Pokračovanie článku: Životné poistenie sa neoplatí podceňovať, rakovina, úrazy ani smrť si nevyberajú

Uniqa poisťovňa

Vždy je potrebné, aby mal klient pred uzatvorením poistenia urobenú kvalitnú analýzu jeho potrieb, kde sa zohľadní jeho príjem, osobná a rodinná situácia, životné náklady, existujúce i budúce záväzky. Toto všetko má veľký vplyv na to, aké riziká potrebuje pokryť, akú výšku poistných súm si nastaviť a na akú dobu, či a aké krytie potrebuje pre rodinných príslušníkov. Nie je možné hovoriť iba o nejakom násobku ročného príjmu, do rozhodnutia vstupuje viacero vyššie uvedených faktorov.

Najdôležitejšie je mať aj odpoveď na otázky: Ak mám rodinu a stane sa, že predčasne zomriem, aké finančné zabezpečenie bude dostatočné na pokrytie prípadných dlhov a primerané zabezpečenie bežného života, zabezpečenie finančných prostriedkov na štúdium detí na najbližšie roky? Ak mám pravidelný príjem, viem si z vlastných zdrojov zabezpečiť jeho dlhodobý výpadok pri zdravotných problémoch? Akú časť potrebujem riešiť poistením?

Kvalitné životné poistenie by preto malo mať správne nastavené tzv. fatálne riziká, akými sú smrť, kritické choroby či invalidita. Ľudia si pritom na úkor veľkých často poisťujú drobné riziká, ako sú denné dávky pri hospitalizácii a pod. Takéto udalosti pritom dokážu vykryť aj bez poistenia. Prepad príjmov pri vážnej diagnóze či invalidite býva pritom naozaj razantný a kvalitná poistka im výpadok dokáže pokryť.

Pri riziku smrti je napríklad dôležitý parameter, či je klient slobodný, alebo má rodinu a hypotéku. Vtedy sa vychádza z príjmu a výšky hypotéky a takisto je dôležité, či má deti. V zmluve sa potom suma pri smrti nastavuje napríklad tak, aby pokryla výpadok príjmu do 23. roku života najmladšieho dieťaťa. Aby sa mohlo v prípade, že nastane takáto situácia, venovať štúdiu alebo aby to pokrylo výpadky z rodinného rozpočtu.

Baškovce / Zemetrasenie / Čítajte viac Tretina nehnuteľností na Slovensku má problém. Prečo ľudia nemajú poistené domy a ako sa snažia oklamať poisťovne?

Ľudia by pri uzatváraní životnej poistky nemali zabúdať na fatálne riziko, ktorým je invalidita, keď dochádza naozaj k razantnému prepadu príjmu. V životnom poistení preto ponúka Uniqa preddavkové poistné plnenie v poisteniach invalidity, čo znamená, že pri konkrétnych diagnózach sa nečaká na priznanie invalidity správnym orgánom, ale poisťovňa poskytne plnenie ešte pred samotným podaním žiadosti o posúdenie invalidity. Ak správny orgán invaliditu neprizná, nič sa naspäť nevracia.

Ľudia si stále viac uvedomujú dlhodobý charakter a význam životného poistenia najmä v tejto ekonomicky zložitej dobe. Ukázalo sa to už pri pandémii covidu, kedy množstvo ľudí zo životného poistenia čerpalo plnenie. Podľa našich štatistík bol vplyv COVID-19 na pracovnú neschopnosť na Slovensku oveľa vyšší než napr. v Česku. Ľudia tak mali v rukách nástroj, ako túto situáciu vykryť.

Na to, aby v prípade poistnej udalosti dostal klient vyplatenú adekvátnu sumu, musí mať správne nastavené poistenie. V čase rastúcich cien ide najmä o aktualizáciu poistných súm pri tzv. veľkých rizikách, ako je smrť, kritické choroby, invalidita či strata príjmu.

Životné poistenie uzatvára človek na desiatky rokov a ak ho neaktualizuje, v prípade vážnej poistnej udalosti mu výplata plnenia nemusí stačiť na vykrytie výpadku príjmu.

Príklad: Klient uzavrel životné poistenie v roku 2005 a sumu si v prípade invalidity nastavil napríklad na 10 000 eur. V tom čase by mu stačila na liečenie aj vykrytie príjmu na rok, ak by nemohol pracovať. Teraz by mu už táto suma nestačila a na liečenie a vykrytie výpadku príjmu by potreboval viac ako 1,5-násobok tejto poistenej sumy. Podľa nej by mali ľudia aktualizovať zmluvy životného poistenia nielen pre rastúcu infláciu, ale vždy pri dôležitej životnej zmene, ako je hypotéka, narodenie detí či zmena zamestnania.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #životné poistenie #poistenci #Životná poistka