Neplatíte svoje dlhy? Raz vás môže nemilo prekvapiť exekúcia

V dlhoch sa môžeme ocitnúť z rôznych dôvodov. Niekto stratil prácu a nedokáže splácať hypotéku, niekto zabudol zaplatiť nedoplatok vo výške pár eur, niekto vážne ochorel, čo mu znemožnilo pracovať, ďalší nezaplatil pokutu za parkovanie a v neposlednom rade nás do dlhovej pasce dostáva aj nízka finančná gramotnosť.

18.09.2024 06:00
UP dlhy, muž, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Aby vám, ako sa ľudovo hovorí, na dvere nezaklopal exekútor, platí jedna dôležitá zásada – každý dlh radšej zaplatiť a ideálne čo najskôr. Často sa totiž stáva, že malá suma časom narastá podobne ako valiaca sa snežná guľa.

Užitočná pravda: Prečo sú exekútori v spoločnosti neobľúbení? Oplatí sa pred ním zatajovať, alebo radšej spolupracovať?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Nie je nič výnimočné, že 50-eurový dlh za nezaplatenú pokutu z mestskej hromadnej dopravy sa môže vyšplhať po rokoch s úrokmi z omeškania za podlžnosť do výšky niekoľko stoviek eur.

Keď dlžník nereaguje na výzvy na zaplatenie, ignoruje ich a nemá záujem ani o splátkový kalendár, veriteľ sa môže obrátiť na súd, ktorý po preskúmaní návrhu vydá poverenie na vykonanie exekúcie a vtedy už nastupuje exekútor.

Ten chráni práva veriteľov tým, že má rôzne právomoci, ako od dlžníka získať finančné prostriedky späť. Hoci bežní ľudia vnímajú exekútorov ako „vymáhačov dlhov“, treba sa na jeho úlohu pozrieť aj z opačného konca. Nikoho by asi nepotešilo, keby požičal finančné prostriedky známemu a aj napriek riadnemu zmluvnému vzťahu by mu ich ten nevrátil.

preukaz zdravotna poistovna, vseobecna, union, dovera Čítajte aj Odvody do zdravotnej poisťovne platíte, ale aj tak vám môže hroziť exekúcia. Poisťovni totiž musíte nahlásiť túto dôležitú informáciu

Alebo si u niekoho objednal zhotovenie domu, za čo by dopredu zaplatil nemalú finančnú čiastku, a zhotoviteľ by nepostavil ani len základy a, samozrejme, peniaze by nevrátil. Občania sa môžu svojho práva domáhať na súde, ktorý môže rozhodnúť o návrhu na vykonanie exekúcie.

Každému exekučnému konaniu predchádza takzvaný exekučný titul. Zjednodušene povedané, je to nejaké rozhodnutie, na podklade ktorého sa vykonáva exekúcia.

Ak chce napríklad jeden z rodičov nútene vymôcť dlhujúce výživné od druhého rodiča, ktorý mu ho dobrovoľne neplatí, tak exekučným titulom je súdne rozhodnutie, ktorým bolo toto výživné druhému rodičovi – teda povinnému – priznané.

Zákon však pozná aj iné druhy exekučných titulov, napríklad blok na pokutu, notárska zápisnica, osvedčenie o dedičstve, platobný výmer a podobne.

Exekučné konanie sa začína dňom zaslania návrhu na súd

Podľa zákona sa exekučné konanie začína návrhom na exekúciu. Tú je možné vykonať na návrh toho, kto je oprávnený to požadovať – napríklad veriteľ voči dlžníkovi, teda voči povinnému, ktorý dobrovoľne nesplnil to, čo mu exekučný titul ukladá.

SR SPNZ TK Deň plynárov výročie plynárenstvo BAX Čítajte aj Nehrozí, že o plyn by nás pripravila exekúcia, hovorí SPP

Návrh na vykonanie exekúcie sa podáva príslušnému súdu, spravidla je to kauzálne príslušný Okresný súd Banská Bystrica. K podanému návrhu je potrebné pripojiť aj exekučný titul s potvrdením o jeho vykonateľnosti, respektíve listiny, preukazujúce povinnosť (napríklad aj spotrebiteľská zmluva,…).

Súd návrh preskúma a ak nejestvujú dôvody, aby bol tento návrh zamietnutý, súd do 15 dní (najčastejšie) od doručenia návrhu vydá poverenie na vykonanie exekúcie a upovedomí o tom oprávneného – teda napríklad exekútora.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dlhy #Exekútor #finančná gramotnosť