Kto nebude pracovať, nedostane peniaze. Minister práce predstavuje novú legislatívu. Zvýšiť má aj iné príspevky, aké zmeny chystá?

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš predstavil ešte v júli tohto roka legislatívny zámer na zvýšenie zamestnanosti slovenských občanov, vrátane marginalizovaných skupín. Cieľom je aktivovať nezamestnaných ľudí, ktorí sú primárne poberateľmi dávky v hmotnej núdzi, aby sa zamestnali. Dnes 1. októbra 2024 na tlačovej konferencií oznámil, že predkladajú jasné kontúry legislatívy. O čo ide?

01.10.2024 11:40
debata (28)
E. Tomáš: Projekt na aktiváciu dlhodobo nezamestnaných spustíme od 1. apríla
Video
Zdroj: TV Pravda

Na slovenskom pracovnom trhu pracuje 107-tisíc cudzincov, pričom je k dispozícii viac okolo 90 tisíc voľných pracovných miest. „Pýtam sa, prečo by tieto pracovné miesta nemali zapĺňať slovenskí nezamestnaní občania? Každý, kto môže pracovať, má pracovať. Na Slovensku máme ešte veľa ľudí, ktorí môžu byť zamestnaní, avšak z rôznych dôvodov tak nie je. Medzi nimi sú však aj tí, ktorí zneužívajú sociálny systém,“ priblížil minister práce Erik Tomáš. „Koniec zametaniu ulíc, práce je na Slovensku dosť,“ dodal minister práce.

Legislatívny zámer v sebe zahŕňa 4 základné opatrenia:

  1. Ak môže pracovať ale nebude, príde o celú dávku. Ak ide o jednotlivca, ak ide o rodinu, bude sa krátiť. Čo znamená, že človek, ktorý odmietne pracovnú ponuku príde o dávku v sume 86,50 eura.
  2. Posudkovým lekárom Sociálnej poisťovne dajú posudzovať PN. Ak bude PN neoprávnená, budú mať na to nárok ju zrušiť.
  3. Úprava režimu poskytovania prác vo verejnom záujme: V súčasnosti sú obyvatelia povinní vykonávať práce vo verejnom záujme iba na území svojej obce. Nový návrh umožní vykonávať tieto práce aj na širšom území, buď v rámci združenia viacerých obcí alebo v rámci celého okresu. Obce sa medzi sebou dohodnú. Na kompenzáciu nákladov bude slúžiť príspevok na cestovanie.
  4. Kategorizácia aktivačného príspevku. Najnižší aktivačný príspevok dostanú ľudia, ktorí chcú len vykonávať malé obecné služby a nechcú sa riadne zamestnať – 88,40 eura. Vyšší aktivačný príspevok dostanú tí, ktorí sa už budú chcieť rekvalifikovať, vzdelávať sa alebo zúčastňovať sa na ďalších projektoch z úradu práce – 1,5 násobok aktivačného príspevku 132,60 eura a najvyšší príspevok bude patriť už riadne zamestnaným, pôjde o dvojnásobok aktivačného príspevku v sume 176,80 eura.

„Rozšírime príspevok na nezaopatrené dieťa 24,20 eura. Rozširujeme ho na materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy,“ uviedol na tlačovej konferencií minister práce Tomáš.

Ďalej dodal, že daňový bonus sa nebude považovať za príjem na výpočet dávky v hmotnej núdzi. Exekúcie, plánujú nastaviť na splátkové kalendáre pre príjemcov dávky v hmotnej núdzi. „Nechceme demotivovať tým, že exekútori siahnu ľuďom na platy,“ dodal šéf rezortu práce.

Dnes je na Slovensku 90 000 voľných pracovných miest. „My keď chceme, aby ľudia pracovali musia mať kde pracovať. S ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richardom Takáčom a s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom sme vytvorili práce v lese, v prírode, čistenie vodných riek,“ vysvetľuje Tomáš. Využiť plánujú založené sociálne podniky. Objednajú si ich štátne podniky pod konkrétnymi rezortami. Na tom pracuje rezort práce nie len s ministerstvami ale aj so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Alexandrom Dáškom.

Ako zdôraznil minister práce Erik Tomáš ešte v lete: „Nemôžeme prijímať len reštriktívne opatrenia bez toho, aby sme nezamestnaným ponúkli širokú škálu vhodných a primeraných pracovných pozícií. Spustili sme celý rad projektov, ktoré majú pomôcť ľuďom nájsť si prácu. Ide napríklad o Finančné stimuly, Právo na prvé zamestnanie, Zručnosti pre trh práce, Ľudia a hrady a ďalšie. Väčšina z nich je financovaná z Európskeho sociálneho fondu.“

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #nezamestnanosť #dávky #Erik Tomáš #marginalizované skupiny