Vláda SR schválila zmeny týkajúce sa opatrovateľských a sociálnych služieb. Novela zákona o sociálnych službách z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR prináša niekoľko významných úprav, ktoré majú za cieľ zvýšiť dostupnosť a kvalitu sociálnych služieb na lokálnej úrovni. Návrh reaguje na aktuálny stav nedostupnosti sociálnych služieb, ktoré vyžadujú finančnú pomoc z verejných zdrojov a sú poskytované obcami. Zmeny sa dotýkajú najmä domácej opatrovateľskej služby a sociálnych služieb v zariadeniach pre seniorov, opatrovateľských službách a denných stacionároch.
Návrh zákona zabezpečuje, že obec musí poskytnúť alebo zabezpečiť poskytovanie sociálnej služby v lehote do 30 pracovných dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti. Tým sa zabezpečí, že odkázaná osoba nebude dlhodobo čakať na vhodnú sociálnu službu. „Cieľom je zabrániť tomu, aby odkázaná osoba dlhodobo nemala k dispozícií žiadnu pre ňu vhodnú sociálnu službu," uvádza sa v materiáli. Novela tiež zvyšuje rozsah hodín domácej opatrovateľskej služby zo súčasných ôsmich na 40 hodín mesačne a posilňuje možnosti využitia odľahčovacej služby.
„Návrhom sa posilnia možnosti využitia odľahčovacej služby v rámci terénnych a ambulantných foriem sociálnych služieb," dodávajú predkladatelia v dokumente. Ďalšou zmenou je zvýšenie peňažného príspevku na opatrovanie o sumu 100 eur mesačne pre fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sú nezaopatrenými deťmi. Cieľom je kompenzovať vyššiu mieru finančnej záťaže a starostlivosti zo strany opatrovateľov. V prípade, že novela bude schválená parlamentom, zmeny začnú platiť od decembra 2024 okrem novelizačných bodov, tie nadobudnú účinnosť od 1. januára 2025.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny týmto opatrením reaguje na tragédiu, ktorá sa stala pri obci Beňadiková v okrese Liptovský Mikuláš. Matka s dcérou so zdravotným znevýhodnením skočila pod vlak a zomreli na mieste. '
Táto tragická udalosť posadila ministra práce sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša za okrúhly stôl s komisárkou pre osoby so zdravotným znevýhodnením Zuzanou Stavrovskou a zástupkyňami organizácií zastrešujúcich deti so zdravotným znevýhodnením. Zhodli sa na niekoľkých opatreniach.
Medzi nimi je zvýšenie príplatku k príspevku na opatrovanie detí, pomoc s financovaním odľahčovacej služby, rozšírenie projektu rodinných poradní a posilnenie včasnej intervencie pre rodičov s najmenšími deťmi. Tieto opatrenia by mali čo najskôr pomôcť rodičom zdravotne znevýhodnených detí.
Zo 100 na 200 eur
V rámci prvého opatrenia štát zvýši príplatok k príspevku na opatrovanie detí zo 100 eur na 200 eur.
Na druhé opatrenie využijú aj peniaze z eurofondov. Chcú ním financovať odľahčovaciu službu, ktorá by mala byť preplatená každému rodičovi starajúcemu sa o zdravotne znevýhodnené dieťa. Pri tomto kroku však bude potrebná aj zákonná úprava. Podľa ministerstva práce by mal najprv odľahčovaciu službu financovať štát. Doteraz platí, že časť platí klient a časť obec. Odľahčovacia služba bude v troch kategóriách: ambulantná, pobytová a terénna. Pobytová má dĺžku 30 dní (čas, na ktorý môžu dieťa uložiť do sanatória). Pomoc budú poskytovať terénni opatrovatelia, ktorí budú musieť byť registrovaní a mať špecializáciu.
„V prípade pobytovej odľahčovacej služby sa prefinancuje 30 kalendárnych dní, počas ktorých môžu rodičia umiestniť svoje dieťa do pobytového zariadenia a odľahčiť tak svoju životnú situáciu,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. „Odľahčovacia služba je v kompetencii miest a obcí, ale tie sa boria s nedostatkom prostriedkov aj personálu na to, aby túto službu efektívne poskytovali,“ vysvetlil.
Tretím opatrením bude projekt rodinných poradní. „Do konca budúceho roka chceme otvoriť 46 poradní, ktoré budú anonymné a poskytnú psychologické, sociálne a právne poradenstvo,“ informoval minister Tomáš. Štvrtým opatrením bude posilňovanie včasnej intervencie od 0 do 7 rokov. Dnes ich majú podľa informácii šéfa rezortu práce otvorených 5.
„Verím tomu, že finančná podpora zo strany štátu na financovanie odľahčovacej služby podporí tvorbu profesionálnych subjektov, ktoré by túto službu mohli poskytovať,“ konštatovala Stavrovská. Podľa nej je veľkou výzvou, aby služby, ktoré majú pomôcť rodinám, boli profesionálne, spoľahlivé a dostupné. Význam vidí aj v tom, že odľahčovacia služba by sa mala počítať na hodiny, nielen na celé dni ako doteraz.
ZMOS víta túto iniciatívu ministerstva práce, nakoľko dlhodobo upozorňuje na to, že problém odľahčovacej služby hlavne u maloletých detí nie je riešený. Podpredsedníčka združenia Božena Kováčová ešte v marci tohto roka poukázala na to, že aj keď je táto služba v kompetencii samospráv, tie na ňu nemajú v rozpočte dostatok peňazí. „Každý starosta a primátor vníma, že vo svojej obci a meste má rodiny, ktorým treba pomôcť, a mnohokrát sme im pomáhali iba rôznymi sociálnymi dávkami, čo nebolo systémové riešenie,“ doplnila.