Ani nie dve eurá na deň na potraviny na osobu. Aj takto žijú slovenské domácnosti

Mnohé domácnosti s jedným príjmom vo výške minimálnej mzdy sú vystavené chudobe, na potraviny majú denne jednorodičia s dvoma dospelými deťmi len 1,64 eura. Vyplýva to z aktuálnej analýzy výdavkov slovenských domácností, ktorú pripravil Inštitút sociálnej demokracie (ISD). Inštitút už dlhodobo podporuje zvýšenie minimálnej mzdy.

10.07.2024 06:00
mince, peniaze, hotovosť Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

„Aj napriek tomu, že na Slovensku pracuje za minimálnu mzdu iba niečo viac ako päť percent zamestnaných, situácia je pre týchto ľudí, najmä ak vychovávajú deti, neudržateľná. Každé druhé manželstvo je rozvedené, spoliehať sa preto na dva príjmy počas celej výchovy detí nie je výsadou pre každú slovenskú rodinu,“ uviedol predseda správnej rady ISD Martin Halás.

ISD upozornil na chudobu, ktorej sú vystavené rodiny s deťmi, kde rodičia pracujú za minimálnu mzdu. Štát podľa neho musí razantnejšie pristúpiť k zvyšovaniu minimálnej mzdy nad rámec opatrení rezortu práce a Programového vyhlásenia vlády SR.

Z analýzy inštitútu vyplynulo, že najhoršie sú na tom jednorodičia s dvoma a viacerými deťmi, ktorí pracujú za minimálnu mzdu. V prípade, že sa jeden rodič stará o dve dospelé deti, napríklad študentov, tak každý člen domácnosti má na jeden deň na potraviny a nealkoholické nápoje len 1,64 eura. Ak má rodič jedno dieťa nad 18 rokov a druhé mladšie, tak na potraviny vyjde každému členovi domácnosti 1,84 eura.

Halás zdôraznil, že vytvoriť deťom primerané hmotné a finančné podmienky za menej ako dve eurá je nemožné. „Alarmujúce sú aj mesačné výdavky na vzdelávanie, ktoré sa pre takúto rodinu jednorodiča pohybujú pri dvoch deťoch na desiatich eurách mesačne. Pri výdavkoch na zdravie, lieky, lekárov, zubárov a vyšetrenia je to 20 eur mesačne. Štát pritom nevie ovplyvniť, či dieťa alebo deti vychováva jednorodič alebo dvaja rodičia. Čo však vie ovplyvniť, je výška minimálnej mzdy,“ doplnil.

Spresnil, že na začiatku tohto roka pracovalo za minimálnu mzdu 5,3 % obyvateľov na Slovensku, čo predstavuje 108.901 zames­tnaných ľudí.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda #Potraviny #rodiny