Je už hotovosť minulosťou? 8 z 10 mladých ľudí preferuje digitálne platby, nezaostávajú ani seniori

Pamätáte si časy, keď ste v obchode museli hľadať drobné po vreckách alebo stáť v rade na bankomat? Dnes je to už minulosť! Podľa najnovšieho prieskumu Visa, až 8 z 10 mladých ľudí preferuje digitálne platby. A nie je to len pri veľkých nákupoch. Kartou, hodinkami či telefónom zaplatíte v obchode ak si idete napríklad len po žuvačky alebo kávu.

10.07.2024 00:00
Visa, karta

Možnosť platiť digitálne sa zíde najmä v lete. Predstavme si, že sme na kúpalisku. Peňaženku si necháme v aute, pretože schovávať ju pod uterákom naozaj nie je najlepší spôsob, ako ju skryť pred zlodejmi. Čo ale v prípade, ak dostaneme chuť na vychladený drink alebo langoš s kečupom? Dnes už nemusíme utekať cez celé kúpalisko do auta a potom sa znova vracať. Úplne nám postačia hodinky na ruke.

Hotovosť? Prečo nosiť hotovosť, keď máme digitálne platby?

To si myslia viac ako dve tretiny Slovákov. A platí to aj pre staršiu generáciu. Napríklad aj pani Alena z Dolného Kubína, ktorá má 60 rokov, si nedávno kúpila nové hodinky, s ktorými teraz platí v obchode. A nie je sama – podľa prieskumu až 80 % ľudí vo veku 54–65 rokov si obľúbilo moderné spôsoby platby.

Foto: IMAGINESTOCK
hodinky, ruka

A čo bezpečnosť? Mobilné peňaženky sú teraz na vzostupe. Stačí načítať údaje o svojej karte do mobilnej peňaženky a môžete platiť jednoduchým priložením mobilu. Vďaka technológii tokenizácie sa pri platbe nepoužívajú skutočné údaje o vašej karte, ale jedinečný digitálny kód. To znamená, že vaše peniaze sú v bezpečí a riziko podvodov je oveľa nižšie.

Vaše auto vám kúpi kávu

Predstavte si budúcnosť: vaše auto vám kúpi kávu. Znie to ako sci-fi? Nie tak celkom! Tokenizácia môže byť súčasťou akéhokoľvek zariadenia. V budúcnosti možno budete môcť požiadať svoje auto, aby našlo najbližšiu kaviareň, objednalo cappuccino a zaplatilo za vás. Všetko to môžete skontrolovať na displeji v aute a dokonca zaplatiť pomocou biometrických údajov priamo na volante.

Prečo ľudia preferujú digitálne platby?

Je to jednoduché: pohodlie a bezpečnosť. Podľa prieskumu až 9 z 10 Slovákov verí, že digitálne platby sú bezpečnejšie ako hotovosť. Nemusíte sa obávať straty peňazí alebo ich krádeže. Všetko vyriešite jedným kliknutím.

A čo obchodníci? Tí z digitálnych platieb tiež profitujú. Skúste si predstaviť malý obchodík na rohu, kde sa majiteľ rozhodol prijať digitálne platby. O mesiac neskôr zisťuje, že mu tržby narástli takmer o polovicu! To je dôkaz, že zákazníci oceňujú možnosť platiť kartou alebo mobilom, čo sa odráža aj na vyšších ziskoch.

mobil, clovek

Obchodníci, ktorí majú možnosť platiť bezhotovostne majú väčšie tržby. Príbeh je jednoduchý: prídete do obchodu a uvidíte zákazníka pred vami, ktorý platí mobilom. Ak by mu obchodník neumožnil platiť digitálne, veľká časť z nás by sa otočila na päte a išla nakúpiť inde. Skutočne, tretina zákazníkov by si nákup odložila alebo by odišla ku konkurencii. A ešte horšie pre obchodníkov – títo nespokojní zákazníci sa často už nevrátia alebo tam budú nakupovať oveľa menej často.

„Obchodníci na Slovensku si veľmi pochvaľujú jednoduchosť, rýchlosť a bezpečnosť digitálnych platieb. Spracovanie digitálnych platieb je sedemkrát rýchlejšie ako hotovosť a priemerná transakcia trvá len 6 sekúnd,“ hovorí Ľubica Gubová, country manažérka spoločnosti Visa pre Slovensko.

žena

Visa dlhodobo podporuje malé a stredné podniky, pretože verí, že budú hrať kľúčovú úlohu v digitalizácii a inkluzívnom raste. Program „Slovensko platí kartou“ je skvelým príkladom tejto podpory. Ponúka obchodníkom možnosť bezplatného zapožičania terminálu na šesť mesiacov, aby mohli vyskúšať, aké výhody digitálne platby prinášajú.

O prieskume IPSOS „Accepting Payment Cards – Small Business’ Point of View“

Prieskum, ktorý zisťoval, či niektoré malé podniky zrušili platby kartou a prečo, realizoval IPSOS v decembri 2023. Reprezen­tatívna vzorka internetovej populácie Slovenskej republiky zahŕňala 314 respondentov. Zadávateľom prieskumu bola spoločnosť Visa.

chyba