Kedy a kto môže kontrolovať PN? Musíte byť stále doma? A čo ak porušíte pravidlá? Prídete o peniaze?

V spojitosti s práceneschopnosťou a čerpaním nemocenskej dávky majú chorí povinnosť dodržiavať liečebný režim. Sociálna poisťovňa sa stretáva aj so špekulantmi, ktorí by najradšej trávili svoju péenku na exotických ostrovoch. Ako sa správať a čo musíme dodržiavať, vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

23.09.2024 06:00
Zdravie Pamäť Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Každého pri nemocenskej dávke pri práceneschopnosti asi najviac zaujímajú dve veci. Či mu príde kontrola a aká je výška „péenky“. Vieme si to vypočítať aj sami z hlavy?

IDE O PRAVO - Zdravotny stav
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Keď je niekto v situácii, že v najbližšom období potrebuje požiadať o „péenku“ a rozmýšľa, koľko by asi dostal, ak by bol povedzme mesiac práceneschopný, tak taká základná a rýchla rovnica je, že si vypočítate päťdesiatpäť percent z vášho denného vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období. To znamená v praxi, že si spočítame hrubé príjmy z rozhodujúceho obdobia. Najčastejšie je to predchádzajúci rok, teda to v tomto prípade je rok 2023. Spočítame všetky hrubé príjmy, z ktorých bolo zaplatené nemocenské poistenie, a z toho urobíme priemer na jeden deň. Čiže to vydelíme počtom dní za celý rok, čiže 365 a z tohto čísla si vypočítame 55¤% a to je suma, ktorú dostaneme za jeden deň péenky.

Dôležitá informácia je, pokiaľ nastane situácia, že moju práceneschopnosť som si spôsobil napríklad po požití alkoholických nápojov alebo iných návykových látok, tak výška nemocenskej dávky sa kráti na polovicu, pretože tento zdravotný stav ste si spôsobili sami. Výšku nemocenských dávok definuje všeobecný vymeriavací základ, čiže tie výšky sa hýbu v čase, tak ako sa mení všeobecný vymeriavací základ, najčastejšie v januári konkrétneho roka. Aj keď je denný vymeriavací základ u niektorých vyšší, maximálna výška nemocenskej dávky – „péenky“ je stanovená na úroveň 47,15 eura. Rovnako to platí aj v ošetrovnom. Keď som napríklad práceneschopný a „péenka“ mi trvá 31 kalendárnych dní, tak môžem dostať maximálne 1¤462 eur.

Ale to sa bavíme o situácii, keď poistencovi vychádza maximálny denný vymeriavací základ. Počas tohto roku sme v prípade „péeniek“ vyplatili už viac ako 927-tisíc eur, priemerne to bolo mesačne 132-tisíc a priemerná výška pre jedného poistenca bola 414,5 eura. Ale je potrebné znovu upozorniť, že ide o najširší priemer, pretože niekto mohol byť práceneschopný dva týždne, niekto mesiac a niekto mohol „maródovať“ pol roka. A čo sa týka krátkodobého ošetrovného, tak tam sme v priemere vyplácali 166 eur a 83 centov. Krátkodobé ošetrovné môžete využívať 14 dní, a teda niekto bol doma s dieťaťom tri dni, niekto 14 dní. Maximálna výška tohto ošetrovného sa vyrátava tiež na základe denného vymeriavacieho základu a môže byť na úrovni 660 eur a 30 centov.

A čo v prípade, ak je dieťa dlhodobo choré, napríklad pol roka strávi v nemocnici a je potrebná prítomnosť rodiča. Myslí Sociálna poisťovňa aj na takéto prípady?

Máme dve možnosti, je to spomínané krátkodobé ošetrovné do dvoch týždňov a potom je takzvané dlhodobé ošetrovné, a to je v maximálnej dĺžke 90 dní. Pozor, keď už nastáva takáto komplikovanejšia situácia, je vhodné zvážiť aj ďalšie možnosti, požiadať nie o dávky v Sociálnej poisťovni, ale skôr o príspevky na Úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pri slove “péenka” alebo teda práceneschopnosť sa mnohí obávajú, že im budú kontrolóri zvoniť na dvere aj v nedeľu o ôsmej večer. Ako to teda je, máme byť počas čerpania nemocenského v neustálom strese z kontroly?

Určite nie. V zásade takmer pri každej PN, ktorú lekár vypisuje, presne stanoví hodiny takzvanej vychádzky, čiže najčastejšie je to od desiatej do dvanástej a od štrnástej do šestnástej. Základnou zásadou je dodržiavať tieto vychádzkové časy. Keď sa náhodou stane situácia, že žijem sám a nemá mi kto ísť nakúpiť a musím ísť v nejakom inom exponovanom čase mimo týchto vychádzkových hodín si kúpiť napríklad lieky, alebo sa mi minuli potraviny a blízky obchod je otvorený len do nejakého určitého času, tak je dôležité, keď takáto situácia nastane, vziať si so sebou pokladničný blok z nákupu a odložiť si ho pre prípad kontroly.

zamestnanec, pracovník, robotník Čítajte viac Od januára budú mať zamestnanci vyššie mzdy. Výhodné bude robiť najmä cez tieto dni, vtedy výplata stúpne o desiatky až stovky eur

Teda či dodržiava pacient liečebný režim, a keď ma nenájdu doma, pomôže mi to vo vysvetlení tej situácie?

Keby som to mal povedať trochu obšírnejšie, netreba mať z dodržiavania liečebného režimu strašiaka. Keď sa naozaj správam férovo a v úvodzovkách “nešpekulujem”, nie je sa čoho obávať zo strany Sociálnej poisťovne. Možno by som si len skontroloval, keď napríklad žijem v rodinnom dome, mám uzamknutú bráničku a na bráničke nie je zvonček, tak by bolo ideálne si ho nejako dorobiť.

Mohol by to byť problém, ak by tam nebol?

Môže to byť problém, pretože my nemôžeme vstupovať napríklad do obydlia, čiže my sa vieme dostať po tie prvé dvere a pokiaľ sa nedostaneme cez zamknutú bráničku a nemáme sa ako dozvoniť, tak vás nemáme ako zastihnúť. Keďže, ako som spomenul, ďalej nemôžeme vstúpiť, tým pádom môžeme vyhodnotiť, že sme vás doma nezastihli. Ale keď vás doma nezastihneme, tak to nie je v úvodzovkách rozsudok smrti a máte problém. Nájdete si od Sociálnej poisťovne v schránke lístok, že sme sa vás pokúšali zastihnúť. A keďže sme vás doma nezastihli, potrebujeme, aby ste vysvetlili, z akého dôvodu. Je nevyhnutné sa následne skontaktovať s naším pracovníkom a podať mu vysvetlenie. Na základe toho vyhodnotí, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu liečebného režimu.

Čo v prípade, že osoba žije v podnájme a na zvončeku je uvedené meno majiteľa, a ten nedovolí ho zmeniť? Čo odporúčate, aby sme sa vyhli takýmto nepríjemnostiam?

V takom prípade je napríklad v spolupráci s lekárom možné uviesť do poznámky, že na zvončeku je uvedené iné priezvisko. Ale v prvom rade, pokiaľ som u lekára a vypisuje mi péenku a viem, že sa napríklad nebudem zdržiavať na adrese trvalého pobytu, tak je potrebné tomuto lekárovi hneď v úvode povedať, budem sa nachádzať na inej adrese. Alebo povedať, že pôjdem na chatu, lebo v horách sa mi lieči lepšie a je dôležité uviesť túto adresu. Keď nastane situácia, že počas dlhšej liečby som práceneschopný jeden alebo dva mesiace a zdržiavam sa u rodinných príslušníkov, kde sa o mňa lepšie postarajú, je to, samozrejme, možné, ale je to potrebné nahlásiť Sociálnej poisťovni.

A dá sa tá adresa zmeniť? Napríklad keď sa po nejakom čase cítim lepšie a chcem sa už doliečiť sám doma.

Áno dá, ale odporúčame nerobiť to takpovediac z večera do rána, teda že v utorok večer to nahlásim a v stredu ráno už budem niekde cestovať. Môže sa totiž stať, že kontrola práve vášho prípadu bude naplánovaná na daný deň a v systéme sa to ešte nestihne spracovať, čiže odporúčame nahlásiť zmenu a počkať s vycestovaním aspoň jeden alebo dva dni.

Čiže myslieť na takéto situácie dopredu.

Áno, ale dôležitou informáciou je, že v tomto prípade už vychádzame našim klientom v ústrety, pokiaľ nemajú možnosť napríklad nahlásiť zmenu do Sociálnej poisťovne rozličnými spôsobmi, ktoré sú dostupné, tak už čoskoro priamo v elektronickom účte poistenca bude možné nahlásiť aj zmenu pobytu. Čiže po prihlásení sa do svojho elektronického účtu poistenca v časti nemocenské poistenie, kde je aj „péenka“ zadám zmenu a uvediem adresu, kde sa budem zdržiavať počas dodržiavania liečebného režimu. Túto novinku zavedieme už v nasledujúcich dňoch.

rodina, obývačka, televízor, sledovanie TV Čítajte viac Desiatky eur navyše dostanú jednotlivci, seniori, aj rodiny s deťmi. Kedy a koľko stúpnu dávky?

Zastavím sa ešte pri tých kontrolách. Viete percentuálne povedať, koľko je porušiteľov liečebného režimu, ktorí sa nezdržiavali doma?

Keď si to rozmeníme na drobné, tak minulý rok sme skontrolovali približne štyristotisíc vystavených péeniek. Kontrola znamená nielen, že ideme k vám domov skontrolovať, či dodržiavate liečebný režim, ale kontrolujeme aj ošetrujúcich lekárov, či tie dôvody, ktoré uviedol pre vystavenie práceneschopnosti, existujú, či stále trvajú, alebo či sú oprávnené. Tie dôvody meriame prostredníctvom niekoľkých rozličných kritérií. Čo sa týka kontrol poistencov, či dodržiavali liečebný režim, tak takýchto kontrol sme vykonali približne 95-tisíc a dobrou správou je, že len približne v jednom percente, respektíve v menej ako jednom percente prípadov sme konštatovali, že došlo k porušeniu liečebného režimu. Uložili sme 283 pokút za nedodržanie niektorých ďalších pravidiel, napríklad neoznámenie zmeny adresy. Je to dobrá správa, že sa bavíme o nízkych číslach porušenia liečebného režimu, znamená to, že naši klienti sú v tomto zodpovední.

Čo v prípade, ak by náhodou porušili liečebný režim? Spomenuli ste sankciu. Aká výška pokuty môže byť uložená a tomu, kto to poruší a neodôvodní, automaticky sa mu zruší nárok na nemocenské?

Môže nastať niekoľko scenárov. Pokuty sa pohybujú priemerne okolo 20 eur. Ale v prípade, že dôjde k opakovanému porušeniu liečebného režimu a tieto situácie sa reťazia v určitom období, tak sa tam pokuta môže vyšplhať až do výšky niekoľko tisíc eur. Keď dôjde k porušeniu liečebného režimu, môže dôjsť k zastaveniu výplaty dávky a ukončeniu „péenky“. A keď napríklad naši pracovníci zistia, že ošetrujúci lekár neoprávnene vystavil „péenku“, môžeme pristúpiť k tomu, že budeme požadovať vrátiť vyplatené dávky a vymáhať ich od klienta alebo dokonca od ošetrujúceho lekára. Preto odporúčame všetkým našim klientom, aby sa v prípade čerpania nemocenskej dávky správali férovo a zbytočne nešpekulovali.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #práceneschopnosť #nemocenská dávka #péenka #zamestananci