Dávky pri PN nedostane každý, dokonca ani zamestnanec. Prečo vám ich zoberú alebo nepriznajú?

S nástupom sychravého a chladného počasia sa v kolektívoch začínajú šíriť respiračné ochorenia. Chodiť chorý do práce je z hľadiska verejného zdravia nezodpovedné a rovnako to nie je zodpovedný prístup ani k vlastnému zdraviu. Sociálna poisťovňa v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch očakáva nárast PN-iek.

24.09.2024 06:00
žena, jeseň, choroba, alergie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Nárok na nemocenské má každý zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (v skratke SZČO), dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba v ochrannej lehote, teda napríklad tesne po skončení pracovného pomeru. Spravidla je to sedem dní po skončení nemocenského poistenia. Aj keď ste nemocensky poistený, na to, aby ste mali na platenú PN-ku nárok, ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti musíte mať lekárom potvrdenú dočasnú PN, ku dňu vzniku dôvodu na poskytovanie nemocenského ste nemocensky poistený alebo ste v spomínanej ochrannej lehote.

IDE O PRÁVO: Zdravotný stav
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Kým Sociálna poisťovňa nesleduje, či za vás zamestnávateľ nemocenské poistenie zaplatil, v prípade samostatne zárobkovo činných osôb je táto podmienka pomerne striktná a nekompromisná. Aby ste na platenú PN-ku mali nárok, musíte mať nemocenské poistenie zaplatené včas a v správnej výške a nesmiete mať voči Sociálnej poisťovni dlh väčší ako 5 eur. Presne to isté platí aj pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, okrem toho však platí pre dobrovoľne poistené osoby, že v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN boli nemocensky poistené aspoň 270 dní. Do tejto doby sa zarátava aj akékoľvek iné nemocenské poistenie v uplynulých dvoch rokoch, napríklad z bývalého zamestnania. V prípade, že vám ochorelo dieťa, manžel, súrodenec alebo rodič, o ktorého sa musíte starať, máte nárok aj na ošetrovné – buď krátkodobé so starostlivosťou do 14 dní, alebo o dlhodobé so starostlivosťou do 90 dní.

peniaze, dávka, úraz, pracovný úraz Čítajte viac Slováci PN obľubujú, ich počet stúpa. Východ vedie, priemerne tu ľudia strávili na PN skoro 54 dní

Dobrou správou je, že už viac ako rok spoľahlivo funguje systém elektronickej „PN-ky“, takzvané ePN, ktoré odstránili zdĺhavý byrokratický proces, keď pacient musel s potvrdeným tlačivom chodiť do práce alebo do Sociálnej poisťovne. Zjednodušili sa tým aj situácie, keď človek ostal náhle hospitalizovaný a jeho práceneschopnosť musela vybavovať rodina. ePN-ku môže vyklikať v systéme ošetrujúci lekár v nemocnici a pacient a ani jeho rodina sa tak nemusia o nič starať.

Po PN už aj k špecialistovi

Kým v minulosti platilo, že v prípade náhlej choroby alebo zhoršenia chronického ochorenia, ktoré si vyžadovalo dočasnú PN, sme zavítali k nášmu všeobecnému lekárovi, gynekológovi alebo nám „PN-ku“ vystavili v nemocnici, od roku 2024 sa okruh oprávnených lekárov rozšíril aj na lekárov špecialistov, či dokonca zubných lekárov v prípade poskytovania špecializovanej ambulantnej starostlivosti. To znamená, že v prípade ťažkostí so srdcom či tráviacim traktom môžete navštíviť svojho lekára špecialistu a elektronickú práceneschopnosť (ePN) vybavíte priamo u neho a nemusíte byrokraciou zahlcovať všeobecného lekára. Zároveň ak vám lekár vystaví „PN-ku“ elektronicky, už nemusíte predkladať Sociálnej poisťovni osobitnú žiadosť o výplatu nemocenskej dávky. Už samotné vystavenie ePN lekárom je automaticky považované za žiadosť o dávku. Vašou jedinou starosťou tak bude ísť domov a liečiť sa.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nemocenská dávka #chrípková sezóna #péenka #zamestananci