V parlamente je teda novela zákona o sociálnom poistení, ktorá by mala rušiť krátenie všetkých opatrovateľských príspevkov bez ohľadu na príjem osoby, alebo či ide o opatrovateľa v ekonomicky aktívnom alebo dôchodkovom veku. Súčasná novela o zrušení krátenia príspevkov bola na septembrovej schôdzi parlamentu už schválená, podľa ministra by ako celok mala byť prijatá na októbrovej schôdzi.
Od zavedenia od roku 2009 boli tieto príspevky krátené v prípade opatrovateľov v ekonomicky aktívnom veku. Opatrovateľské príspevky sa krátia aj na základe príjmu opatrovateľov ako takých, ale tam na základe spomínaného zákona sa zvýšila hranica príjmu z 2 na 2,5-násobok životného minima, čím prišlo k zvýhodneniu týchto opatrovateľov," uviedol Erik Tomáš.
Do platnosti by mala novela vstúpiť od 1. decembra 2024, čo znamená, že už od tohto dátumu sa opatrovateľom nebudú krátiť ich príspevky. „Spätne sa vyplácať nebudú, bola to zákonná úprava z bývalej vládnej koalície,“ tvrdí minister práce.
Štát musel nájsť 21 miliónov eur, aby mohol krátenie zrušiť. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš za ďakuje ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému, že aj v čase konsolidácie dokázal nájsť potrebné peniaze.
Od 1. júla 2024 sa príspevky pre opatrovateľov v dôchodkovom veku zvýšili na plnú výšku (zo 75 % na 100 %), avšak nové pravidlá zároveň zaviedli aj krátenie príspevkov podľa príjmu opatrovaných osôb. Táto zmena bola súčasťou zákona, ktorý presadila bývalá poslankyňa Jana Žitňanská, dnes členka strany Demokrati. Zákon bol schválený ešte v roku 2022, ale platí až od júla tohto roka.
Vzhľadom na rast dôchodkov v poslednom období sa príjem mnohých opatrovaných osôb dostal nad stanovený limit, čo spôsobilo, že príspevky ich opatrovateľov boli krátené alebo v niektorých prípadoch úplne zastavené. Krátenie opatrovateľských príspevkov podľa príjmu však už dlhšie platí aj pre opatrovateľov v produktívnom veku.
Podľa štatistík z úradov práce a sociálnych vecí je krátenie príspevku zaznamenané približne v 20 % prípadov.
Aj keď zákon umožňuje opatrovateľom popri starostlivosti pracovať, väčšina z nich nemá na ďalšie zamestnanie čas, pretože opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých osôb si často vyžaduje takmer nepretržitú starostlivosť.
Erik Tomáš ďalej ohlásil, že 8,7 milióna eur pôjde na zvýšenie príplatku k príspevku pre znevýhodnené deti, ktorý sa zvýši z dnešných 100 eur na 200 eur.