Cestujete do zahraničia len s preukazom poistenca? Robíte chybu, stáť vás to môže tisícky eur

Všetci občania Európskej únie majú na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť na území členských štátov EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií ako domáci poistenci.

10.07.2024 06:00
Chorvátsko, dovolenka, more Foto:
Ilustračné foto.
debata

Počas minuloročnej letnej sezóny vyhľadalo v zahraničí lekára od júna do augusta 5 499 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Najčastejšie potrebovali zubné ošetrenie, úhradu liekov a hospitalizáciu. Najviac poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a to 2 657, potrebovalo pomoc lekára v Českej republike, v Poľsku vyhľadalo zdravotnú starostlivosť 934 poistencov a 743 klientov ju využilo v Rakúsku. „Približne 400 poistencov potrebovalo lekára počas návštevy Nemecka, viac ako 320 ich bolo v Maďarsku a viac ako 160 poistencov využilo zdravotnú starostlivosť v Chorvátsku,“ dopĺňa manažérka komunikácie VšZP Marianna Bublavá.

„Európsky preukaz vám garantuje nevyhnutné ošetrenie v nemocnici alebo v ambulancii, ak ide o akútny stav, napríklad pri chorobe, úraze, počas neplánovaného pôrodu, očkovania, operačného zákroku, ako napríklad prasknutý žalúdočný vred, zápal slepého čreva a podobne. Chronickí pacienti majú zabezpečenú aj pravidelnú starostlivosť, ako je dialýza či oxygenoterapia. Termín a miesto je však lepšie dohodnúť si u lekára v zahraničí vopred,“ pripomína Matej Štepiansky, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera.

Mnohí poistenci často nepokladajú za dôležité priplatiť si ešte za komerčné cestovné poistenie. Ingrid Ludviková, vedúca tlačového oddelenia zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ale varuje, že poistenci bývajú neraz po ošetrení prekvapení: „Ak sa platí za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak ako poistenec príslušnej krajiny.“ Dodáva, že spoluúčasť sa týka napríklad zdravotnej starostlivosti v Grécku, Francúzsku či Taliansku, či už ako súčasť ošetrenia alebo ako úhrada liekov.

VUB, pr Čítajte viac Podvodníci v lete nechodia na dovolenku. Pozrite sa ako vás môžu pripraviť o peniaze!

Doplatky vám uhradia, ale…

V prípade, že sa poistenci stretnú v cudzine s doplatkami, po príchode na Slovensko majú kontaktovať svoju zdravotnú poisťovňu. Poisťovne evidujú desiatky takýchto žiadostí, mnohé z nich však nie je možné refundovať v plnej výške, práve pre rozdielnosť systémov v jednotlivých krajinách. Orientačný prehľad možných doplatkov nájdu občania na webových stránkach Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Po každej letnej sezóne dostávame desiatky žiadostí o zaplatenie úhrady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v zahraničí.

Žiaľ, niektoré nemôžeme refundovať v plnej výške, práve pre rozdielnosť systémov v jednotlivých krajinách. Všetky dôležité informácie nájdu naši klienti na webstránke, kde je aj orientačný prehľad možných doplatkov podľa krajín EÚ, publikovaný Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Iný postup sa však volí pri plánovanej zdravotnej starostlivosti, tu upozorňujeme, že v niektorých prípadoch je potrebný predošlý súhlas zdravotnej poisťovne,“ uvádza MUDr. Ingrid Dúbravová, riaditeľka zdravotných a revíznych činností Union zdravotnej poisťovne.

Súčasťou žiadosti o uhradenie musí byť:

  • doklad o zaplatení
  • záznam o ošetrení (správa o poskytnutej zdravotnej starostlivosti)
  • originál dokladu s rozpisom poskytnutých zdravotných výkonov
  • kópie receptov pri predpísaní liekov
  • kópia lekárskeho poukazu pri predpísaní zdravotníckej pomôcky

Doklad o zaplatení môže byť:

  • doklad z registračnej pokladne, príjmový pokladničný doklad alebo doklad, v ktorého texte je potvrdené prijatie sumy, ak ide o hotovostnú platbu
  • originál ústrižku o zaplatení poštovej poukážky, kópia výpisu z účtu, originál debetného avíza z banky alebo pobočky zahraničnej banky, alebo originál potvrdenia o odpísaní finančnej sumy z bankového účtu, ak ide o bezhotovostnú plat­bu

Doklad s rozpisom poskytnutých zdravotných výkonov môže byť:

  • faktúra
  • vyúčtovanie zdravotných výkonov

Náklady na liečbu môže poisťovňa uhradiť aj v krajinách mimo EÚ

„V prípade ošetrenia mimo členských štátov Európskej únie poisťovňa Dôvera zaplatí čiastku rovnajúcu sa výške úhrady za rovnaké ošetrenie na Slovensku. Je potrebné počítať s tým, že náklady na zdravotnú starostlivosť sú v niektorých krajinách neporovnateľne vyššie v porovnaní s cenami na Slovensku, napríklad v Spojených štátoch amerických, alebo v Spojených arabských emirátoch. Pred cestou preto rozhodne odporúčame uzavrieť komerčné cestovné poistenie,“ upozorňuje na možné neočakávané výdavky PR špecialista zo zdravotnej poisťovne Dôvera, Matej Štepiansky.

„Máme pocit, že rozdiely medzi krytím EPZP a cestovným poistením sú ešte stále málo známe. S „európskou kartičkou“ nepochodíte v zariadení, ktoré nie je súčasťou siete verejného zdravotného poistenia. Ak by bol v prípade vážnych situácií potrebný prevoz klienta naspäť na Slovensko, repatriácia zo zahraničia nie je v rámci EPZP hradená vôbec, teda tieto náklady znáša priamo poistený,“ informuje Tomáš Kalivoda, riaditeľ obchodu a člen predstavenstva Unionu. Dodáva, že transport sanitkou záleží na vzdialenosti či potrebe sprievodu, v každom prípade však ide o sumu v tisíckach eur.

dovolenka, leto, letná dovolenka, rodina, bazén, kúpanie, plávanie, cestovanie, exotika, mama, otec, deti, slnko, teplo, oddych, relax Čítajte viac Dovolenkári, pozor na podvodníkov. SOI zverejnila zoznam cestoviek, ktorým môžete veriť

Zdravotné poisťovne odporúčajú aj komerčné poistenie

Počet dramatických zvratov na letných dovolenkách narastá. Poisťovňa Union potvrdzuje, že 60 % všetkých poistných udalostí z individuálneho cestovného poistenia v roku 2023 vzniklo v letnej sezóne. V roku 2023 bola priemerná výška poistnej udalosti v cestovnom poistení na úrovni 531 eur a 80 % všetkých poistných udalostí z individuálneho cestovného poistenia, ktoré vznikli v letnej sezóne 2023, bolo práve z poistenia liečebných nákladov v zahraničí. Union zaznamenal nárast počtu uzatvorených poistných zmlúv oproti roku 2022 o 20 %, pričom v letnej sezóne (jún – september) išlo o 17 % nárast. Poistenie uzatvárajú častejšie ženy (52 %) ako muži, najstarší klient Unionu mal v minulom roku 98 rokov.

Do obľúbených dovolenkových destinácií, akými sú Turecko alebo Egypt, by malo byť zakúpenie komerčného cestovného poistenia samozrejmosťou. Za dvojdňovú hospitalizáciu pre akútnu infekciu horných dýchacích ciest si miestna nemocnica v Egypte vyúčtovala 1 600 eur, ktoré klientke poisťovňa Union v rámci cestovného poistenia uhradila v plnej výške.

Ochoreli ste pred dovolenkou? Radšej zostaňte doma

Zákony schválnosti často fungujú tesne pred dovolenkou. V prípade, že ste ochoreli, alebo pocítili prvé príznaky ochorenia a lekár vám odporúča necestovať a doliečiť sa doma, poisťovne odporúčajú využiť poistenie storno zájazdu, resp. objednanej služby, ktoré je súčasťou komerčného cestovného poistenia. Ak by ste napriek odporúčaniu lekára vycestovali do zahraničia a počas dovolenky sa váš zdravotný stav zhorší natoľko, že skončíte v miestnej nemocnici, poisťovňa vám náklady na hospitalizáciu nemusí uhradiť: „Je to z dôvodu, že náklady na liečenie existujúcich chorôb, ktorých liečenie sa začalo už pred vycestovaním, sú z poistného plnenia vylúčené,“ uzatvára Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union poisťovne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #poistenie #cestovné poistenie #európsky preukaz zdravotného poistenia