop, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Pre bežných občanov to znamená, že sa zvýši množstvo dávok, ktoré štát vypláca, a mnoho ďalších súm viazaných na životné minimum. Zvýšia sa aj sumy minimálnych dôchodkov, ktoré sa od októbra minulého roka počítajú ako 145 % zo sumy životného minima. Dovtedy platilo 136 % zo sumy životného minima.

Nové hodnoty životného minima

Od júla 2024 sú nové hodnoty životného minima stanovené z pôvodných 268,88 eura na 273,99 eura mesačne pre jednu plnoletú fyzickú osobu, 191,14 eura mesačne pre ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu a 125,11 eura mesačne pre nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa. Tieto sumy sa môžu kombinovať rôznymi spôsobmi. Napríklad, pre jednorodiča s jedným dieťaťom je výška životného minima 399,10 eura, čo je súčet sumy 273,99 eura a 125,11 eura.

Kontroverzia okolo životného minima

Životné minimum na Slovensku je často diskutovanou témou, pretože mnohí odborníci tvrdia, že aktuálne nastavenie nezodpovedá reálnym životným nákladom. Formálne je životné minimum minimálna hranica príjmov, pod ktorou nastáva stav hmotnej núdze. Táto hranica sa pravidelne upravuje, aby odrážala nárast životných nákladov nízkopríjmových domácností. Tento rok sa životné minimum zvýši o 1,9 percenta.

zamestnanci, povolania, Čítajte viac Zamestnanci si polepšia, tento príspevok sa od septembra opäť zvýši

Zvýšenie životného minima znamená, že sa zvýši aj niekoľko ďalších dávok, vrátane dávky v hmotnej núdzi, rodičovského príspevku a rôznych kompenzačných príspevkov. Mnohí odborníci však tvrdia, že táto suma stále nezodpovedá skutočným nákladom na život.

Existuje návrh, aby sa životné minimum premenovalo na existenčné minimum, ktoré by lepšie reflektovalo reálne životné náklady. Nová metodika by mala určovať konkrétne tovary a služby potrebné na základné prežitie. Tento minimalistický kôš životných nákladov by bol prehodnocovaný každých päť rokov a valorizovaný podľa inflácie.

Analytici Národnej banky Slovenska upozornili, že súčasné životné minimum nezodpovedá ekonomickej realite. Priemerná mzda za posledných desať rokov stúpla o 60 percent, zatiaľ čo životné minimum vzrástlo len o 20 percent. Súčasné nastavenie životného minima odráža dobu svojho vzniku v roku 1998, no ekonomická situácia na Slovensku sa odvtedy výrazne zmenila.

Zvýšenie životného minima má aj svoje negatívne stránky, najmä pokiaľ ide o verejné financie. Zvýšenie životného minima znamená pre verejnú správu výpadok príjmov vo výške 44 miliónov eur v nasledujúcom roku. Daň z príjmov fyzických osôb, ktorá je ovplyvnená zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane, je príjmom samospráv, čo znamená, že zvýšenie životného minima sa dotkne aj ich.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #životné minimum #štátne dávky #minimálne dôchodky