Dostali ste koncoročné odmeny, alebo 13. či 14. plat? Nie sú pre každého, takto to vidia zamestnávatelia. Ktorí zamestnanci a v ktorých odvetviach ich dostávajú najčastejšie?

Koniec roka je tradične obdobím zvýšených výdavkov. Vianočné darčeky, varenie a pečenie pre veľké rodiny, lyžovačky či silvestrovské dovolenky – to všetko dáva peňaženke zabrať. Mnohí na Slovensku preto dúfajú, že im prídu na účet finančné bonusy, akými sú 13. či 14. plat, alebo koncoročné odmeny.

08.12.2024 06:00
debata
Výplatná páska: Ako sa počíta mzda, keď ste na dovolenke a ako vtedy, ak ste na PN
Video
Zdroj: TV Pravda

Zamestnanci, ktorí minulý rok nedostali vianočné odmeny, sa ich zrejme nedočkajú ani teraz. Väčšina firiem totiž v oblasti benefitov veľké zmeny neplánuje. Koncoročné finančné benefity, ako je 13. či 14. mzda alebo vianočné odmeny, patria už tradične medzi zamestnancami k najžiadanejším. Často dokonca rozhodujú o tom, či kandidát prijme pracovnú ponuku alebo či zamestnanec zostane na súčasnej pozícii. Koľko zamestnancov sa môže tento rok tešiť na koncoročné odmeny? Odpovede na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa benefitov priniesol prieskum personálnej agentúry Grafton.

Spolu s rastom cien tovarov a energií rástol aj tento rok tlak na zamestnávateľov v oblasti mzdového ohodnotenia. Okrem zvyšovania miezd majú pritom firmy v rukách aj ďalší účinný, no nie vždy adekvátne využívaný nástroj na prilákanie, motiváciu aj udržanie si zamestnancov – poskytovanie finančných benefitov.

Finančné benefity sú najžiadanejšie, a to naprieč sektormi aj generáciami

Personálna agentúra Grafton sleduje v rámci svojich prieskumov ponuku rôznych benefitov už takmer 10 rokov a za celý tento čas sa poradie preferencií zamestnancov prakticky nezmenilo – na prvom mieste sú stále finančné benefity, nasleduje voľno a dovolenka navyše. Preferencie v oblasti benefitov sú pritom prakticky rovnaké naprieč sektormi aj generáciami, hoci má každá skupina či veková kategória pracujúcich iné pracovné návyky a motiváciu. „V našom tohtoročnom prieskume zhodne uviedlo ako najžiadanejší benefit finančné bonusy a iné odmeny až 98 % zamestnancov v kanceláriách a 99 % pracovníkov vo výrobe,“ konkretizuje Martin Malo, riaditeľ Grafton Recruitment a GiGroup.

Medzi najžiadanejšie benefity patria okrem bonusov a prémií aj vianočné odmeny a 13. či 14. mzda. S prichádzajúcim trendom vytvárania rovnováhy medzi osobným a pracovným životom má čoraz viac pracujúcich záujem aj o dovolenku dlhšiu než 5 týždňov a o nadštandardnú lekársku starostlivosť. Vo všetkých sledovaných oblastiach pracovného trhu však aj naďalej pretrváva veľký rozdiel medzi tým, aké benefity by zamestnanci uvítali, a tým, čo im zamestnávatelia poskytujú. Tento rozdiel je výrazný aj v oblasti finančných benefitov. „Napríklad vianočné odmeny a 13. alebo 14. mzda sa v našom tohtoročnom prieskume umiestnili v prvej desiatke benefitov s najväčším rozdielom dopytu a ponuky u všetkých kategórií pracujúcich,“ dopĺňa Malo.

Aké sú plány zamestnávateľov?

V snahe udržať si kvalifikovaných pracovníkov plánovalo na tento rok zvýšenie miezd až 89 % zamestnávateľov, pričom vo viac ako polovici spoločností (presnejšie 54 %) sa mali mzdy zvýšiť o 6 – 10 %. V oblasti benefitov, a to aj tých finančných, je však situácia odlišná. S ich tohtoročným zvýšením počítalo len 31 % firiem, z toho väčšina (celkovo 20 %) plánovala zvýšenie poskytovaných benefitov o menej než 5 %. V 68 % spoločností mali ostať benefity oproti predchádzajúcemu roku bez zmeny, 1 % zamestnávateľov dokonca uvažovalo o ich znížení. Zamestnanci, ktorí doteraz neboli na koncoročné finančné benefity v podobe vianočných odmien alebo 13. či 14. mzdy zvyknutí, si tak pravdepodobne pred Vianocami neprilepšia ani tento rok.

Peňažná motivácia sa zamestnávateľom vyplatí

Výsledky prieskumu personálnej agentúry Grafton ukázali tiež to, že až dve tretiny slovenských firiem dnes pripúšťajú skúsenosti so zvýšenou fluktuáciou. Hlavným dôvodom odchodu zamestnancov je pritom skutočnosť, že dostanú od iného zamestnávateľa ponuku vyššej mzdy za porovnateľnú prácu. Podľa slov Martina Mala však prax ukazuje, že v mnohých prípadoch existuje riešenie takejto situácie výhodné pre obe strany. Môžu ním byť aj vhodne zvolené benefity, ktoré sú v súlade s očakávaniami zamestnancov. Práve vhodne zvolené benefity totiž hrajú dôležitú úlohu nielen pri rozhodovaní zamestnancov o prijatí novej pracovnej ponuky, ale sú aj významným nástrojom na ich udržanie.

„Investovať do súčasného, už zapracovaného a dobre fungujúceho zamestnanca, či už formou zvýšenia jeho mzdy alebo pridania vhodných benefitov, môže byť pre firmu v konečnom dôsledku výhodné, pretože nájdenie nového pracovníka je časovo aj finančne nákladnejšie než udržanie si súčasného,“ upozorňuje riaditeľ personálnej agentúry a dodáva: „Nejde totiž len o náklady na nábor a zaškolenie, ktoré môžu dosiahnuť rádovo stovky eur. Ak k tomu pripočítame mzdu nového zamestnanca za prvé 4 mesiace, čo je priemerná doba na zaškolenie a zapracovanie sa nováčika, dostaneme sa na čiastku prevyšujúcu 10 000 eur,“ uzatvára M. Malo.

Profesie, kde sa odmeny vyplácajú

Analýza portálu Profesia.sk ukázala, že tento rok 40-tisíc pracovných ponúk obsahovalo minimálne jeden finančný bonus. Najčastejšie firmy spomínali 13. plat, ktorý bol uvedený v 28 700 inzerátoch (10 % všetkých ponúk). Poskytujú ho najmä firmy v automobilovom, elektrotechnickom a strojárskom priemysle, ako aj v administratíve a maloobchode.

Zamestnanci, ktorí sa môžu tešiť na 13. plat, pracujú prevažne na pozíciách ako operátori výroby, robotníci, skladníci či montážnici. Tento benefit býva vyplácaný najmä pred letom, no niektoré firmy ho vyplácajú aj v inom období.

Na druhej strane, 14. plat, ktorý firmy najčastejšie vyplácajú práve na konci roka, sa tento rok objavil v 14 600 pracovných inzerátoch (5 % všetkých ponúk). Rovnako ako 13. plat ho ponúkajú najmä firmy z priemyselných odvetví.

Koncoročné odmeny, ktoré závisia od úspešnosti firmy, sú najmenej častým benefitom. Tento rok ich spomenulo 9 300 inzerátov (3 % ponúk), pričom až štvrtina z nich pochádzala z maloobchodu. Na tieto prémie sa môžu tešiť predavači, pokladníci či dokladači tovaru.

Postupný nárast ponúk s finančnými benefitmi

Podiel pracovných ponúk s uvedenými bonusmi rastie. Zatiaľ čo v roku 2019 uvádzalo 13. plat 8 % inzerátov, v roku 2023 to bolo už 10 %. Nárast zaznamenali aj 14. plat a koncoročné odmeny. Tento trend naznačuje, že finančné benefity sa stávajú čoraz častejšou súčasťou pracovných podmienok, čím zamestnávatelia zvyšujú atraktivitu svojich ponúk.

Ako rozumne naložiť s vianočnými odmenami?

Finančné bonusy, akými sú 13. či 14. plat, sú skvelou príležitosťou, ako si zabezpečiť finančnú stabilitu. Odborníci na financie odporúčajú riadiť sa pravidlom 50 : 50 – polovicu použite na radosti a druhú polovicu investujte do svojej budúcnosti.

4 tipy, ako efektívne využiť bonus:

  • Tvorba finančnej rezervy: Ideálnym cieľom je mať rezervu vo výške šesťnásobku mesačných výdavkov.
  • Splatenie dlhov: Ak máte drahé úvery, použite bonus na ich splatenie.
  • Investície: Zvážte investície do akciových ETF fondov, dlhopisov či realitných fondov.
  • Vzdelávanie: Zainvestujte do kurzov alebo školení, ktoré môžu zvýšiť vašu kvalifikáciu a príjmy.

Na čo si dať pozor?

  • Impulzívne nakupovanie: Nepodľahnite predvianočným zľavám bez premyslenia.
  • Neuvážené investície: Investujte len do produktov, ktorým rozumiete.
  • Ignorovanie plánovania: Bez jasného plánu sa peniaze rýchlo minú.

Rozumné využitie vianočných odmien môže byť krokom k finančne stabilnej budúcnosti. Doprajte si niečo pre radosť, no nezabúdajte na dlhodobé ciele. Užívajte si Vianoce bez zbytočného finančného stresu.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #odmeny