Tisícky ľudí dostanú na účet 615, 50 eura a taká suma im bude chodiť každý mesiac. Ste medzi nimi?

Jednou z výrazných pozitívnych zmien, ktorú novela zákona prináša o sociálnych službách, je zrušenie krátenia opatrovateľského príspevku. To vstúpilo do platnosti od 1. júla tohto roku. Podľa ministra Erika Tomáša za to mohla novela zákona prijatá ešte predošlou vládou.

11.12.2024 06:00
debata (13)
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš o krátení príspevkov
Video

„Aktuálne krátenie opatrovateľských príspevkov nespôsobil žiaden zákon z dielne ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny. Autorkou bola vtedajšia poslankyňa Za ľudí a súčasná členka strany Demokrati Jana Žitňanská,“ poznamenal minister práce Erik Tomáš. Jana Žitňanská však poznamenala, že zmeny sa nastavovali za vtedy platných podmienok, ktoré sa časom zmenili. „Táto úprava mala za podmienok, ktoré platili v čase, keď sme ju prijímali, pomôcť drvivej väčšine týchto opatrovateľov. Všetko sa však rozsypalo, keď v ďalšom roku došlo k výraznému navýšeniu dôchodkov a ministerstvo neriešilo hranicu príjmu opatrovaného,“ vysvetlila Jana Žitňanská.

Krátenie opatrovateľského príspevku je minulosťou
Video
Obmedzenie, respektíve úplné zrušenie krátenia opatrovateľského príspevku avizoval minister Erik Tomáš ešte v lete.

Dostali menej, ako mali

Na jednej strane opatrovateľský príspevok tento rok narástol z pôvodných 508,44 eur na sumu 615,50 eura. Mnohí opatrovatelia sa na zvýšený príspevok spoliehali a napokon im štát za ich službu poslal ešte menej, alebo nedostali vôbec nič, pretože zle nastavené podmienky záviseli od príjmu odkázanej osoby. Keď tento príjem prekročil hranicu životného minima a platil tak princíp, o koľko viac dostala ŤZP osoba (dôchodok, invalidný dôchodok) nad hranicu dvojnásobku životného minima, o toľko menej dostal od štátu opatrovateľ.

Schválená novela zákona o sociálnych službách (č.448/2008 Z.z.), ktorou sa upravujú aj iné zákony (napr. zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP) zavádza rovnaké výšky peňažného príspevku na opatrovanie bez rozdielu a bez krátenia – teda v rovnakej výške pre opatrovateľov pracovne aktívnych, ale aj tých, ktorí sú už na dôchodku a starajú sa o svojich blízkych. Opatrenie prichádza do praxe vôbec po prvý raz v histórii, keďže posledná právna úprava prijatá ešte minulou vládou a platnou od júla 2024 tieto príspevky krátila aj dôchodcom.

UP seniori peniaze Čítajte viac Mnohí ľudia budú mať od januára viac peňazí. Sociálna poisťovňa zvyšuje štyri dôležité dávky, poberajú ich desiatky tisíc ľudí

Kedy má opatrovateľ nárok na príspevok

Peňažný príspevok na opatrovanie sa poskytuje na zabezpečenie pomoci osobe s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) pri úkonoch sebaobsluhy, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri realizovaní sociálnych a vzdelávacích aktivít.

Oprávneným poberateľom príspevku je osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP a:

  • jej manžel, manželka, rodič, náhradný rodič, súdom ustanovený opatrovník, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta (aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra), zať (aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra), svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec fyzickej osoby s ŤZP alebo
  • alebo osoba, ktorá býva s fyzickou osobou s ŤZP

Peňažný príspevok sa poskytuje:

  • len jednej oprávnenej osobe.
  • ak osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako 2,5-násobok sumy životného minima. Vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ŤZP.
  • ak si osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP, zvyšuje kvalifikáciu externou formou štúdia alebo dennou formou štúdia kombinovanou s externou formou a v čase svojej neprítomnosti z dôvodu zvyšovania kvalifikácie zabezpečí opatrovanie osoby s ŤZP inou osobou.

Peňažný príspevok sa poskytne, ak:

  • opatrovanie vykonáva oprávnená osoba,
  • sa opatrovanie poskytuje fyzickej osobe s ŤZP, ktorá dovŕšila 6 rokov veku a je odkázaná na opatrovanie. Peňažný príspevok možno poskytnúť aj vtedy, ak sa opatrovanie poskytuje maloletému pacientovi s onkologickým ochorením, maloletému pacientovi s hematoonkologickým ochorením alebo maloletému pacientovi zaradenému do transplantačného programu.
  • ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vydá rozhodnutie o priznaní peňažného príspevku a toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.

Peňažný príspevok na opatrovanie sa neposkytne, ak sa osobe s ŤZP poskytuje:

  • peňažný príspevok na osobnú asistenciu,
  • opatrovateľská služba viac ako osem hodín mesačne,
  • týždenná pobytová sociálna služba alebo
  • celoročná pobytová sociálna služba (s výnimkou sociálnej služby v útulku, domove na pol ceste alebo v zariadení núdzového bývania).

Osoba s ŤZP je podľa komplexného posudku odkázaná na opatrovanie, ak je odkázaná na pomoc inej osoby pri jednotlivých činnostiach (stravovanie a pitný režim, vyprázdňovanie močového mechúra a hrubého čreva, osobná hygiena, celkový kúpeľ, obliekanie, vyzliekanie, zmena polohy, sedenie a státie, pohyb po schodoch, pohyb po rovine, orientácia v prostredí, dodržiavanie liečebného režimu, potreba dohľadu) a rozsah tejto pomoci je aspoň 8 hodín denne. Osoba s ŤZP je odkázaná na opatrovanie aj vtedy, ak ide o maloletého pacienta s onkologickým ochorením, maloletého pacienta s hematoonkologickým ochorením alebo maloletého pacienta zaradeného do transplantačného programu (dĺžku odkázanosti na opatrovanie určuje posudkový lekár).

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 13 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #príspevok na opatrovanie #opatrovateľské služby #opatrovateľské príspevky