Spolupráca zdravotného a sociálneho systému zlyháva
Po tom, čo sa na verejného ochrancu práv, Róberta Dobrovodského, začali obracať ľudia s ich problémami, začal úrad konať a zistil, že mnoho osôb prepadáva sieťou sociálno-zdravotnej starostlivosti. Identifikovali viacero prípadov, keď ani jeden zo systémov nezareagoval na ťažkú životnú situáciu človeka. Úrad verejného ochrancu práv začal skúmať dôvody, prečo zdravotný a sociálny systém nespolupracuje a čo je potrebné zmeniť.
V spolupráci s odborníkmi z dotknutých organizácií vypracovali 150-stranový dokument s odporúčaniami na zlepšenie situácie a v uplynulých dňoch ho odoslali poslancom Národnej rady, premiérovi, ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerke zdravotníctva, a zástupcom samospráv zo ZMOS-u a Únie miest Slovenska. „Už je teda na nich, aby využili tieto tézy, tieto riešenia, my naše ľudsko-právne know-how posunieme, lebo nám leží na srdci osud tých, ktorí sú na okraji spoločnosti, tých slabých, zraniteľných, ktorých si málokto v spoločnosti zastane, česť všetkým, ktorí sa venujú ľuďom bez domova a chudobným“, uviedol počas tlačovej konferencie ombudsman Róbert Dobrovodský.
Invalidného pacienta vyložili pred útulkom, k dverám sa doplazil
Dlhoročné skúsenosti s problematickým poskytovaním zdravotnej a sociálnej starostlivosti, najmä pre ľudí bez domova, má aj Jozef Kákoš, riaditeľ organizácie De Paul, ktorá poskytuje útočisko a pomoc bezdomovcom. Poukázal na to viacerými príkladmi: "Nie je to o tom, že chcem súdiť systém, alebo niekoho konkrétneho, ale aby ste si vedeli predstaviť realitu. Človek bez domova odpadol na bratislavskom letisku, bol odkázaný na vozík, rýchla zdravotná pomoc ho zobrala do nemocnice, ale nechali tam vozík. Na druhý deň ho priviezla k areálu našej nocľahárne Sv. Vincenta. Vyložili ho pred areálom bez toho, aby sa ozvali službe, ktorá tam funguje 24-hodín denne a ten pán sa na vlastných rukách musel doplaziť k najbližšej miestnosti, kde boli naši zamestnanci a klopať im, aby mu pomohli.
Celý nasledujúci deň kolegovia strávili hľadaním strateného vozíka, nakoniec to dobre dopadlo", ilustruje reálnu situáciu Jozef Kákoš. Keď jedna zo zamestnankýň pomohla inému bezdomovcovi a umiestnili ho z ulice do útulku Sv. Lujzy, mu chcela následne vybaviť všeobecného lekára a lekára špecialistu, no narazili na problém. Podlžnosti na zdravotnom poistení ho limitujú, je odkázaný na starostlivosť iných a ani pracovníci organizácie De Paul nevedia jeho situáciu systémovo dlhodobo vyriešiť.
Na to sme tu, aby sme nasvietili tento systém a nasvietili tie tmavé rohy našej spoločnosti, kam nedovidí možno ani ten parlament.Róbert Dobrovodský, Verejný ochranca práv
Tieto návrhy môžu zlepšiť prístup najchudobnejších k zdravotnej a sociálnej pomoci
Úrad verejného ochrancu práv preto navrhol jednotlivým dotknutým rezortom:
Návrhy pre ministerstvo zdravotníctva
- Zaoberať sa problematikou rozsahu úhrady zdravotnej starostlivosti u ľudí s dlhom na verejnom
zdravotnom poistení a podrobiť ju komplexnej odbornej analýze.
- Pri sledovaní tohto cieľa predovšetkým získať a spracovať potrebné dáta a až na tomto základe
následne dôkladne prehodnotiť súčasný právny stav týkajúci sa rozsahu úhrady zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia u osôb s dlhom na zdravotnom poistení s cieľom nastavenia optimálnej rovnováhy na strane štátu, poisťovní ale aj poistencov, ako nositeľov základných práv a slobôd.
- Vykonať všetky potrebné kroky vedúce k čo najskoršiemu vydaniu potrebného vykonávacieho
predpisu/usmernenia (inej legislatívnej úpravy), ktorý pomôže odstrániť aplikačné problémy pri výklade pojmu „chronické ochorenie“ v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti dlžníkom.
- Poučiť poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti o povinnostiach vyplývajúcich zo
štandardného postupu upravujúceho manažment včasného zabezpečenia následnej a dlhodobej sociálno-zdravotnej starostlivosti a realizovať kontrolu jeho dôsledného dodržiavania.
Návrhy pre ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
- Vytvoriť pre subjekty zodpovedné za poskytovanie a zabezpečovanie sociálnych služieb
usmernenie k manažmentu bezodkladného poskytnutia sociálnej služby, zahŕňajúce manažment osoby, ktorá má byť prepustená z ústavnej zdravotnej starostlivosti a nemá zabezpečené adekvátne podmienky v prirodzenom rodinnom prostredí.
- Vo výnimočných situáciách zvážiť legislatívno-technické možnosti dočasného navýšenia
kapacity zariadenia sociálnych služieb nad zákonom stanovené maximum.
- Preskúmať stav dostupnosti nízkoprahových sociálnych služieb v Slovenskej republike. Zároveň
preskúmať, či a prečo nízkoprahové zariadenia sociálnych služieb krízovej intervencie nahrádzajú dlhodobú starostlivosť, ktorá by mala byť dotknutým osobám poskytovaná v rámci sociálnych služieb podmienených odkázanosťou.
Odporúčania pre oba dotknuté rezorty
- Zahájiť spoluprácu oboch rezortov s cieľom zavedenia systému informovania obce podľa
pobytu dotknutej osoby o jej nepriaznivej životnej situácii zistenej poskytovateľom v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti.
- Vytvoriť taký model ošetrovateľskej starostlivosti v sociálnych službách krízovej intervencie,
ktorý bude garantovať jej dostupnosť aj v ostatných druhoch sociálnych služieb krízovej intervencie, ako aj jej riadne financovanie z verejného zdravotného poistenia.