Určite nikto netúži po tom, aby strávil zimnú dovolenku v nemocnici. No na svahu nás v každom momente od katastrofy delia len stotiny sekundy. Pád či priamy stret v rýchlosti s iným lyžiarom alebo snowboardistom môže spôsobiť nepríjemné zranenia, v tých najtragickejších prípadoch až úmrtie.
„Pri lyžiarskom úraze si môžete spôsobiť akýkoľvek druh poranenia muskuloskeletálneho systému, teda nielen zlomeniny, ale aj poškodenia mäkkých štruktúr najmä v oblasti kolena, napríklad bočných kolaterálnych väzov, predného skríženého väzu alebo meniskov. Ide o úrazy spôsobené vyššou energiou a pri dolnej končatine strižným mechanizmom alebo priamym nárazom. Zo zlomenín prevládajú zlomeniny predkolenia, ale nie sú výnimočné ani zlomeniny stehnovej kosti, na hornej končatine kľúčnej kosti, ale aj predlaktia či zápästia,“ vysvetľuje ortopéd Róbert Baláž zo Sportclinic Medissimo.
Ochráni vás kvalitná lyžiarska výbava
Na svahu je dôležitá nielen opatrnosť, ale aj kvalitná lyžiarska výbava, vďaka ktorej môžete do veľkej miery zraneniam predchádzať. „Výber lyží závisí od úrovne lyžiara, teda či je začiatočník, pokročilý alebo expert, a tiež od typu lyžovania – či ide o zjazdové, freeride, prípadne skialpinizmus. Viazanie musí byť správne nastavené podľa hmotnosti a schopností lyžiara, aby v prípade pádu uvoľnilo lyžiarku. Lyžiarky by mali presne sadnúť na nohu, musia byť pohodlné, no zároveň dostatočne pevné, aby poskytovali oporu pri lyžovaní,“ vysvetľuje marketingová manažérka a expertka na lyžiarsky výstroj Alena Grausová z Intersport Foltán Group.
Pravidlá bezpečnej lyžovačky
- Nemenej dôležitým bodom je bezpečné správanie a pohyb na lyžiarskom svahu. Oboznámte sa s miestnymi pravidlami a etikou na svahu. Každé stredisko môže mať svoje špecifické predpisy. Sledujte ostatných lyžiarov a buďte ohľaduplní, udržujte si dostatočnú vzdialenosť, aby ste sa vyhli kolíziám.
- Ak ste začiatočník, držte sa ľahších tratí. Lyžujte primeranou rýchlosťou a buďte pripravení zastaviť alebo urobiť obrat, keď je to potrebné. Sledujte terén a vyhnite sa nebezpečným miestam. Zapamätajte si jedno dôležité pravidlo, ktoré platí na celom svete: ak chcete postáť, urobte tak na okraji kopca, nikdy nie v strede, pretože stred svahu je pri pohľade zhora miestom so zníženou viditeľnosťou.
Nepodceňujte prilbu a okuliare
Jedným z najdôležitejších prvkov lyžiarskej výbavy sú prilba a okuliare. V mnohých krajinách je povinné nosiť prilbu do určitého veku. Na Slovensku je prilba povinná pre deti do 15 rokov. No ani dospelí by nemali podceňovať jej význam. Poranenie hlavy, ako je napríklad otras mozgu, môže mať vážne a dlhodobé následky. Doktor Baláž vysvetľuje, ako otras mozgu spoznáte: „K bežným symptómom otrasu mozgu patrí bolesť hlavy, hučanie v ušiach, únava, malátnosť, pocit na vracanie alebo vracanie, závrat či zahmlené videnie, ale aj amnézia na udalosť, teda že si úraz nepamätáme. Pri takýchto pocitoch je vhodné odborné vyšetrenie, aby sme vylúčili krvácanie do mozgu.“
Čítajte viac Cesta na hory do zahraničia? Takto postupujte, ak by ste mali autonehoduAko spoznať kvalitnú prilbu
Odreniny, tržné rany a v extrémnych situáciách pri absencii helmy v prípade pádu dochádza aj k zlomeniu lebky. Preto rovnako kvalitná ako lyže a lyžiarky by mala byť aj prilba. „Moderné prilby sú ľahké, pohodlné a často majú integrované vetracie otvory. Sú nielen štýlové, ale predovšetkým bezpečné,“ hovorí Alena Grausová. Prilba by mala spĺňať medzinárodné bezpečnostné normy. Vtedy si môžeme byť istí, že prilba prešla testami na odolnosť a ochranu pred nárazom.
Oči sú ohrozené nárazmi aj snežnou slepotou
Málo športovcov si uvedomuje, že okrem zlomenín, úrazov hlavy, úrazov chrbtice či kolien si môžu poraniť aj zrak. Zranenie oka pri páde, náraze do stromu, údere palicou či pri vniknutí cudzích telies môže nastať, keď je zrak nechránený. „Obzvlášť nebezpečné sú tupé poranenia oka, ktoré na prvý pohľad môžu vyzerať nevinne, no sú vážne. Také je poškodenie rohovky, sietnice či fraktúra orbity, čo je zlomenina jemných kostí obklopujúcich oko. Nárazy môžu spôsobiť aj trvalé zvýšenie vnútroočného tlaku, čo vedie k rozvoju glaukómu (zeleného zákalu),“ vysvetľuje refrakčná špecialistka Lívia Šidlová. z Očnej Optiky Mania. Nebezpečné je aj UV žiarenie, pretože môže spôsobiť snehovú slepotu, ktorá je síce dočasná, no veľmi bolestivá.
Lyžovať sa dá aj s dioptriami
„Je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov z hľadiska funkčnosti aj ochrany. Okuliare by mali mať stopercentnú ochranu pred UV žiarením, čo zabezpečí, že oči budú chránené pred škodlivými lúčmi,“ približuje Lívia Šidlová, ktorá nevidí problém v nosení lyžiarskych okuliarov ani v prípade, ak nosíte dioptrické okuliare. „Pre ľudí, ktorí nosia dioptrické okuliare, existuje viacero riešení, ktoré umožňujú bezpečné lyžovanie. Najjednoduchším z nich sú OTG (Over-the-Glasses) okuliare, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa dali nosiť priamo na dioptrických okuliaroch,“ radí odborníčka.
Čítajte viac Ani sneh vás neodradí? Tu je 5 najlepších túr v Tatrách, na ktoré sa môžete vybrať aj v zimeHlavne byť v teple a suchu
Pri výbere lyžiarskeho oblečenia nezabúdajte na pohodlie a funkčnosť. Existuje množstvo značiek, ktoré ponúkajú atraktívne a moderné kúsky, čo vás udržia v teple a suchu. Vyberte si funkčnú bielizeň, ktorá odvádza pot a udržuje vás v teple. Ideálne na udržanie tepla sú fleecové či vlnené mikiny. Nepremokavá a priedušná bunda i nohavice sú nevyhnutné na ochranu pred snehom a vetrom. Nezabudnite na vodeodolné a teplé rukavice. V prípade podcenenia teplých a nepremokavých materiálov vám môže hroziť podchladenie a omrzliny. Správna termoregulácia zabezpečuje správnu funkciu svalov, a tým znižuje riziko úrazov na lyžiach.
Dobre vedieť
Základné pravidlo bezpečnosti na svahu je jednoduché a platí na celom svete: ak chcete postáť, urobte to na okraji kopca, nikdy nie v strede.
Preštudujte si vaše poistenie
Pri lyžovaní je dôležité mať správne poistenie, aby ste sa ochránili pred potenciálnymi rizikami a nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Niektoré poisťovne ponúkajú špeciálne poistenie pre lyžiarov, ktoré pokrýva úrazy, zranenia, evakuáciu z hôr a liečbu. Poistenie zodpovednosti za škodu vás chráni v prípade, že spôsobíte škodu inému lyžiarovi alebo poškodíte majetok. Dôležité je, aby ste si dôkladne prečítali podmienky poistnej zmluvy, aby ste sa uistili, že všetky potrebné riziká máte pokryté. Overte si, či sa poistenie vzťahuje na lyžovanie v zahraničí a rovnako zvážte výšku poistného krytia, aby ste boli dostatočne chránení pre prípad vážneho úrazu. V prípade, že cestujete so svojím výstrojom, poistenie batožiny vám pomôže pokryť jeho stratu alebo poškodenie počas cesty.
Na záver praktický tip
Mnoho lyžiarov zanedbáva rozcvičku, pritom je to veľmi efektívny spôsob, ako zvládnuť pohyb na svahu s istotou a bezpečne. Pred lyžovaním sa vždy dobre rozcvičte, aby ste pripravili svoje svaly na fyzickú námahu. Návšteva lyžiarskych kurzov alebo tréningov môže zlepšiť vašu techniku a znížiť riziko zranenia.