Mali ste nehodu v zahraničí? Postupujte takto +praktický manuál, ktorý sa vždy môže hodiť

Byť účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti nie je nič príjemné, nehovoriac o situácii, keď sa účastníci nevedia dohodnúť na vine, majú vyplniť množstvo formulárov, prípadne vysvetľovať svoje tvrdenia polícii. Nehodu v zahraničí môže navyše skomplikovať jazyková bariéra, neznalosť miestnych pomerov a pravidiel. Spísali sme praktický manuál, ako pri nehode v zahraničí postupovať.

08.07.2024 06:00
nehoda, policajt, auto, dovolenka Foto:
Ilustračné foto.
debata

1. Pri škodovej udalosti alebo dopravnej nehode je základným pravidlom bezpečnosť seba a ostatných cestujúcich a poskytnutie prvej pomoci. Predtým, než vystúpite z vozidla, rozsvieťte výstražné smerovky, na seba si oblečte reflexnú vestu (vodičovi ju odporúčame mať po ruke, nie v kufri vozidla!) a označte v dostatočnej vzdialenosti výstražným reflexným trojuholníkom miesto nehody. Zistite, či je niekto zranený a aký je rozsah jeho zranení. V prípade, že bude potrebovať zdravotnú pomoc, kontaktujte univerzálnu linku pomoci 112, ktorá platí v celej Európskej únii. A hoci nie ste študovaný medik, určite neotáľajte a poskytnite zraneným prvú pomoc najlepšie, ako viete. Na linke 112 vás môžu pri poskytovaní pomoci aj inštruovať.

IDE O PRÁVO: Nehody a škodové udalosti
Video
Zdroj: TV PRAVDA

2. Keď sa stane nehoda na diaľnici, veľmi dobre vieme, aké to bude mať v čase presúvania sa dovolenkárov následky. Kolóny trvajúce niekoľko hodín a dlhé niekoľko kilometrov. Preto ak je to možné, zdokumentujte nehodu čo najrýchlejšie – foťte, točte videá a potom, v prípade pojazdnosti vozidiel, ich odstavte v mieste, kde nebudete blokovať premávku.

3. V zahraničí odporúčame k nehode, aj keď je to len škodová udalosť, vždy privolať aj políciu. Pokiaľ sa s druhým účastníkom nehody (bez ohľadu na to, kto je vinník a kto poškodený) neviete pre jazykovú bariéru alebo pre určenie vinníka dohodnúť, policajti vždy nájdu optimálnu cestu, ako vám pomôcť.

tankovanie palivo auto nafta benzin benzinova pumpa Čítajte viac Chystáte sa na dovolenku autom? Pozrite sa, kde sa oplatí tankovať a kde nie

4. Vymeňte si s druhým účastníkom / účastníkmi nehody údaje. Pokojne požiadajte o nahliadnutie do jeho dokladov a zapíšte si:

 • meno, priezvisko, trvalý pobyt, rovnako aj údaje a sídlo držiteľa alebo vlastníka motorového vozidla.
 • údaje o poistení jeho vozidla – názov a sídlo poisťovateľa, u ktorého bolo poistenie uzavreté, číslo poistnej zmluvy
 • evidenčné číslo vozidla a krajinu, z ktorej vozidlo pochádza
 • číslo bielej, resp. zelenej karty

5. Spíšte správu o nehode. Pokiaľ ju máte v slovenskom jazyku, vyplňte ju v slovenčine. Ide o formulár, ktorý je v rámci EÚ obsahovo zhodný. Nezabudnite vyplniť všetky body, zakresliť priebeh nehody a vyhotoviť fotodokumentáciu a správu podpíšte len v prípade, ak jej rozumiete v plnom rozsahu a súhlasíte s jej znením. Ak bude druhý účastník trvať na tom, aby bol formulár vyplnený v jeho rodnom jazyku, pomôžte si porovnávaním a prekladom jednotlivých políčok so slovenskou verziou, prípadne uveďte do protokolu aj svoje vlastné vyjadrenie o priebehu nehody v slovenčine.

Pozor: správa o nehode je platná, len ak je podpísaná všetkými účastníkmi nehody!

6. V neposlednom rade kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne. Sú to profesionáli, ktorí sa môžu stať v nešťastí vaším dobrým „priateľom na telefóne“. Poradia vám, ako vyplniť formulár, ako postupovať pri nehode, povedia vám, na aký typ asistenčnej pomoci máte v rámci vášho poistenia (buď PZP alebo havarijného poistenia) nárok.

Asistenčné služby poisťovní vám môžu najčastejšie pomôcť takto:

 • príchod vozidla služby, opravu vozidla a odťah vozidla, ak došlo k poruche vozidla alebo vozidlo
 • je po nehode nepojazdné, náklady za manipuláciu s vozidlom
 • ubytovanie v núdzi pri nehode, poruche alebo pri odcudzení vozidla
 • úhradu nákladov na cestu do miesta bydliska pri nehode, poruche alebo pri odcudzení vozidla
 • uschovanie nepojazdného vozidla
 • poskytnutie náhradného vozidla
 • technické a právne poradenstvo
 • ďalšie služby v prípade trvalej nepojazdnosti alebo odcudzenia vozidla
 • ďalšie služby v závislosti od ponuky poisťovní

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #autonehoda #dopravná nehoda #škodová udalosť #dovolenka autom