Fio bankaFio banka

S financiami majú Slováci stále problém. Dá sa zbaviť dlhov bez toho, aby ste niečo zaplatili?

Jednou z častých príčin, prečo sa ľudia ocitnú v špirále dlhov, je aj nízka finančná gramotnosť. Vymotať sa z dlžôb sa niekedy zdá nereálne a donedávna bolo možné zbaviť sa dlhov len tým, že ich človek skrátka musel zaplatiť. Od roku 2017 majú občania jednoduchšiu možnosť vymaniť sa zo svojich podlžností aj prostredníctvom oddlženia.

20.10.2024 06:00
bankrot, úver, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata
Oplatí sa pred exekútorom zatajovať, alebo radšej s ním spolupracovať?
Video
V relácii Užitočná pravda priblížil exekučné konanie viceprezident Slovenskej komory exekútorov JUDr. Branislav Plško.

Oddlženie, ľudovo nazývané osobný bankrot, patrí do agendy Centra právnej pomoci. Každým rokom sa na centrum obracia viac a viac klientov so žiadosťou o pomoc pri riešení finančných problémov, konkrétne s dlhmi, ktoré im prerástli cez hlavu. Hoci mali dlžníci možnosť vyhlásiť osobný bankrot aj pred rokom 2017, ministerstvo spravodlivosti chcelo zmenou legislatívy a podstatným znížením nákladov spojených so začatím konania o oddlžení zvýšiť dostupnosť oddlženia aj pre širšiu verejnosť.

Po tejto novelizácii už nemusí mať dlžník minimálny majetok v hodnote 1 659,70 eura, ako to bolo pred rokom 2017, a znížila sa aj výška poplatku za preddavok na odmenu správcu zo 650 eur na 500 eur. Tieto peniaze môže dlžníkovi požičať Centrum právnej pomoci, ak spĺňa podmienky na bezplatnú právnu pomoc. Požičanú sumu však bude musieť vrátiť v lehote do troch rokov a dlžník začína splácať pôžičku od Centra právnej pomoci nasledujúci mesiac po tom, čo súd vyhlásil konkurz.

V zmysle zákona je možné podať návrh na oddlženie len prostredníctvom Centra právnej pomoci alebo advokáta, ktorého určí centrum. Žiaden iný subjekt nie je oprávnený podať za dlžníka návrh na oddlženie. Treba si dávať pozor na rôzne osoby a spoločnosti, ktoré sľubujú dlžníkovi vybavenie oddlženia. Zákon im neumožňuje, aby konali za dlžníka, jediný, kto má na to oprávnenie, je Centrum právnej pomoci. Všetky žiadosti, aj tie, ktoré sa vypíšu v tzv. oddlžovacích spoločnostiach, musia prejsť cez Centrum právnej pomoci. Centrum nepýta od dlžníkov žiadne poplatky.

O bankrote rozhodne súd

Prvý krok, ktorý musia dlžníci urobiť, je obrátiť sa na Centrum právnej pomoci so žiadosťou o osobný bankrot. Pracovníci centra poskytujú konzultácie bezplatne a rovnako zadarmo dlžníkom skontrolujú žiadosť o oddlženie, na konzultáciu sa však treba objednať sa telefonicky. Centrum o podanej žiadosti rozhodne do 30 dní. Ak má žiadosť nedostatky, preruší konanie a vyzve dlžníka na doplnenie. Po priznaní nároku centrum nemá určenú lehotu, dokedy musí podať návrh na súd.

Keď Centrum podá návrh na súd, ten má následne 15 dní na rozhodnutie, rozhoduje väčšinou bez pojednávania, a ak súd vyhlási konkurz, táto informácia sa zverejní v Obchodnom vestníku a na www.ru.justice.sk – dlžník po zadaní priezviska a mena môže pravidelne sledovať, či už súd vyhlásil konkurz. Po vyhlásení konkurzu súdom má správca 45 dní, aby dlžníka kontaktoval. Správca odovzdá dlžníkovi originál uznesenia, ktorým súd konkurz vyhlásil. Dlžník po vyhlásení konkurzu môže dediť a dedičstvo nesmie odmietnuť. Dlžníkova povinnosť je ponúknuť polovicu nadobudnutého majetku svojim veriteľom. Pokiaľ by zatajil, že po konkurze nadobudol majetok, môže ísť o nepoctivý zámer.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dlhy #Exekútor #konkurz #osobný bankrot