Priestupky a výšky pokút v dovolenkových destináciách. Pozrite si prehľad pokút

Chystáte sa na letnú dovolenku autom? Prinášame vám prehľad pokút, ktoré vám hrozia v populárnych dovolenkových destináciách.

04.07.2024 06:00
policajt, doprava, pokuty Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Maďarsko

Maximálna povolená rýchlosť

obec/ mimo obce / rýchlostná cesta / diaľnica

50 km/h / 90 km/h / 110 km/h / 130 km/h

Sankcie za prekročenie rýchlosti

Pokuty za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti sa v Maďarsku pohybujú na všetkých typoch cestných komunikácií od tridsaťtisíc HUF – prekročenie o 15 km/h, až do výšky tristotisíc HUF – v obci prekročenie rýchlosti o viac než 75 km/h, mimo obce o viac než 105 km/h a na diaľnici o viac než 110 km/h.

Dôležité informácie

V Maďarsku funguje centrálna evidencia pokút a polícia môže cudzincom odstaviť a zadržať vozidlo v prípadoch, ak sa zistí, že majú nezaplatenú pokutu s predchádzajúceho obdobia. Pokutu vyrubenú štátnou políciou je možné zaplatiť šekom, bankovým prevodom, resp. platobnou kartou. V Maďarsku platí objektívna zodpovednosť za priestupky ako prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti, prejazd vozidla cez železničné priecestia, porušenie zákazu zastavenia a státia, či za jazdu na červenú. V prípade alkoholu za volantom platí rovnako ako u nás nulová tolerancia.

tankovanie palivo auto nafta benzin benzinova pumpa Čítajte viac Chystáte sa na dovolenku autom? Pozrite sa, kde sa oplatí tankovať a kde nie

Rakúsko

Maximálna povolená rýchlosť

obec/ mimo obce/ diaľnica

50 / 100 / 130 km/h

Sankcie za prekročenie rýchlosti

v obci

 • do 40 km/h priamo na mieste 21 – 70 eur a 29 – 160 eur pri objektívnej zodpovednosti,
 • o viac ako 40 km/h – 150 eur až 2 180 eur, zároveň hrozí zadržanie vodičského preukazu na 2 týždne,
 • o 60 až 90 km/h zadržanie vodičského preukazu na 6 týždňov až 3 mesiace,
 • o viac ako 90 km/h zadržanie vodičského preukazu na minimálne 6 mesiacov.

Mimo obce

 • do 40 km/h – 70 eur na mieste, od 140 do 160 eur pri objektívnej zodpovednosti, (v správnom konaní až do 2 180 eur),
 • nad 50 km/h – od 150 eur do 2 180 eur, možné zadržanie vodičského preukazu na 2 týždne,
 • nad 70 km/h možné zadržanie vodičského preukazu na 6 týždňov, nad 90 km/h na 3 mesiace a nad 100 km/h zadržanie vodičského preukazu najmenej na 6 mesiacov.
Baška voda
Video
Zdroj: TV Pravda

na diaľnici alebo rýchlostnej ceste

 • 10 km/h až 30 km/h – na mieste od 20 do 50 eur, alebo od 30 do 60 eur pri objektívnej zodpovednosti
 • nad 30 km/h – od 70 eur na mieste, v správnom konaní od 70 do 2 180 eur na správnom konaní,
 • pri prekročení povolenej rýchlosti o viac ako 50 km/h do 100 km/h platia pokuty od 150 do 2 180 eur a odobratie vodičského preukazu na dobu do 6 mesiacov, nad 100 km/h na dobu najmenej 6 mesiacov

Dôležité informácie

V Rakúsku je povolená za volantom tolerancia 0,5 promile alkoholu v dychu, v prípade dopravnej nehody je aj toto množstvo považované za priťažujúcu okolnosť.

VUB, pr Čítajte viac Podvodníci v lete nechodia na dovolenku. Pozrite sa ako vás môžu pripraviť o peniaze!

Chorvátsko

Maximálna povolená rýchlosť

obec/ mimo obce / rýchlostná cesta / diaľnica

50 km/h / 90 km/h / 110 km/h / 130 km/h

V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla.

Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke v Chorvátsku určuje finančné sankcie za priestupky – ide o fixné sumy v hodnote cca 40 eur, cca 65 eur, 100 eur, 135 eur, ktoré môže polícia uložiť na mieste spáchania priestupku.

Sankcie za prekročenie rýchlosti

v obci

 • do 10 km/hod. – 40 eur
 • od 10 do 20 km/hod. – 65 eur
 • od 20 do 30 km/hod. – 135 eur
 • od 30 do 50 km/hod. – od 400 do 1000 eur
 • nad 50 km/hod. – od 1400 – do 2600 eur, alebo trest odňatia slobody až na 60 dní.

mimo obce

 • do 10 km/hod. – 40 eur
 • od 10 do 30 km/hod. – 135 eur
 • od 30 do 50 km/hod. – 1400 eur
 • nad 50 km/hod. – od 666 – do 2000 eur

Používanie mobilného telefónu počas jazdy – 135 eur

Dôležité informácie:

V Chorvátsku sa kladie prísny dôraz na stav, v akom vodič šoféruje. Ak je unavený, chorý, alebo v takom psychickom rozpoložení, že nemôže bezpečne šoférovať, prípadne užil pred alebo počas jazdy lieky, ktoré sa nesmú počas jazdy užívať, platí pre neho zákaz viesť motorové vozidlo. V opačnom prípade mu za tento priestupok hrozí peňažná pokuta vo výške od 135€ do 266€.

V Chorvátsku platí tolerancia alkoholu do 0,5 promile v dychu, pre vodičov do 24 rokov, profesionálnych vodičov a vodičov nákladných vozidiel nad 3,5 tony je však v platnosti nulová tolerancia. V prípade, že u vodiča je zistený alkohol nad povolenú hranicu, hrozí mu pokuta od štyristo eur až do výšky dvetisíc eur a zadržanie vodičského oprávnenia na 6 mesiacov.

V Chorvátsku je podľa priestupkového zákona v platnosti „Register nezaplatených pokút“, v ktorom sú evidované osoby, ktoré v stanovenej lehote neuhradili uloženú pokutu. Pri opätovnom návrate do krajiny aj po niekoľkých rokoch budú môcť policajní príslušníci pokutu opätovne vymáhať – resp. priamo na hranici, ak dôjde k úplnému prepojeniu systémov.

thumbnail EU infografika 2, pr, nepouzivat Čítajte viac Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Taliansko

Maximálna povolená rýchlosť

obec / mimo obce / diaľnica 50 km/h / 90 km/h / 130 km/h

Ak jazdíte po talianskej diaľnici s troma pruhmi, maximálna povolená rýchlosť je až 150 km/h. Na cestách označených ako rýchlostná cesta je možné jazdiť 110 km/h. V Taliansku platí celoročné povinné svietenie vozidiel a policajti tolerujú alkohol za volantom v hodnote maximálne 0,5 promile. Ak hladina alkoholu v krvi prevyšuje 1,5 promile, vodičom hrozí väzba od troch mesiacov do jedného roka, spolu s odňatím vodičského oprávnenia.

Sankcie za prekročenie rýchlosti:

 • do 10 km/h – 36 až 148 eur
 • do 20 km/h – 150 eur
 • do 40 km/h – 148 až 594 eur
 • do 60 km/h – 370 až 1 485 eur
 • nad 60 km/h – 500 až 2 000 eur

Pokuty za ďalšie dopravné priestupky: prejazd cez červenú (150 eur), nebezpečné predbiehanie (75 eur), nesprávne parkovanie (od 35 eur), nepovolené zastavenie a státie (od 36 do 148 eur).

Dôležité informácie

Pokuty sú v Taliansku jedny z najvyšších v krajinách EÚ. Odporúčame ich uhradiť na mieste alebo najneskôr do piatich dní od ich uloženia, keď je sadzba najnižšia. Ak pokutu neuhradíte v tejto lehote, jej sadza sa zvyšuje o viac ako jednu tretinu, a ak ju neuhradíte ani do nasledujúcich šesťdesiat dní, narastá na dvojnásobok pôvodnej sumy.

Oznámenie o pokute za dopravný priestupok môžete dostať aj po návrate na Slovensko. Zriedkavé nie je ani doručenie pokuty až po dvanástich mesiacoch po spáchaní dopravného priestupku. Aj v tomto prípade platí vyššie uvedená zásada zvyšovania pokuty, a preto je vhodné zaplatiť ju čo najskôr.

V Taliansku sú po cestách a diaľniciach rozmiestnené stacionárne radary – autovelox, ako aj meranie prostredníctvom informačného systému riadenia rýchlosti, známeho ako tútor, ktorý zaznamenáva priemernú rýchlosť vozidiel, EČV a dátum a čas na diaľničnom úseku s premenlivou dĺžkou. Zároveň deteguje okamžitú rýchlosť vozidiel prechádzajúcich cez jednotlivé brány.

Ak pri dopravnej nehode nie je nikto zranený a obidve vozidlá sú pojazdné, privolanie polície nie je potrebné. Stačí spísať záznam o nehode, podpísať ho, vyhotoviť si fotografie poškodenia a náhradu škody si uplatniť v rámci poistného konania.

V Taliansku môžu odťahovaciu službu vykonávať len autorizované odťahovacie spoločnosti a platí zákaz odťahu vozidla iným osobným automobilom. Ak sa tak stane, hrozí pokuta vo výške niekoľkých tisíc eur, pričom vozidlo polícia odoberie a umiestni na strážené alebo na to určené parkovisko, kde sa platí stojné. Polícia zadržané vozidlo neuvoľní bez preukázania zaplatenia uvedených poplatkov (pokuta, odtiahnutie, stojné).

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #pokuty #dopravné priestupky #priestupky #dovolenka autom