5 eurová bankovka ako minca? Ako vyzerá? Pozrite si obrázky

Nová zberateľská eurominca je vyrobená z obyčajných kovov v nominálnej hodnote 5 eur. Je z kolekcie zvierat. Vyšla v náklade 50 000 kusov (s možnosťou dorazby).

02.07.2024 13:10
Peniaze / Euro / Foto: ,
Ilustračná fotka
debata (9)

Na minci je zobrazený zubor. Zubor je najväčším európskym suchozemským cicavcom. Svojou postavou pripomína hovädzí dobytok. Hlava je pomerne krátka, zaoblená, telo i chvost sú pokryté hnedou srsťou. Predná časť tela je mohutnejšia ako zadná. Zvýrazňuje ju tiež srsť, ktorá je na prednej časti tela predĺžená. Silné a duté rohy sú charakteristickým znakom oboch pohlaví. Sú trvalé a rastú s pribúdajúcimi rokmi. Aktívny je predovšetkým za šera, čomu má prispôsobený aj zrak. Zo zmyslov má najlepšie vyvinutý sluch a čuch. Dožíva sa približne 35 rokov. Zubor je živočích spoločenský, samotársky žijú zvyčajne iba staršie samce. Typický je život v 8 až 13 kusových čriedach. Zubry sa živia najmä zelenými a drevnatými časťami rastlín, vetvami, kôrou a lístím. Obľubujú mladšie lesné porasty s bohatým podrastom. V zime je ich základnou potravou ostružina, kôra stromov, krov a suchá tráva, ktorú vyhrabávajú spod snehu.

Pôvodný areál zubra sa rozprestieral takmer v celej Európe. Na Slovensku dnes žije vo vysídlenej časti územia Národného parku Poloniny približne 70 jedincov zubra hrivnatého, informuje Národná banka Slovenska.

5 eurová minca Čítajte viac Nová päťeurovka ako minca? Už je na svete, pozrite si, ako vyzerá

Na líci zberateľskej euromince je zobrazený samec zubra hrivnatého v kompozícii so stromami v pozadí a s padnutými konármi v popredí. Vpravo od kompozície je štátny znak Slovenskej republiky, nad ktorým je letopočet „2024“. V ľavej časti mincového poľa je v opise názov štátu „SLOVENSKO“. Značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami, a štylizované iniciálky autora zberateľskej euromince Karola Lička „KL“ sú v spodnej časti mincového poľa.

zväčšiť Zberateľská minca v nominálnej hodnote 5 euro z... Foto: NBS
zubor-scaled Zberateľská minca v nominálnej hodnote 5 euro z kolekcie zvierat.

Na rube zberateľskej euromince je hlava zubra hrivnatého. Nad ňou je nominálna hodnota zberateľskej euromince „5 EURO“. V hornej časti mincového poľa je v opise slovenský názov „ZUBOR HRIVNATÝ“ a spodnej časti latinsky názov „BISON NONASUS“. Názvy od seba graficky oddeľuje vetvička s bukovými listami a bukvicami.

zväčšiť Zberateľská minca v nominálnej hodnote 5 euro z... Foto: NBS
zubor-scaled1 Zberateľská minca v nominálnej hodnote 5 euro z kolekcie zvierat.

Autorom zberateľskej mince je Karol Ličko a vyrobená je z mosadze. Váži 19,10 kg a je vo veľkosti 34 mm. Vyšla v náklade 50 000 kusov (s možnosťou dorazby).

9 debata chyba
Viac na túto tému: #minca #5 eurová bankovka