Michael Szatmary: Každý biznis pokazím. Ak by som začal stavať záchody, ľudia prestanú...

Patrí k najlepším stand-up komikom na Slovensku. V narábaní s peniazmi by sa však na škále od nula do desať ohodnotil trojkou. „Lebo ja, bohužiaľ, neviem tieto veci robiť. Nikdy som nevedel nič ušetriť, som neustále chudobný a nemám nič,“ povedal, s príznačným úsmevom komika, v relácii Ide o peniaze.

30.06.2024 06:00
debata (1)
Ide o peniaze - 200. diel: S komikom Michaelom Szatmarym o tom, či je bohatý a čo pre neho znamenajú peniaze
Video
Zdroj: TV Pravda

Začnime tým, ako sme sa dohadovali o pozvaní do relácie Ide o peniaze a vy ste reagovali: To preto, že som Žid? Sú Židia naozaj iní v tom, ako pracujú s peniazmi?

Toto je jeden z najstarších stereotypov, ktorý vychádza z dávnej histórie, keď Židia nemohli vlastniť pôdu a venovať sa poľnohospodárstvu a jediné, čo ostalo, je študovať, prípadne byť právnikom alebo krčmárom. Takže vždy sa pohybovali „okolo peňazí.“ Sú Židia, ktorí sú dobrí v manipulácii s peniazmi a potom sú aj Židia, ktorí sú takí ako ja.

Alebo sú Židia, o ktorých sa hovorí, že ovládajú svet. Klasickým prípadom je rodina Rothschildovcov, ktorá vlastní najväčšiu banku a naozaj sa o nich hovorí, že ovládajú svet. Je to pravda?

Keby som to vedel. Sedliacky rozum mi hovorí, že je to, samozrejme, hlúposť a neexistuje žiaden okrúhly stôl, pri ktorom sa stretávajú a rozhodujú o tom, že kto kde bude čo mať a za čo ťahať. To, že sú bohatí, nie je preto, že sú Židia. Sú bohatí, lebo sú zrejme šikovní a to je jediný dôvod.

Prečo potom môže fungovať na Slovensku taká vec ako strašenie finančníkom maďarského pôvodu Sorosom?

O ňom je známe, že je dlhoročný filantrop a podporovateľ demokracie a nalieval veľmi veľa peňazí do postkomunistických režimov, kde sa ešte nevedelo, čo bude. Veď on má deväťdesiat či sto rokov. Normálne zmýšľajúci človek si predsa nebude myslieť, že tento starý pán ešte niečo reálne robí. Opäť je to vyfabulovaná hlúposť, samozrejme. Jeho určite Slovensko nezaujíma.

Vy ste to už naznačili, takže aký je váš prístup k peniazom?

Ja nie som veľmi dobrý šetrič, nikdy som nevedel nič ušetriť. Najprv nebolo z čoho a teraz, keď už sa mám lepšie a považujem sa za bohatého človeka, v priemere so zvyškom sveta, taktiež neviem ušetriť. Lebo čím sa má človek lepšie, tým má vyššie náklady a vyššie výdavky. Takže mám pocit, že som stále chudobný a nemám nič.

Stand-up comedy špeciál "Konečne... Foto: TV JOJ
Konečne Spolu Stand-up comedy špeciál "Konečne Spolu" dvojice Michaela Szatmaryho (vľavo) a Tomáša Hudáka.

Opýtal by som sa, či žijete od výplaty k výplate, ale vy asi nemáte normálnu výplatu. Keby ste sa mali charakterizovať, čo vlastne ste? Zabávač, humorista, komik, hovoríte o sebe, že ste taký nedocenený muzikant, možno ste moderátor, novinár. Čo vlastne ste?

Živí ma humor. Som stand-up komik, to je moja primárna práca, ale už, ako také chápadlá chobotnice, sa to rozvíja, keďže som vždy vedel robiť veľa vecí a žiadnu poriadne. Áno, som aj moderátor, moderujem veľa, píšem, a to, že som muzikant, to je trochu precenené, ale muzika je moje najväčšie hobby.

Vy ste už povedali, že ste vlastne bohatý. Dá sa humorom na Slovensku uživiť? Alebo tí dobrí to dokážu a tí horší nie?

Ak je niekto šikovný a patrí medzi špičku, tak sa uživiť dá. Záleží na tom, aké sú očakávania od základného príjmu. Našťastie, ja mám tú možnosť, a som za to vďačný, že môžem robiť robotu, ktorá je aj moje hobby, aj mám za to zaplatené, aj som sám sebe pánom, aj si robím, čo chcem, aj si hovorím, čo chcem. Zatiaľ. Takže dá sa.

Dominik Hrbatý, OH Peking Čítajte viac Hrbatý: Investovaním som zarobil viac ako tenisom. Ale peniaze vás šťastným neurobia

Vraveli ste, že neviete šetriť. Otočme to – ste taký, že nemáte problém míňať peniaze? Keď idete napríklad do obchodu, platíte s úsmevom alebo aj vás šokuje, aké sú veci drahé?

Ak idem do obchodu a nepozerám sa, koľko to stojí, ak idem s dcérou po meste a kúpim jej hranolky a zmrzlinu, a je mi jedno, koľko to stojí, tak sa musím usmievať, lebo asi sa mám dobre.

Ak by ste mali charakterizovať svoju vlastnú finančnú gramotnosť na stupnici od jedna do desať, aké číslo by ste si na tejto škále dali?

Okolo trojky. Lebo ja, bohužiaľ, neviem tieto veci robiť. Aj keď si ľudia myslia, že by som mal vedieť, tak neviem. Keby som ja začal nejaký biznis robiť, tak by som to pokazil. U mňa platí, že ja keď začnem stavať záchody, ľudia prestanú sr…

Nebudeme vás skúšať z toho, čo je inflácia a podobne, ale veľkou zbraňou na infláciu je investovanie. Takže investujete svoje peniaze, keďže ste „bohatý“?

To, že som bohatý, som porovnal so zvyškom sveta, vrátane Afriky. Ja neviem. Chodia za mnou rôzni finančníci, ja sa potom pozriem, že nemajú ani magisterský titul, a chcú, aby som investoval. Poviem im, koľko mám reálne na účte a potom mi už nevolajú. Čiže viem, že by som asi mal niečo robiť a nejako zhodnotiť peniaze, lebo človek nikdy nevie. Ale reálne, keďže moje peniaze sú stále v obehu, nie investované, ale v obehu, lebo idem tam, kúpim si to… Mám v obľube si kupovať rôzne elektronické gadgety, ktoré sú mi úplne na nič, ale mám ich rád, lebo aj blikajú, aj svietia… Takže ja by som reálne ani investovať nemohol, lebo nie je z čoho.

Michael Szatmary. Foto: Pravda
Michael Szatmary, Ide o peniaze Michael Szatmary.

Odborník, taký s magisterským titulom, vám povie, že vždy je určite z čoho. Ale ľudia v slobodných povolaniach často žijú prítomnosťou a veľmi nemyslia na budúcnosť. Vy myslíte na svoj dôchodok?

Áno. Ja mám pocit, že platím najvyššie odvody na Slovensku. Otázne je, či sa využijú na môj dôchodok. Ale opäť, vďakabohu mám také povolanie, že ak mi bude mozog fungovať, tak ho môžem robiť naozaj až úplne do konca.

Takže nepotrebujete byť dôchodcom?

Nie. Vek je naozaj v tomto prípade číslo, aj keď ja hovorím, že vek je slovo. Verím tomu, že budem môcť robiť to, čo ma baví, dokedy budem chcieť a dokedy mi dovolí zdravie. Nemyslím na dôchodok. Ja som mladý.

K finančnej gramotnosti patrí tak trocha aj to, ako používate peniaze, takže vy ste človek „cashu“ alebo platíte kartou, alebo máte bankové aplikácie? Ako fungujete v bežnom živote?

Dlho mi trvalo, kým som pochopil, ako platiť telefónom a hodinkami. Ale nie som, a nikdy som nebol človek hotovosti. Naopak, je často problém, že nemám v peňaženke ani euro. Platím všade kartou. Potom je moja účtovníčka nahnevaná, lebo ona si to priráta, každú jednu kávu, keď robí daňové priznanie. Namiesto toho, aby som si vybral 600 eur a mal ich päť dní, tak ja všetko hradím kartou.

Ako budete viesť k peniazom svoju dcéru? Dostáva vreckové? Ako rozmýšľate, že ju budete učiť pracovať s peniazmi, kedy jej založíte účet?

Dobrá otázka. Nemám na ňu odpoveď, lebo to by tu musela sedieť moja pani. Ona je v tomto šéfová. Dcéra nemá vreckové, to, čo potrebuje, jej kúpime. A keďže je zaľúbená do jednej stavebnice, tak už jej ju nekupujeme, musí si na ňu zarobiť. Takže vyrába, brigáduje, chodí na trhy a predáva rôzne veci.

Osem a pol ročná dcéra brigáduje?

Áno. Keď som začal fungovať s mojou pani, tak som si myslel, že ona bude tá bohatá a ja si budem môcť v mojom štúdiu robiť hudbu. To sa zatiaľ nepodarilo. Ani po osemnástich rokoch. Tak teraz moje nádeje vkladám do dcéry, ktorá ma možno bude jedného dňa živiť

Ste komik – takže klišé na koniec. Máte nejakú vtipnú príhodu, čo sa týka fungovania s peniazmi, alebo viete nejaký dobrý vtip v súvislosti s peniazmi? Nemusí byť o Židoch, môže byť pokojne o Škótoch…

Som veľmi zlý rozprávač vtipov. Mám ten problém, že si žiaden nepamätám a preto rozprávam len svoje veci a preto som stand-up komik. Niekedy hovorievam, že som taký z tých stereotypov o Židoch zblbnutý, že nezdvihnem ani peniaze na zemi, keď ich vidím. Aby si náhodou niekto o mne nemyslel, že som hamižný Žid. A to aj keď spadnú mne.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #finančná gramotnosť #Ide o peniaze #Michael Szatmary