Poslali ste omylom peniaze na cudzí účet? Vrátia sa vám niekedy späť alebo ste o ne nenávratne prišli?

V zásade platí, že pri zadaní nesprávneho čísla účtu príjemcu môžu nastať dve situácie.

12.09.2024 06:00
UP Seniori peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Prvá, kedy poukážete platbu v prospech neexistujúceho čísla účtu príjemcu. V takom prípade k realizácii platby vôbec nedôjde a platba vám bude vrátená späť na váš účet v priebehu niekoľkých dní. Ak sa platba poslala na neexistujúci účet v tej istej banke, peniaze sa pripíšu späť v deň ich odoslania.

IDE O PENIAZE - Poistenie majetku proti živelným pohromám
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Druhá situácia nastáva vtedy, ak zadáte v platobnom príkaze nesprávne číslo účtu príjemcu, avšak existujúce.

V tom prípade je postup nasledovný. V prvom rade je potrebné si v elektronickom bankovníctve overiť, či bola príslušná platba zrealizovaná. To znamená – skontrolujte, v akom stave vybavenia sa platobný príkaz k platbe nachádza. V zásade platí, že platbu je možné odvolať, pokiaľ ešte nedošlo k jej spracovaniu. Ak sa už platba nachádza v pohyboch na účte, znamená to, že bola spracovaná a vykonaná, a teda takýto pokyn na platbu už nie je možné odvolať.

Súhlas príjemcu

Stále však existuje riešenie, a tým je sprostredkovanie vrátenia platby. O to môžete požiadať na základe žiadosti vo vašej banke, z ktorej ste peňažné prostriedky odoslali. Žiadosť obsahuje detailné informácie o platbe. Banka následne vyzve banku príjemcu, ktorá kontaktuje príjemcu so žiadosťou o poskytnutie súhlasu s vrátením platby. Samotné vrátenie platby resp. jej spätné zúčtovanie je závislé od udelenia súhlasu príjemcu s vrátením platby a tiež od dostatočného množstva finančných prostriedkov na účte príjemcu, z ktorého sa má takéto zúčtovanie vykonať.

Pokiaľ banka získa súhlas príjemcu, peňažné prostriedky poukáže späť na príkazcov účet. Ak súhlas príjemca neudelí, t.j. k vráteniu peňažných prostriedkov nedôjde, poskytne banka príkazcovi na základe písomnej žiadosti všetky jej dostupné informácie, ktoré sú potrebné pre uplatnenie právneho nároku na získanie sumy platobnej operácie.

Vymáhanie tohto nároku už prebieha priamo medzi príkazcom a príjemcom platby. Príkazca má možnosť domáhať sa vrátenia bezdôvodného obohatenia po príjemcovi platby mimosúdnou alebo súdnou cestou.

Ako neurobiť chybu

Aké zásady je potrebné dodržiavať pri poukazovaní platby prevodom, aby nedochádzalo k chybám? Na zadanie platobného príkazu si ponechajte dostatočný časový priestor, nakoľko pod stresom veľmi často dochádza k rôznym chybám.

Medzi tie najčastejšie možno zaradiť poukázanie platby na nesprávne číslo účtu príjemcu, poukázanie platby na neexistujúce číslo účtu príjemcu, poukázanie platby v nesprávnej výške, nesprávne označenie variabilného symbolu, duplicitné poukázanie platby alebo aj oneskorené poukázanie platby. Pred potvrdením platby odporúčam venovať dostatočnú pozornosť kontrole platobných údajov, vždy si pozorne skontrolujte číslo účtu príjemcu, variabilný symbol, ak ste ho pre účely platby zadávali a sumu platby. Pomocníkom vám môže byť v prípade, že opakovane zasielate peňažné prostriedky na rovnaké číslo účtu, jeho preddefinovanie v elektronickom bankovníctve alebo využitie QR kódu.

Nikdy neotvárajte e-mailové správy od neznámych osôb a neklikajte na odkaz v nich uvedený. Časté sú v tomto smere aj prípady podvodných konaní, kedy sú zasielané rôzne podvodné e-mailové správy obsahujúce pokyny na platbu, zneužívajúc pritom mená rôznych spoločností, či inštitúcií. Konajte uvážlivo, informácie si vždy overte.

debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #účet #vrátenie peňazí