Exekútor nerieši len dlhy, má zabezpečiť, aby súdne rozhodnutie nezaostalo len zdrapom papiera

Človek sa v dlhoch neocitne len tak náhodou. Je to zvyčajne preto, že svoju situáciu zľahčoval alebo podcenil finančné možnosti. Keď príde na rad exekúcia, súdom poverených exekútorov vnímajú ako vymáhačov dlhov. O tom, čo všetko vykonávajú, povedal podpredseda Slovenskej komory exekútorov JUDr. Branislav Plško

24.09.2024 06:00
exekútor, UP, dlhy, okno, klopanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Vnímanie exekútorov len ako vymáhačov dlhov je asi veľmi krátkozraké. Aká je vaša úloha v spoločnosti?

Užitočná pravda: Prečo sú exekútori v spoločnosti neobľúbení? Oplatí sa pred ním zatajovať, alebo radšej spolupracovať?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Úlohou exekútora spoločnosti je výkon rozhodnutí, to znamená, aby zo súdnych a iných rozhodnutí nezostal len zdrap papiera, ale aby boli aj reálne vykonateľné.

Na to je potrebné mať nejakú zložku, ktorá to bude vykonávať. V roku 1995 bol prijatý zákon o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti, ktorým vlastne štát delegoval túto činnosť na privátnych súdnych exekútorov.

UP dlhy, muž, peniaze Čítajte viac Neplatíte svoje dlhy? Raz vás môže nemilo prekvapiť exekúcia

V podstate to vyplynulo z toho, že dovtedy túto činnosť robili súdy, ktorých úspešnosť vo vymožení bola – hovorí sa, že okolo dvoch až troch percent, čiže ten systém nefungoval.

Hlavne po zmene nejakého spoločensko-ekonomického prostredia v Slovenskej republike. Kedy teda prví podnikatelia prestali platiť faktúry a tak ďalej a v podstate ten systém bol už neudržateľný, lebo často sa potom pohľadávky vymáhali bejzbalovými palicami a inými pokútnymi spôsobmi, čiže štát nejakým spôsobom mal povinnosť, ale aj chcel túto činnosť regulovať, a tak vznikli súdni exekútori.

Súdny exekútor je tu na to, že ak súd alebo iný orgán niekoho k niečomu zaviaže, aby to nezostalo len na papieri, ale aby sa to aj reálne vykonalo.

A určite je to s vnímaním exekútorov tak, ako hovoríte, ale myslím si, že to nie je celkom správny pohľad, pretože sa to zužuje na tých ľudí, od ktorých niečo vymáhame.

A sú to hlavne tí, ktorí si neplnia svoje povinnosti, čiže treba sa na to pozrieť aj z druhej strany, že my vymáhame pre tých, ktorí sa nevedia domôcť svojich práv.

Čiže pre veriteľov asi nie sme negatívny prvok, skôr opačne. Súdny exekútor, samozrejme, nevymáha len pohľadávky, ale sú to aj iné činnosti, nepeňažné plnenia. Napríklad vypratáva byty, keď niekto nechce dobrovoľne opustiť byt, v ktorom už nemá právny nárok byť.

Alebo rôzne rozhodnutia súdov, keď je niekto niečo povinný buď vykonať, alebo niečoho sa zdržať, čiže tá činnosť exekútora nie je len vymáhanie nejakých peňažných plnení, ale aj nepeňažných plnení

Ako sú na tom Slováci aktuálne s dlhmi? Stúpa počet exekúcií alebo, naopak, klesá?

Ťažko sa mi hodnotí, či stúpa zadlženosť Slovákov. Ja môžem hodnotiť to, či sa zvyšuje, alebo znižuje počet exekučných konaní a momentálne, ale aj v posledných rokoch je trend taký, že exekučných konaní je menej a nie je to len obraz na Slovensku, ale v podstate v celej Európe. Počet exekučných konaní klesá.

A vnímate z vašej dlhoročnej praxe akoby sínusoidy v počte exekúcií – že ich bolo vždy viac, keď prišla finančná kríza a naopak?

Určite sa aj tieto veci prejavujú. Samozrejme, keď človek stratí prácu alebo ho postihne nejaká iná udalosť a nie je schopný plniť svoje záväzky, tak má to vplyv aj na to, že sa môže nejakým spôsobom zadlžiť.

Ťažko hodnotiť tie sínusoidy, lebo v podstate ten efekt krízy alebo takéhoto obdobia príde až po niekoľkých rokoch. To nie je okamžitá reakcia, ale v zásade sa dá povedať, že áno, má to vplyv aj na zadlženosť občanov.

V čom robia ľudia najväčšiu chybu, keď majú nejaké podlžnosti? Snažia sa ten problém držať pod pokrievkou až kým nevykypí?

Presne ako ste povedali, pretože každému exekučnému konaniu musí predchádzať aj rozhodnutie súdu alebo iného orgánu, pretože exekútor nepríde ráno do roboty a nenájde si v telefónnom zozname človeka, ktorého ide exekvovať.

V zásade sa exekúcia začína na základe poverenia súdu a súd poverí exekútora vtedy, ak existuje nejaké vykonateľné rozhodnutie, či už rozsudok, alebo rozhodnutie nejakého orgánu, ktorý má právo takéto rozhodnutia vydávať. Čiže v zásade ten človek, ktorý sa dostane do exekúcie, už musí prejsť niekoľkými konaniami – jednak na súde, alebo teda na nejakom orgáne.

A napríklad čo sa týka výživného, otec alebo tá mama, ktorá neplatí výživné, vie o tom, že neplatí to výživné a robí to preto, lebo to nechce robiť, takže to sú veci, ktoré sa dajú, samozrejme, eliminovať.

Ak si ten človek uvedomí ešte v zárodku, že mám nejaký dlh a chcem tento dlh efektívne riešiť, tak vždy si myslím, že je s tým veriteľom možná dohoda na tom, aby sa následne predišlo nejakému súdnemu konaniu, ďalším ťahaniciam, ale aj tomu, aby ste neplatili súdne poplatky, advokátske poplatky a tak ďalej, pretože zdĺhavé súdne konanie, samozrejme, stojí peniaze. Hovorí sa, že exekútor je posledná bodka spravodlivosti.

Sú asi dve skupiny ľudí, tí, ktorí to chcú riešiť, a tí, ktorí to nechcú riešiť. Prečo je lepšie spolupracovať?

Sú ľudia, ktorí sa tomu postavia čelom a sú si vedomí toho, že mám nejakú podlžnosť a chcem to riešiť. Komunikujú s exekútorom, hľadajú spoločné riešenia, aby to teda bolo čo najmenej bolestivé pre toho človeka a aby to bolo čo najefektívnejšie, najhospodárnejšie, najlacnejšie a to je v podstate aj úlohou exekútora, aby to takto bolo.

UP peňaženka, prázdna, peniaze, exekúcia Čítajte viac Hrozí vám exekúcia? Aké sú možnosti? Môžete sa brániť, niekedy to pomôže

Samozrejme, bez spolupráce s tým človekom to nie vždy je možné. A v podstate človek, ktorý komunikuje, sa môže dohodnúť na splátkovom kalendári, ktorý môže uzavrieť priamo zo zákona.

Teda keď spĺňa určité zákonné podmienky, v tom prípade exekúcia nepokračuje žiadnym iným spôsobom, nemá blokovaný majetok a tak ďalej. Čiže komunikácia je, samozrejme, prospešná. A, áno, sú ľudia, ktorí sa vyhýbajú, ktorí si myslia, že keď nebudú preberať poštu, keď sa budú zatajovať a podobné veci, tak ich to nedobehne.

No vo väčšine prípadov to tak nie. A opak je pravdou, pretože exekútor má také široké zákonné právomoci zisťovať majetok, postihovať majetok, že nie vždy je jednoduché pred tým ujsť alebo si nejakým spôsobom naivne myslieť, že sa skrývam, že sa to nepodarí alebo sa ubránim.

Ak sa bavíme o bežných ľuďoch, aké sú najčastejšie exekúcie? Za čo ľudia neplatia?

V podstate najväčším veriteľom je štát a sú to rôzne zdravotné poistenia, sociálne poistenia, ktoré si ľudia neplatia.

Ďalej sú to rôzne pôžičky – nebankové spoločnosti vymáhajú svoje pohľadávky, banky vymáhajú svoje pohľadávky, nezaplatené hypotéky, úvery, lízingy a veľa exekúcií sa týka neplatenia výživného.

A dostávajú sa do exekúcie aj ľudia, ktorí nezaplatili pokutu pár eur za jazdu hromadnou dopravou bez lístka?

To je presne to, čo som hovoril, že aj nezaplatenie páreurovej pohľadávky, napríklad voči dopravnému podniku, po všetkých tých štádiách od súdu cez mimosúdne vymáhanie advokátskej kancelárie, plus úroky z omeškania, súdne poplatky, môže narásť naozaj do niekoľkostoeurových poplatkov.

Aké riešenia viete ponúknuť ľuďom, keď majú aktívny záujem s vami spolupracovať?

V každom prípade je potrebné komunikovať. Samozrejme, vždy je najlepšie, keď dlžník navrhne nejakú formu zaplatenia pohľadávky, pokiaľ je to splátkový kalendár, tak legislatíva mu dokonca zaručuje, že exekútor musí uzavrieť splátkový kalendár, teda pokiaľ spĺňa všetky tie zákonné podmienky.

A pokiaľ splátky dodržiava a pohľadávku postupne spláca, tak exekútor nevykonáva exekúciu žiadnym iným spôsobom. V prípade, že je to nad rámec tohto ustanovenia, samozrejme, so súhlasom veriteľa, môže exekútor uzavrieť aj v takomto prípade splátkový kalendár. Alebo teda sú to rôzne iné metódy.

Prihliada sa aj na to, či dlžník naozaj chce, akým spôsobom, aká bude dĺžka toho splácania, aký je pomer splátok k výške pohľadávky, pretože keď má niekto dlh dvadsaťtisíc eur a navrhne, že to bude splácať po dvadsať eur, tak to asi nie je celkom v poriadku.

Čiže od každého prípadu závisí, aká forma spolupráce alebo toho splatenia sa určí.

Keď mám napríklad exekúciu, ale nemám nehnuteľnosť, na aký majetok by ste mi mohli siahnuť?

Zákon presne definuje, čo podlieha a čo nepodlieha exekúcii. Samozrejme, sú tam aj veci, ktoré sú z exekúcie vylúčené, to sú napríklad sociálne dávky a ďalšie.

V zásade exekútor skúma majetok povinného, respektíve dlžníka, od účtov v banke po hnuteľné veci ako autá až po nehnuteľnosti, v podstate všetok majetok podlieha exekúcii.

plsko Čítajte aj Nezaplatená pokuta, dlh voči zdravotnej poisťovni, ale aj nesplácané úvery. Pripravte sa, že vám na dvere "zaklope" exekútor

Keď už človek má exekúcie, zaradí sa na nejaký zoznam dlžníkov?

Každá exekúcia sa začína tým, že Okresný súd v Banskej Bystrici náhodným výberom poverí exekútora, ktorý má danú exekúciu realizovať.

Je to na princípe krajov, čiže v kraji, kde sa nachádza ten dlžník, je vygenerovaný exekútor, ktorý bude exekúciu realizovať.

Exekútor je povinný do troch dní ako dostane od súdu poverenie na vykonanie exekúcie, zapísať túto exekúciu do centrálneho registra exekúcií, ktorý vedie Slovenská komora exekútorov.

Len čo sa exekúcia voči povinnej osobe skončí, tak je z tohto Centrálneho registra exekúcií vymazaná.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Exekútori #finančná gramotnosť #dlžníci