Koľko peňazí vyplácajú poisťovne? Stovky, ale aj desaťtisíce eur, záleží ale na type poistky

Pády, podvrtnutia, zlomeniny aj uhryznutia zvieraťom. Pri letných úrazoch pomôže aj životné poistenie, mnohí si ho mýlia s cestovným.

05.08.2024 05:30
dovolenka, cesta autom, auto, rodina, leto,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Počas letných prázdnin sa riziko úrazov zvyšuje. Nielen drobné zranenia, ale aj ťažké úrazy s nevyhnutnou operáciou, hospitalizáciou a aj s doživotnými následkami sa môžu prihodiť na dovolenke v zahraničí, ale aj doma v byte, na záhrade, v akvaparku či pri rekreačnom športe. Odborník FinGO.sk Patrik Szabó upozorňuje, že veľa ľudí si cestovné a životné poistenie zamieňa, pritom každé plní iný účel. Ako pomôže životné poistenie, ako pri týchto udalostiach postupovať a koľko peňazí poisťovne bežne vyplácajú klientom?

Veľa ľudí si stále zamieňa cestovné a životné poistenie, resp. si myslia, že stačí, ak majú uzavreté jedno z nich. Každé z týchto poistení však plní iný účel. Ak sa vám na dovolenke prihodí úraz, cestovné poistenie slúži na uhradenie nákladov za vyšetrenie u lekára, nákup liekov alebo nutnú hospitalizáciu v zahraničí. Na Slovensku je cestovné poistenie spojené s pomocou na horách, ak potrebujete zásah záchrannej horskej služby. Životné poistenie však poslúži ako „bolestné” a zároveň nevyhnutná náhrada počas liečby úrazov a vážnych ochorení. Aj liečenie a následky úrazu totiž dokážu obmedziť náš pravidelný príjem, a tým aj finančnú situáciu celej rodiny.

Čo sa týka letných úrazov, v rámci životného poistenia klienti poisťovniam najčastejšie hlásia rôzne zlomeniny, popáleniny, podvrtnutia, natrhnutia, vykĺbenia alebo tržné a rezné poranenia. Ale stretávame sa napríklad aj s rôznymi typmi uhryznutia zvieraťom. Môžu sa však prihodiť aj vážnejšie úrazy, ktoré vedú k trvalým následkom alebo k invalidite. Či už sa takéto úrazy stanú na Slovensku, alebo v zahraničí, klienti si z nich následne vedia uplatniť poistné plnenie aj v rámci životného poistenia. Samozrejme, v prípade, ak ich dospelý alebo dieťa majú zahrnuté v zmluve životného poistenia.

noha, chodidlo, úraz, diabetik Čítajte viac Cestovanie bez poistky sa môže zmeniť na katastrofu. Len samotný prevoz zraneného z cudziny stojí sumu, na ktorú bežný človek pracuje celé roky

Pri úraze niektoré poisťovne plnia aj dopredu

Ak sa vám prihodí úraz a máte uzavreté životné poistenie, je ideálne to nahlásiť poisťovni čo najskôr. Niektoré poisťovne vám vedia vyplatiť poistné plnenie iba na základe vstupnej lekárskej správy a nemusíte čakať na skončenie liečenia úrazu. V iných zase musíte mať ukončené liečenie úrazu a až potom nahlásiť poistnú udalosť. Môžete tak urobiť osobne, telefonicky aj on-line, napríklad cez internetovú stránku poisťovne. Ak máte finančného sprostredkovateľa, ideálne je, ak vám s tým pomôže a celý proces sa tak zjednoduší.

Poistenie majetku a živelné pohromy
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Dôležité je komunikovať s poisťovňou a dodať jej kompletné podklady. Pri dennom odškodnom za liečbu úrazu obvykle stačí doložiť lekársku správu, v ktorej je zaznamenaný úraz a dátum začiatku liečby. V prípade trvalých následkov úrazu je potrebné priložiť aj správu, v ktorej lekár zaznamená percentuálny rozsah trvalého poškodenia tela. Ak má klient kvalitné životné poistenie, vďaka poistnému plneniu od poisťovne aj po úraze dokáže fungovať bez obáv o finančnú situáciu seba a svojej rodiny. Naplno sa môže sústrediť na liečbu či rehabilitáciu a o jeho blízkych bude postarané.

Koľko peňazí vyplácajú poisťovne? Stovky, ale aj desaťtisíce eur

Suma, ktorú poisťovňa klientovi po úraze vyplatí zo životného poistenia, závisí od nastavenej výšky poistnej sumy v jednotlivých pripoisteniach. Ak hovoríme o malých rizikách, ku ktorým patrí napríklad hospitalizácia, denné odškodné, chirurgický zákrok, popáleniny a zlomeniny, pri nich sa vyplatené sumy pohybujú v desiatkach až stovkách eur. Pri veľkých rizikách, ako sú trvalé následky úrazu a invalidita, hovoríme o stovkách až tisícoch eur.

Napríklad ak budete mať uzatvorené pripoistenie denné odškodné za liečbu úrazu na sumu 20 eur, zlomíte si členok a liečba potrvá 40 dní, poisťovňa vám vyplatí sumu 800 eur. Ak má človek trvalé následky poistené na sumu 30 000 eur a vybije si zub, môže od poisťovne dostať 300 eur. Ale ak by dajme tomu pri skoku do vody zle dopadol, poškodí si krčné stavce a miechu a ostane pripútaný na invalidný vozík, od poisťovne vie dostať aj viac ako 100 000 eur. Pri úrazoch s tzv. progresiou platí, že čím vážnejší úraz sa klientovi stane, tým vyššiu sumu mu poisťovňa vyplatí.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #životné poistenie #cestovné poistenie #dovolenka v zahraničí